fbpx

TZ: Brňané odevzdávají vysloužilé mobily0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Statutární město Brno a nezisková společnost ASEKOL, která se zabývá organizací sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení, společně připravily sběrovou akci zaměřenou na zpětný odběr nepoužívaných mobilních telefonů. Cílem kampaně, která potrvá do 15. února, je podpořit sběr a recyklaci nepotřebných mobilních telefonů. Partnerem akce je i Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). Ta od organizátorů obdrží finanční dar, jehož výše bude záviset na počtu obdržených telefonů.

Lidé, kteří se akce budou chtít zúčastnit, vloží nepotřebný telefon do obálky, která byla součástí lednového čísla Metropolitanu, a odešlou do společnosti ASEKOL, která zajistí jejich recyklaci. Využije se až 80 % hmotnosti telefonu. Účastníci tedy nejen podpoří nevidomé, ale navíc ušetří přírodní zdroje a přispějí k ochraně životního prostředí. Brno a ASEKOL se rovnoměrně dělí o náklady na akci. „Projekt je součástí našeho záměru posílit recyklaci a podpořit materiálové využití odpadů, které je zároveň ekologické i ekonomické,“ říká Martin Ander, náměstek primátora města Brna a dodává: „Brňané mají možnost zbavit se vysloužilých elektrozařízení celkem na 42 sběrných dvorech, což je nejvíce v republice. Na polovinu z nich už jsme ve spolupráci se společností ASEKOL instalovali tzv. E-domek, což je přístřešek chránící elektrozařízení před krádežemi a vlivy počasí. Občané dále mohou využít 72 prodejců elektra a 16 škol, v nichž je umístěna nádoba na drobné spotřebiče v rámci programu Recyklohraní. Celkem je tedy v Brně k dispozici 130 míst na elektroodpad.“

Reklama

Sběrová akce probíhá na základě jednoduchého principu. ASEKOL ve spolupráci s městem Brnem

14. ledna distribuoval předplacené obálky do téměř 170 000 domácností. Kampaň zasáhne přibližně 380 000 občanů a je podpořena soutěží o zajímavé ceny. Do soutěže se může zapojit každý, kdo odevzdá mobilní telefon prostřednictvím igelitové obálky a vyplní přiložený anketní lístek. Projekt bude oficiálně ukončen 15. února. „Do dnešního dne jsme od Brňanů obdrželi přibližně 1 650 telefonů. Každý, kdo mobil pošle a zároveň vyplní přidružený soutěžní kupon, se zúčastní soutěže o zajímavé ceny. Jejich výčet včetně všech informací o projektu je možno najít na adrese www.venujmobil.cz. Na této adrese je možné také zažádat o zaslání další obálky,“ říká Jan Vrba z organizátorské společnosti ASEKOL. Vyhlášení výsledků a předání cen bude součástí tiskové konference za účasti náměstka primátora Martina Andera, která se uskuteční 4. března.

Brněnské obálkové akci předcházel pilotní projekt ve Středočeském kraji, který proběhl v říjnu a listopadu minulého roku. Z 88 000 obeslaných domácností se vrátilo téměř 3500 telefonů, což lze v porovnání s jinými projekty považovat za úspěch. 

Podle loňského výzkumu, který si spolu s dalšími společnostmi nechal ASEKOL zpracovat, je mobilní telefon nejčastěji vyřazovaným druhem elektrozařízení. Ročně se ho zbaví každý čtvrtý Čech. K recyklaci se však dostane pouze ani ne každý pátý z nich. „Z našeho výzkumu vyplývá, že dvě třetiny občanů mění mobilní telefon kvůli modernizaci a ne kvůli poruše. Většina vyřazených přístrojů je tedy stále funkčních a v domácnostech leží ladem „na horší časy“, přičemž téměř žádný z nich už nebude nikdy použit. Je zbytečné tyto mobily schraňovat v domácnosti, když mohou být recyklovány,“ vysvětluje pohnutky projektu Jan Vrba.

Loni byly podle odhadů ABI Research celosvětově prodány 2 miliardy mobilů, přičemž 60 % z nich nahradilo staré přístroje. Počet vysloužilých mobilů bude neustále narůstat. Jen v českých domácnostech se nachází zhruba 5 až 8 milionů nepoužívaných mobilů. „Mobilní telefon obsahuje řadu využitelných látek, například zlato. Zatímco těžba jednoho gramu zlata generuje téměř tři tuny odpadu, stejné množství lze získat recyklací pouhých 29 mobilů. Proč nákladně dolovat hluboko v zemi, když můžeme potřebné látky získat daleko lehčí cestou?“ uzavírá řečnickou otázkou Vrba.

Autor: Redakce Nazeleno.cz