fbpx

Tričko, které dobije váš mobilní telefon0

Tričko místo nabíječky? Tak to tu ještě nebylo! Představujeme vám speciální tričko, které dobije váš mobil! Tričko je totiž na přední části vybaveno speciálním panelem, který přeměňuje zvukové vlny na elektřinu.

V praxi to vypadá prostě tak, že vaše tričko vybavené speciálním panelem ve formátu A4 pomocí mikrofonu a piezoelektrického filmu pohlcuje zvukové vlny, které se prostřednictvím křemenných krystalů převádějí na elektrický náboj. Ten je pak ukládán v malém externím zásobníku baterií, z něhož lze už jednoduše dobít mobilní telefon. Dobíjecí kabel je výměnný, takže by měla být zajištěna kompatibilita s většinou mobilních telefonů.

„Potřebujete dobít mobil? Stačí obléknout speciální tričko a vyjít na ulici!“

Reklama

Podle vývojářů by tričko mělo zvládnout vyrobit až 6 Wh za dva dny při zvucích dosahujících úrovně 80 dB, což je asi takový hluk jako na běžné rušné ulici. Nabít by se tak klidně mohly dva mobilní telefony nebo jeden smartphone. Podle tvůrců by ale mělo jít spíš jen o rychlé dobíjení, ne plné nabití.

Tričko se speciálním panelem, externí zásobník a mobilní telefon
Tričko se speciálním panelem, externí zásobník a mobilní telefon. Zdroj: http://www.orange.com/

S koncepcemi, které využívají například solární nebo větrnou energii jsme se setkali již několikrát, technologie využívající zvuk k výrobě elektrické energie je ale celkem novinkou. V médiích jsme ji už sice párkrát zaznamenat mohli, tentokrát jde ale o unikátní spojení – na tričku ji zkrátka vidíme poprvé. A proč ne, proč nevyužít tričko, které nosíme denně a zvuk, kterého je všude dost? V případě, že se pohybujete v hlučném prostředí jako je centrum města či hudební festival, se právě taková nabíječka rozhodně hodí. 

Ideální je použít tuto technologii v hlučném prostředí
Ideální je použít tuto technologii v hlučném prostředí. Zdroj: http://www.orange.com/

Novinka, kterou letos představila firma Orange, je dalším ze zajímavých příkladů technologií, které využívají obnovitelné zdroje energie pro fungování běžně užívaných přístrojů. Spíše než pro výrobu ve velkém poslouží tento nápad k inspiraci pro další vývoj v této oblasti.

Jak to vlastně funguje
Jak to vlastně funguje. Zdroj: http://www.orange.com/

Autor: Redakce Nazeleno.cz