Všichni každý den produkujeme více či méně odpadu, který už dál nevyužíváme. Proto je potřeba dbát na jeho správné třídění a nechat ho dál recyklovat. Jsou tu ovšem „položky“, u kterých v této oblasti často chybujeme. Pojďme se na ně podívat.

Co kam patří
Papír (modrá popelnice)
ANO
- Noviny a časopisy s kovovými svorkami – kovové svorky jsou při recyklaci odstraněny magnetem. Nemusíte je tedy pracně dávat pryč. Tiskoviny ovšem zbavte igelitových obalů.
- Papíry a proužky ze skartovačky
- Kartonové krabice – do popelnice je dát můžete, ale je i další cesta pro jejich využití. Spousta e-shopu je totiž ráda znovu využije včetně obalových materiálů, které chrání zboží při přepravě. Jejich sběrná místa najdete například na mapce webu Kam s ním.
- Obálka s plastovým okénkem – během zpracování vytříděného odpadu dojde k jejich oddělení. U bublinkových obálek je ovšem potřeba vyjmout plastový vnitřek.
- Balící papír – bez izolepy.
NE
- Mastný, mokrý, voskovaný papír, obaly od jídla – obaly na jídlo s sebou, stejně jako kelímky od nápojů jsou již znečištěné. Navíc ve velké míře obsahují i tenkou vrstvu plastu.
- Papírové kapesníčky, pleny a dámské hygienické potřeby – pokud chcete omezit produkci tohoto typu odpadu, zkuste alespoň částečný návrat k látkovým kapesníkům, pratelným plenám a dámy pak mohou vyzkoušet třeba jiné alternativy (menstruační kalíšek nebo speciální kalhotky).
- Ruličky od toaletního papíru a obaly od vajec – obaly od vajec případně sbírají i lokální zemědělci, zkuste tedy zapátrat ve svém okolí.
- Termoúčtenky, pauzovací papír, samolepky
- Zbytky tapet – pokud je jich větší množství, odvezte je do sběrného dvora.

Krabice od džusů a mléka? – ty někde patří do plastu, jinde do papíru. Zjistěte si tuto informaci podle místa vašeho bydliště. A plastová víčka? Ta z nich sundávat nemusíte.
Plasty (žlutá popelnice)
ANO
- PET lahve – můžete vyhazovat s etiketou i s víčkem. A před vyhozením je samozřejmě hezky sešlápněte.
- Kelímky od potravin – umývat musíte pouze v případě, že jsou znečištěny mastnotou. A jogurt? Ten pořádně vyškrábejte lžičkou.
- Obaly od šamponů, sprchových gelů a tekutých mýdel – nemusíte je vymývat.
- Pěnový polystyren – v případě, že se nejedná o stavební polystyren, na kterém je i omítka. V tom případě už jde o stavební odpad a je potřeba ho odvézt do sběrného dvora.
- Obaly od sušenek a chipsů – pouze pokud uvnitř nemají stříbrnou vrstvu.
- Kartáček na zuby
- Obaly od propisek – bez náplně a dalších vnitřních součástí
NE
- Stará CD
- Tuba od zubní pasty – obsahuje tenkou hliníkovou vrstvu, tudíž se nejedná o čistý plast a patří do směsného odpadu
- Novodur
- Linoleum, PVC, bakelit, gramodesky, molitan, pneumatiky

Sklo (bílá a zelená popelnice)
ANO
- Sklenice – umývejte pouze pokud jsou znečištěné mastnotou. Etiketa nevadí, víčko však sundejte.
- Deodorant roll-on – i ten patří do kontejneru na sklo. Na jeho obalu totiž najdete symbol říkající, že je vyrobený z čirého skla. Kuličku odstraňovat nemusíte.
- Nevratné lahve od nápojů
- Akvárium, skleněné vázy a dózy
- Lahvičky od parfémů
- Nádobky od léčiv – vymyté
Pokud máte k dispozici zelený i bílý kontejner na sklo, nezapomeňte ho třídit na čiré a barevné sklo.
ReklamaNE
- Keramika a porcelán, drátěné a bezpečnostní sklo, zrcadla, autoskla, TV obrazovky, varné sklo
- Rtuťové teploměry

Bioodpad (hnědá popelnice)
ANO
- Potraviny – zbytky ovoce a zeleniny, skořápky, kávová sedlina, čajové sáčky.
- Zahradní odpad – posekaná tráva, plevel, větvičky, listí, sláma.
- Květiny – řezané i pokojové (bez květináčů).
- Dřevěný popel
- Roličky od toaletního papíru, plata od vajec, karton, vlnitá lepenka
Tip
Pokud máte domácí kompost, můžete bioodpad samozřejmě využít i na něj. Případně si ho můžete teprve založit – ať už bydlíte v domě nebo paneláku. V tomto našem článku vám poradíme jak na to.
NE
- Mastné věci, kosti a maso, sýry
- Pleny, papírové kapesníčky a dámské hygienické potřeby
- Popel z uhlí
- Sáčky z vysavače
- Podestýlka domácích zvířat, srst
- Cigarety
- Kameny, písek

I doma máte nebezpečný odpad
Nebezpečný odpad bývá označen symbol přeškrtnuté popelnice – nepatří tedy jak do kontejneru, tak do směsného odpadu. Jeho přesné „nebezpečné“ vlastnosti pak popisují symboly v oranžovém poli. Mohou značit to, že je látka toxická, žíravá, hořlavá, dráždivá nebo výbušná.
Do nebezpečného odpadu patří i prošlé léky, které je potřeba donést do lékáren nebo do sběrného dvora. Další příkladem jsou zbytky syntetických barev, ředidel, lepidel, laků, mořidel, a to včetně jejich obalů. Ty opět patří do sběrného dvora.
Co s elektroopadem
Pokud elektrospotřebič, kterého se chcete zbavit stále funguje, zkuste ho nejdřív prodat, vyměnit nebo darovat. Jestli nemáte ve svém okolí nikoho, komu by se hodil, na internetu je spousta lokálních skupin, kde ho můžete zkusit „udat“. V případě, že je spotřebič rozbitý, zkuste jeho opravu. Šikovné opraváře můžete najít například na webu Opravárna.
Baterie a žárovky – můžete odevzdat do boxu, který by měl být umístěn v prodejnách, které je nabízejí ve svém sortimentu.

Menší elektrické a elektronické spotřebiče o max. velikosti 30 x 50 cm můžete dát do červené popelnice. Jedná se tedy o počítačové myši, sluchátka, fotoaparáty, kalkulačky a podobně. Větší elektrospotřebiče pak musíte zavést do sběrného dvora.
Pokud nevíte, kde se ve vašem okolí nachází odpovídající popelnice, kontejnery a sběrné dvory, jejich přehlednou mapu najdete na webu Kam s ním.