TISKOVÁ ZPRÁVA
Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v České republice roste. Daří se zejména větrné energetice, která vykazuje významné přírůstky. Z větru se v minulém roce vyrobilo 245 000 MWh elektřiny, což je meziroční nárůst o 95%.
„Elektřina z větru v roce 2008, vyrobená bez jakýchkoliv emisí, by již pokryla spotřebu 170 000 lidí.“
ReklamaZveřejněná statistická data Energetickým regulačním úřadem za rok 2008 jsou mimořádně příznivá nejen pro sympatizanty větrných elektráren, ale i pro celou českou společnost. Elektřina z větru v roce 2008, vyrobená bez jakýchkoliv emisí, by již pokryla spotřebu 170 000 lidí. Takový počet obyvatel má pro ilustraci město Plzeň.
Větrné elektrárny mají být schopné zásobovat „celou Prahu“
„Během několika let bychom mohli obrazně řečeno zásobovat i Prahu,“ vidí budoucnost předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček. „Je nachystáno mnoho projektů, které mají minimální vliv na životní prostředí, a také s nimi souhlasí místní obyvatelé. Pokud nebudou kladeny oboru administrativní překážky nad rámec zákona, mohou být brzy naplněny odhady Pačesovy komise,“ popisuje dále Janeček.
Pačesova komise potvrdila odhady odborníků, že vítr nelze v naší zemi opomíjet. Potenciál výroby elektřiny z větru je v ČR okolo 6 TWh, což je spotřeba asi 4 milionů lidí, a je to výroba jednoho velkého jaderného bloku. Vítr spolu s ostatními obnovitelnými zdroji energie v České republice by měl být rozvíjen jako důležitá součást energetického mixu. V roce 2020 mají obnovitelné zdroje u nás vyrábět 13% energie z primárních zdrojů.
Vyrobená elektřina z větru za minulý rok pomůže přírodě. V uhelných elektrárnách by se při stejné výrobě elektřiny spálilo uhlí, dovezené nákladním vlakem o délce 78 kilometrů. Popílek z uhlí by pokryl celé Václavské náměstí až do výše jednoho metru. Díky elektřině z větru se do ovzduší nedostalo 245 000 tun oxidu uhličitého. Větrné elektrárny snižují také závislost na dovozu energií. V minulých týdnech to pocítila i Čeká republika při zastavení dodávek plynu.
Větrné elektrárny u nás nejsou podporovány žádnými dotačními programy. Jde o nejlevnější obnovitelný zdroj. Výkupní cena elektřiny z větru pro zařízení postavená v roce 2009 je 2,34 Kč/kWh.Je to nejnižší výkupní cena ze všech obnovitelných zdrojů. V minulém roce byla takřka na úrovni tržní ceny elektřiny, což potvrzuje fakt, že časy, kdy byla elektřina z větru několikanásobně dražší než cena z konvenčních zdrojů, jsou nenávratně pryč. Celkový instalovaný výkon větrných elektráren v Česku je 150 MW, což je výkon, pro který ještě není potřeba vytvářet zálohy jinými zdroji elektřiny. A i když při nárustu výroby z VtE na několik stovek, či nad ticíc MW už určité investice do sítí a vytváření záloh zapotřebí budou, nebudou tyto náklady v porovnání s pozitivním přínosem větrné energie nijak dramatické. Vždyť podpora elektřiny z větru se v prodejní ceně pro spotřebitele za 1 kWh promítá dnes necelým jedním haléřem.