Ať už s pěší turistikou teprve začínáte, nebo už máte mnoho zkušeností, budete potřebovat pohodlnou trekingovou obuv, abyste mohli pohodlně procházet stezky.

Dobré turistické boty musí splňovat několik základních podmínek. Za prvé musí dobře přiléhat k noze, aby na delších trasách nezpůsobovaly odřeniny nebo otlaky. Za druhé by měly mít vysokou úroveň přilnavosti na rozmanitém terénu, který se na vaší trase často mění. Za třetí, pánské trekové boty musí poskytovat stabilitu při každém kroku, aby účinně chránily před podvrtnutím kotníku nebo pádem na obtížnějších úsecích cesty. Za čtvrté, treková obuv se musí vyznačovat vysokou odolností. Kameny, kořeny a jiné překážky vyčnívající na cestě by neměly snadno poškodit svršek takové obuvi.
Většina trekové obuvi kombinuje všechny tyto vlastnosti v různém poměru, aby optimálně fungovala v různých podmínkách. Boty do zimních podmínek budou konstruovány jinak, zatímco nízké trekové boty na léto by měly nabízet co největší prodyšnost.
Pánské trekové boty – které vybrat do hor a které na jednodušší cesty?
Ačkoli jsou všechny trekové boty určeny pro pěší turistiku, jednotlivé modely se mohou značně lišit konstrukcí a použitými materiály. Horské stezky jsou speciální výzvou pro boty, proto stojí za to dbát na to, aby byly do náročného terénu správně vybrány. Trekové boty na hory se musí vyznačovat zvýšenou odolností a tuhostí podrážky. Pevné trekové boty jsou obvykle vyrobeny z přírodní lícové kůže nebo nubukové kůže a také ze speciálních syntetických materiálů. Svršek těchto modelů bývá v přední části dodatečně vyztužen gumovou špičkou nebo dokonce pevnou obsázkou po celém obvodu boty. Správná tuhost podrážky a celé boty je nesmírně důležitá při chůzi po kamenitém nebo skalnatém terénu. Obuv pak lépe chrání naše nohy před nadměrným vnímáním země. Při výběru vysoké trekové obuvi pro použití v zimních podmínkách je důležitá i tuhost celé konstrukce. Je třeba si uvědomit, že pouze v dostatečně tuhých botách můžeme správně nasadit turistické mačky, které jsou na zasněžených stezkách nezbytné.

Pokud jsou cílem našich výletů spíše jednodušší stezky a pěšinky, budou mít úspěch lehčí turistické boty. Moderní trekové boty salomon s lehkým svrškem, které využívají vzdušné síťoviny nebo textilní panely, poskytují větší dynamiku při každém kroku. Tyto boty mají obvykle také mezipodešev, která poskytuje zvýšené odpružení. Mnoho modelů turistických bot se svým stylem podobá sportovní obuvi, což vám umožní překonávat stezky ještě rychleji. Všechny tyto výhody mají samozřejmě svou cenu. Lehké pánské vysoké a nízké trekové boty jsou o něco méně stabilní než těžší obuv na horské stezky. Pružnější materiály neposkytují noze takovou oporu a měkčí podrážky hůře odolávají nerovnostem terénu. Z tohoto důvodu se lehká treková obuv skvěle hodí do středně náročného terénu, jako jsou jednodušší stezky nebo lesní cesty.
Pánské trekové boty nízké nebo vysoké?
Pánská treková obuv do hor i na lehkou turistiku se vyrábí ve vysoké i nízké verzi. Kterou z nich byste si měli vybrat? Mezi milovníky delších treků jsou jistě nejoblíbenější pánské vysoké trekové boty. Nabízejí lepší oporu kotníku při dlouhém pochodu s větším batohem. To je mimořádně důležité na nerovném povrchu, kde dodatečné zatížení a únava mohou zvýšit riziko zranění. Správně zvolené trekové boty ji výrazně sníží. Vysoký svršek také znamená lepší ochranu proti vniknutí drobných kamínků nebo bláta dovnitř obuvi. Nízké pánské trekové boty mají samozřejmě také řadu výhod. Určitě jsou mnohem lehčí, což méně unavuje nohy a krok může být dynamičtější. V takové obuvi je také mnohem lepší odvětrávání nohou. Jsou velmi dobrou volbou pro jednodušší trasy a jednodenní výlety bez batohu nebo s minimálním zavazadlem. Pánské vysoké a nízké trekové boty najdete v nabídce outdoorového obchodu 8a.cz.

Vyplatí se vybrat si pánské trekové boty s membránou?
Membrána v trekových botách má jediný účel – poskytnout co nejlepší ochranu proti vodě. Jedná se o další vrstvu umístěnou uvnitř svršku, která zabraňuje vniknutí vody. Pokud nám mají pánské trekové boty sloužit v různých povětrnostních podmínkách, bude jistě důležitá membrána. Toto řešení zajistí optimální ochranu nohy v dešti, sněhu, blátě, a dokonce i při přecházení mokré trávy. Vzhledem k velmi vysoké univerzálnosti tohoto řešení se membrány v trekové obuvi používají ve velké míře a je jimi vybavena většina modelů. Kdy se vyplatí uvažovat o botách bez membrány? Nejčastěji, když neočekáváme častý trek v deštivých podmínkách. Pak postačí pánská treková obuv klasické konstrukce. Do vyšších teplot jsou oblíbené také trekové boty bez membrány. Nejčastěji nabízejí vysokou úroveň prodyšnosti, a tím i pohodlnější podmínky pro nohu.
Jaké pánské trekové boty vybrat na léto?
Pánská treková obuv pro teplejší roční období by měla především nabízet vysokou prodyšnost, aby se vlhkost mohla rychle odvádět z chodidla a ponožky ven. Největší vliv na tento prvek bude mít horní část. Čím jsou použité materiály tenčí a propustnější pro vzduch, tím je obuv při vyšších teplotách pohodlnější. Při výběru pánských trekových bot na léto se vyplatí hledat modely s lehkým svrškem, které využívají vzdušnou síťovinu nebo tenké textilní materiály. Těžká bota vyrobená výhradně z lícové kůže vám v horkém počasí jistě způsobí přehřátí nohou. Lehké outdoorové boty pánské na léto jsou k dispozici s nízkým i vysokým svrškem, takže si snadno vyberete model, který se hodí na krátké i dlouhé túry.

Pánské trekové boty nejsou všechno!
Dobře zvolená pánská treková obuv je základem každé úspěšné túry, ať už se jedná o výšlap po horských stezkách nebo rychlý odpolední výlet po lesních cestách. Je však třeba mít na paměti, že velký vliv na pohodlí obuvi mají také ponožky. Ponožky z vlny a syntetických vláken jsou navrženy speciálně pro treking a umožňují využívat všechny výhody trekové obuvi. Největší chybou je používání klasických tenkých bavlněných ponožek, které hromadí vlhkost. Mohou přispět k odřeninám a otlakům, i když si vyberete nejlepší trekovou obuv. Až konečně najdete ideální trekové boty a ponožky, můžete vyrazit na cestu!