fbpx

TZ: Po sedmi letech zmizí z Týnského chrámu unikátní lešení0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Na přelomu září a října tohoto roku budou ukončeny práce na poslední etapě oprav kamenných ochozů a reliéfů obou věží kostela Matky Boží před Týnem, které se po částech obnovují již od roku 2002. Společnost Coleman S.I., přední prodejce střešních a stavebních materiálů, je od začátku dodavatelem unikátního závěsného konzolového lešení FOX, které je jediné použitelné na daný typ prací. Tento typ lešení je využitelný hlavně na místech s vysokou frekvencí lidí a v historických jádrech měst, protože využití klasických lešení nebo horolezeckých technik je v takovém případě náročné časově i finančně.

Při rekonstrukci kamenných ochozů věží Týnského chrámu bylo použito lešení FOX s chemickou kotvou, protože u památkových objektů se nesmí příliš zasahovat do fasády. Kotvy se umístily přímo do spár mezi bloky kamenů v plášti věže a po skončení prací se zapraví. Pro maximální ochranu dělníků bylo zábradlí vystaveno do výšky 2 m a kompletně zasíťováno a na podlahu se použila geotextilie proti propadu. „Díky svému zabezpečení umožňuje lešení FOX provádět složité stavební práce i na frekventovaných místech, což okolí Týnského chrámu díky turistům bezesporu je,“ říká marketingový manažer společnosti Coleman S.I. Ing. Tomáš Štejfa.

Lešení FOX na Týnském chrámu.
Lešení FOX na Týnském chrámu. Zdroj: Společnost Coleman S.I.

Jelikož se lešení FOX staví ve výšce, odpadá placení veřejného záboru jako u klasických lešení, které se montují od paty budovy a jejichž stavba je časově náročná. Použití horolezeckých technik je zase při dlouhodobém používání finančně náročné. „Závěsné lešení je velmi variabilní a flexibilní, což znamená, že se dá použít takměř na každý typ budovy. Navíc je jeho montáž a demontáž velmi rychlá a splňuje i ty nejnáročnější bezpečnostní požadavky. Na opravu střech, říms či kamenných ochozů historicky cenných památek je vlastně jediné, které se dá použít,“ dodává manažer pro lešení FOX Jan Strakoš, který je i  členem představenstva Českomoravské komory lešenářů.

Společnost Coleman S.I, a.s. dodala v minulosti lešení FOX také na další významné památky jako jsou Pražský hrad, Staroměstská radnice, Klementinum, Kolovratský palác nebo hrad Pernštejn.

Autor: Redakce Nazeleno.cz