fbpx

TZ: Po sedmi letech zmizí z Týnského chrámu unikátní lešení0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Na přelomu září a října tohoto roku budou ukončeny práce na poslední etapě oprav kamenných ochozů a reliéfů obou věží kostela Matky Boží před Týnem, které se po částech obnovují již od roku 2002. Společnost Coleman S.I., přední prodejce střešních a stavebních materiálů, je od začátku dodavatelem unikátního závěsného konzolového lešení FOX, které je jediné použitelné na daný typ prací. Tento typ lešení je využitelný hlavně na místech s vysokou frekvencí lidí a v historických jádrech měst, protože využití klasických lešení nebo horolezeckých technik je v takovém případě náročné časově i finančně.

Při rekonstrukci kamenných ochozů věží Týnského chrámu bylo použito lešení FOX s chemickou kotvou, protože u památkových objektů se nesmí příliš zasahovat do fasády. Kotvy se umístily přímo do spár mezi bloky kamenů v plášti věže a po skončení prací se zapraví. Pro maximální ochranu dělníků bylo zábradlí vystaveno do výšky 2 m a kompletně zasíťováno a na podlahu se použila geotextilie proti propadu. „Díky svému zabezpečení umožňuje lešení FOX provádět složité stavební práce i na frekventovaných místech, což okolí Týnského chrámu díky turistům bezesporu je,“ říká marketingový manažer společnosti Coleman S.I. Ing. Tomáš Štejfa.

Reklama

Lešení FOX na Týnském chrámu.
Lešení FOX na Týnském chrámu. Zdroj: Společnost Coleman S.I.

Jelikož se lešení FOX staví ve výšce, odpadá placení veřejného záboru jako u klasických lešení, které se montují od paty budovy a jejichž stavba je časově náročná. Použití horolezeckých technik je zase při dlouhodobém používání finančně náročné. „Závěsné lešení je velmi variabilní a flexibilní, což znamená, že se dá použít takměř na každý typ budovy. Navíc je jeho montáž a demontáž velmi rychlá a splňuje i ty nejnáročnější bezpečnostní požadavky. Na opravu střech, říms či kamenných ochozů historicky cenných památek je vlastně jediné, které se dá použít,“ dodává manažer pro lešení FOX Jan Strakoš, který je i  členem představenstva Českomoravské komory lešenářů.

Společnost Coleman S.I, a.s. dodala v minulosti lešení FOX také na další významné památky jako jsou Pražský hrad, Staroměstská radnice, Klementinum, Kolovratský palác nebo hrad Pernštejn.

Autor: Redakce Nazeleno.cz