fbpx

Partneři sekce

Topná sezóna je tady. Jak regulovat topení pro co největší úsporu nákladů?0

Chladnější dny jsou tady a s nimi i nutnost začít topit. Máme pro vás několik praktických tipů pro úspornou regulaci topení.

Optimální teplota v místnosti je je 20 – 21 °C.

Chytrou regulací topení může během sezóny ušetřit na nákladech za energii. Chce to hlavně nepřetápět, dobře větrat a pokud to vaše topení umožňuje, regulovat teplotu v interiéru během dne tak, abyste netopili zbytečně. Například pro plynový kotel je výhodnější, pokud pracuje raději kratší dobu na plný výkon, než dlouho „zaškrcený“ s nižším výkonem. Vše je zkrátka v dobré regulaci.

Termostatická hlavice je už dnes běžnou součástí radiátorů. Setkáte se nimi hlavně tam, kde je dálkové vytápění, chytřejší termostatické hlavice se však mohou uplatnit i v rodinných domech, kde je instalované lokální plynové topení. Termostatická hlavice otevírá a zavírá přívod teplé vody do radiátoru na základě teploty v místnosti.

Reklama

Termostatické hlavice – jednoduchá regulace topení

Dálkové topení je obvykle regulováno tak, že na noc v celém systému proudí chladnější voda. Radiátory proto tolik netopí a nemusíte je tedy každý večer tlumit. Na termostatické hlavici proto nastavte takovou teplotu (Pokud nejde o špičkový typ hlavice s řídicí elektronikou a digitálním displejem, většinou jsou zde hodnoty od 0 do 5), která vám dlouhodobě vyhovuje. Každá hlavice nastavení trochu jiné a optimální polohu kohoutu musíte vyzkoušet.

Termostat
Pro úsporný provoz topení je klíčový kvalitní prostorový termostat s časovým nastavením teploty. (Zdroj: ThinkStockphotos.com)

Pozor však na radiátory umístěné v blízkosti oken (a takových je většina). Pokud budete dlouho větrat, radiátory vypněte – nastavte zde hodnotu nula, symbol sněhové vločky, nebo prostě nejnižší hodnotu, která jde. Hlavice by totiž zareagovala na chladný vzduch a topili byste zbytečně moc. V některých bytech najdete jak prostorový termostat, tak i termostatické hlavice. Díky tomu je možné lépe regulovat teploty v jednotlivých místnostech, ale v pokoji s termostatem musíte vždy nechat termostatickou hlavici nastavenou na nejvyšší stupeň. Tato dvojí regulace by jinak působí proti sobě.

Pozor na přetápění, „trenková teplota“ není ideální

Odborníci často poukazují na to, že české domácnosti často zbytečně přetápějí. Optimální teplota v místnosti je je 20 – 21 °C. Větší teplo – zejména tzv. trenková teplota – je sice krátkodobě pohodlná, v konečném důsledku však může vést až ke zdravotním problémům a samozřejmě se neslučuje s úporným topením. Ještě nižší hodnota by měla být nastavena v ložnici – 18 °C a pokud máte dobrou přikrývku tak klidně i o jeden či dva stupně chladněji.

Optimální teploty v interiéru:

Při volbě nejvhodnější teploty v domácnosti mějte na paměti pravidlo, že každý °C navíc znamená zvýšení spotřeby energie cca o 6 % a to není zrovna málo. Volba “peníze nebo svetr” pak může být snadnější. Z hlediska úspor i lidského zdraví je dobré udržovat teplotu doma o něco nižší.

Doporučené teploty pro jednotlivé místnosti:

  • Obývací pokoj – 20 – 21 °C
  • Ložnice 16 – 18 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Koupelna: 24 °C
  • Chodby, shodiště: 10 – 15 °C

Nejste doma? Netopte zbytečně

Velký potenciál úspor se skrývá také v chytrém nastavení teplot v místnosti během pracovních dnů, zejména pokud máte plynový kotel. Když v domě či bytě právě nejste – obvykle dopoledne – nastavte zde nižší teplotu – klidně i cca 16 °C. Teprve chvíli před vaším plánovaným návratem z práce nechte kotel místnosti vytopit na požadovanou komfortní teplotu. Díky nižší teplotě během dne nebudete topit zbytečně, neztratíte také tolik tepla a před vaším příchodem se navíc kotel bude pracovat na plný výkon, tedy v režimu, kdy je nejúspornější a nejefektivnější. Takto regulovat vytápění je možné jen v případě, že to váš otopný systém umožňuje a máte tedy odpovídající termostat a časovým nastavením spouštění kotle.

Přetápění vede ke zdravotním problémům a zvyšuje náklady na vytápění. Topte méně a noste svetr.

 Instalujte si časový a prostorový termostat

Klíčem k dokonalé regulaci topení je kvalitní termostat. Moderní přístroje už dávnou nejsou jen pouhými spínači kotle na základě přednastavené teploty v místnosti. Řídicí elektronika moderních termostatů umožňuje plánovat teplotu v místnosti na základě času, můžete si také nastavit denní a noční režim vytápění a mnoho dalšího. Nevýhodou elektronických termostatů může být nutnost napájení tužkovými bateriemi. Kvalitní regulací však můžete dost ušetřit, někteří výrobci elektronických termostatů udávají i 20% úsporu. Tento údaje je ale samozřejmě nutné brát s rezervou.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi