fbpx

Topná sezóna začíná: Jak na správné větrání0

Se začátkem topné sezóny se velmi aktuální stává také problematika správného větrání. Odborníci již dlouho poukazují, že české domácnosti větrají málo, a když už, tak velmi nehospodárně. Jak správně větrat při zapnutém topení?

Správně větrat je docela docela jednoduché – krátkou dobu a co nejintenzivněji. V praxi stačí v zimních měsících na pár minut co nejvíce otevřít okno nebo balkonové dveře, v teplejším období tento interval prodlužte. Obecně platí, že v zimě by se nemělo větrat pomocí výklopného ventilačního okna. Dochází tak ke zbytečným tepelným ztrátám. Naopak rychlé intenzivní větrání je z energetického hlediska nejvýhodnější, protože pouze rychle vyměníte vzduch v místnosti a neochladíte stěny.

Pokud je to možné, snažte se využít průvanu. Otevřete okna na obou stranách domu, nebo v horním patře domu a v přízemí. Studený průvan sice není moc příjemný, ale s rychlou výměnou vzduchu v domě či bytě velmi pomůže. Pokud větráte intenzivně, topení můžete nechat běžet, protože teplota v interiéru se rychle vrátí zpět na původní hodnotu. Zamýšlíte-li větrat déle, topení vypněte, nebo nastavte termostatické ventily u radiátorů na nižší stupeň.

Větrejte minimálně třikrát denně

Spíš než jak intenzivně, je složitější otázka, jak často větrat. Obvykle je hlavní motivací k větrání pocit “vydýchaného” vzduchu. To už je ale většinou zbytečně pozdě, protože koncentrace vydechovaného CO2 již v interiéru dosáhla hodnot, kdy už se negativně projevuje (jste unavení a bolí vás hlava). Obecně se doporučuje větrat co nejčastěji a minimálně třikrát denně. Kritickými místnostmi jsou přitom z hlediska větrání kuchyně, koupelna a ložnice. V kuchyni a koupelně je potřeba dobře větrat kvůli vysoké vlhkosti vzduchu. Vydýchaný vzduch v ložnici se pak podepisuje na kvalitě spánku.

Optimální hodnoty vlhkosti vzduchu a koncentrace CO2

Pokud je to možné snažte se v interiéru udržovat vlhkost vzduchu okolo 50 %. Vyšší koncentrace vodní páry ve vzduchu může způsobit růst plísní, naopak nízká vlhkost vzduchu má za následek dýchací problémy. Na vlhkost vzduchu má vliv hlavně provoz v koupelně a kuchyni. Je proto vhodné obě místnosti co nejčastěji větrat, do koupeny zavírat dveře a v kuchyni důsledně používat digestoř a poklice.

Zdrojem CO2 (ale i vlhkosti) je hlavně vydechovaný vzduch. Obecně je jako nepříjemná vnímána koncentrace již od 1000 ppm (part per million – tedy tisíc částic CO2 na milion částic vzduchu). Vyšší koncentrace člověk vnímá jako zvýšenou únavu a bolest hlavy.

 

Větrat je potřeba co nejčastěji. “Doporučená hodnota výměny vzduchu je minimálně 15 m3/h na osobu v klidu, při práci je to 25 m3/h. To znamená, že v běžném obývacím pokoji s 20 m2 podlahové plochy při výšce stropu 2,8 m je vyměnitelný objem vzduchu velmi přibližně 50 m3 (vzduch v uzavřených skříních se při tomto větrání nevymění ). Dvě osoby sedící u televize by tedy měly vyvětrat průvanem vždy přibližně po 90 minutách,” uvádí k frekvenci větrání energetický poradce Karel Murtinger.

Větrat je potřeba intenzivně a často. třeba i jednou za hodinu a půl. (Foto: Thinkstockphotos.com)

S větráním mohou pomoci přístroje

S udržením kvality vzduchu v interiéru vám může pomoci elektronický měřič koncentrace CO2a vlhkoměr. Nejlevnější měřiče seženete v cenách okolo 700 Kč. Za kvalitnější přístroj, jako je například Voltcraft CO 100, zaplatíte necelých 5000 Kč. Je to poměrně hodně, za tyto peníze ale získáte zařízení, které umí měřit nejen koncentraci CO2, ale i teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti. Všechny udaje navíc zaznamenává (loguje). Pokud tedy máte rádi různé statistiky, se zaznamenanými daty si můžete různě vyhrát. Užitečnou funkcí je také alarm – při dosažení nastavené koncentrace CO2 přístroj zapípá a upozorní vás tak, že máte vyvětrat.

Topná sezóna na Nazeleno.cz:

 

Starosti s větráním pak úplně odpadají instalací větracího systému s rekuperací tepla. Ten zajišťuje trvalý přísun čerstvého vzduchu, přičemž jej předehřívá teplem ze vzduchu odváděného ven. Rekuperační systém je aktivní, ke své činnosti tedy potřebuje elektřinu – obvykle spotřebuje okolo 70 – 100 W. Větrání s rekuperací se zatím mezi českými domácnostmi netěší příliš velké důvěře, možná z iracionálního strachu dýchat vzduch “ze stroje”. Uživatelé aktivního větrání s rekuperací si však pochvalují nejen úspory energie, ale hlavně stejnoměrnou a vysokou kvalitu vzduchu v místnosti.

Profilový obrázek

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi