Hledáte vhodné palivo pro váš krb, kamna nebo kotel? Na trhu existuje několik typů briket v různých tvarových variantách. Na co si dát pozor při výběru a jak poznáte kvalitní brikety?
Dřevěné brikety jsou vhodnou alternativou pro každého, kdo se chce vyhnout starostem se zpracováním a vysycháním palivového dřeva. Výhodou je, že jsou zcela suché, předem naporcované a mají vysokou výhřevnost. Při nákupu vhodného typu a dodavatele však před námi stojí řada otazníků.
Pro menší topeniště mohou být některé brikety příliš dlouhé, lze je však poměrně snadno rozlomit. (Foto: Thinkstockphotos.com)
Reklamy obchodníků s briketami hýří superlativy, „neodolatelnými“ množstevními slevami a mnohdy i velkým výběrem produktů, jejichž výrazné cenové rozdíly si běžný zákazník často nemá jak odůvodnit. Při výběru je proto vhodné zaměřit svoji úvahu do dvou základních rovin. Jednou je výpočet skutečné ceny výrobku, kterou celkem zaplatíte. V druhé rovině je potřeba prověřit kvalitu produktu.
Jak se pozná kvalitní briketa? Před větším nákupem vyzkoušejte vzorek
Vyzkoušení výrobků v praxi ještě před nákupem většího množství je doporučením, které by mělo být v praxi naprostou samozřejmostí. Můžete si potom lépe vybrat druh paliva, který vám bude nejlépe vyhovovat, porovnávat délky hoření, obtížnost podpalování apod. Na výběr je celá řada různých tvarů od malých hranatých briket až po 40 cm dlouhé válce s téměř deseticentimetrovým průměrem, které mohou být plné nebo s dírou. Brikety se také liší typem použité dřevní hmoty – měkká i tvrdá dřeva nebo kůra stromů.
Tyto brikety příliš kvalitně nevypadají, pro posouzení je však rozhodující brikety vyzkoušet. (Foto: Thinkstockphotos.com)
Kvalitní brikety by měly obsahovat jen čisté, kvalitně slisované dřevní piliny. Jakákoli chemická pojiva jsou u kvalitních briket nepřípustná. Brikety si u prodejce dobře prohlédněte, nikde nesmí být patrné žádné další rostlinné příměsi, kameny, barevné částice apod. Briketa by také měla hezky vonět dřevem a pryskyřicí. Obzvlášť kůrové brikety voní velmi intenzivně. Musí být také zcela suché, pokud jsou brikety navlhlé a nabobtnalé, vyberte si raději jinde.
Obezřetnost se vyplatí: Nekvalitní brikety znepříjemní topnou sezónu
Nekvalitní brikety vás mohou během zimy pěkně potrápit, zejména pokud zatápíte každý den. Mohou být také navlhlé, což ztíží podpalování. Kvalitní suché brikety podpálíte neuvěřitelně snadno. S některými menšími typy briket lze společně s trochou papíru rovnou zatopit, bez podpalovače a bez třísek. Větší typy briket umožňují stejný postup, pro podpalování je ale vhodné briketu rozporcovat na menší kusy.
Dlouhé úzké brikety s dírou se velmi snadno podpalují, rychle a intenzivně hoří. Hodí se i pro letní grilování. (Foto: Thinkstockphotos.com)
U nekvalitních briket můžete také pocítit menší výhřevnost, protože často obsahují nejrůznější příměsi. Náš čtenář pan Novotný ze Znojemska shrnul svoji zkušenost s nekvalitními briketami takto: „Prodejce mi nabídl brikety z tvrdého dřeva za dobrou cenu. Brikety, které mi pak přivezli popisu vůbec neodpovídaly. Vzhledem k neuvěřitelně vysoké popelnatosti bylo nutné vybírat popelník krbových kamen nejen ráno, ale běžně ještě i dvakrát během dne. Plynulé hoření se stalo velkým problémem. Také prašnost při manipulaci s popelem byla nepopsatelná. Brikety zřejmě obsahovaly hlínu a podle pachu některých kusů možná i vyschlý hnůj. Jednalo se o výrobek z Polska.“
Spočítejte si finální cenu, kterou za brikety zaplatíte
Jako konečné spotřebitele vás musí zajímat výsledná cena po přičtení všech souvisejících nákladů. V tomto ohledu se vyplatí pečlivě zvažovat zejména speciální nabídky deklarující dopravu „zdarma“. Snadno totiž můžete dospět k závěru, že je zde cena za totožný výrobek neporovnatelně vyšší než u konkurence, a to i za předpokladu, že si jinde připlatíte dopravu sami.
Kolik stojí dřevěné brikety? |
Cena briket se během roku mění v řádech desítek procent. Nejvýhodnější je předzásobit se na celou následující topnou sezónu v jarním a letním období, kdy jsou levnější. Na podzim a v zimě jsou ceny briket nejvyšší.
Cena za hranaté brikety typu RUF se pohybuje přibližně od 4400 Kč/ tuna Cena za kůrové brikety se pohybuje přibližně od 7300 Kč/tuna Ostatní typy briket se obvykle cenově pohybují v tomto rozmezí. |
Když už vám však prodejce dopravu účtuje, i tak se mějte na pozoru. Stává se totiž, že cena za kilometr se vyšplhá na několikanásobně vyšší sumu než je obvyklé u běžných autodopravců. Do celkové ceny také nesmíme zapomenout připočíst případné poplatky za vykládku, které si dodavatel může účtovat nebo DPH. Sledujte také letní slevy, jiné akce a s vaší poptávkou se obraťte na více prodejců, ať můžete srovnávat.
Připravte se na vše: Chyby v ceníku, špatně vypočítané slevy nebo příplatek za paletu
Někteří obchodníci nachystali na své zákazníky zajímavé „špeky“. Je třeba věnovat pozornost např. i tomu, je-li paleta, na které firma brikety dopraví k vám domů, součástí ceny. Někteří vykutálení prodejci dodávají brikety na europaletách, za které jim buď zaplatíte cca 200 Kč, nebo je musíte vrátit. Pokud tuto podmínku opomenete, topná sezóna se vám při zakoupení např. 5 palet rázem prodraží o 1000 Kč. Přeskládat 5 tun briket během předání zboží zvládne totiž jen málokdo. Brikety by navíc měly být uskladněné opět na paletách, což celou situaci komplikuje. A později ve výkupně palet už své peníze v plném rozsahu zpět nezískáte.
Dřevěné brikety se hodí do krbů, kamen i kotlů na dřevo. (Foto: Thinkstockphotos.com)
Také si hlídejte počet balíčků na paletě vztažený k celkové ceně. V cenících prodejců lze totiž občas najít zajímavé výpočty. Na paletě bývá většinou naložena 1 tuna briket po desetikilových balíčcích. Není to ale žádné dogma, jsou i brikety zabalené na paletě vážící např. 960 kg. Prodejce bezmyšlenkovitě přepočítá cenu za 1 tunu, vy zaplatíte, ale dodána vám bude pouze paleta vážící oněch 960 kg. Další snadno přehlédnutelné nesrovnalosti můžete nalézt v podobě špatně vypočítané množstevní slevy nebo akčních slev.