fbpx

Partneři sekce

Topení dřevem letí. Lidé už neřeší design krbů, ale spíš energetickou účinnost0

Růst cen energií vrací lidi zpět k topení dřevem. A roste zájem o akumulační krbové systémy. Oproti stejnému období před dvěma lety se jedná o výraznou změnu. Zatímco dříve lidé vyhledávali spíš designové krbové vložky, nyní se uživatelé více soustředí na účinnost. Podle kamnářů bude tento trend pokračovat i nadále.

Dříve šlo hlavně o design a doplňkový zdroj tepla. Dnes lidé preferují energetickou účinnost a z krbu se stává hlavní zdroj tepla v domácnosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Řešením, která jsou spojena s vytápěním dřevem, nahrává v poslední době hned několik skutečností. Začátkem topné sezony se jednalo především o rostoucí ceny plynu a elektřiny. A lidé hledají komplexnější systémy vytápění na biomasu. „Růst cen energií je od loňského roku enormní, což se promítá do uživatelských preferencí. Aktuálně tak lidé nejčastěji vyhledávají akumulační systémy, kterými vytopí ideálně celý svůj objekt. V tomto segmentu jsme zaznamenali oproti loňsku stoprocentní nárůst,“ vysvětluje jednatel společnosti Hoxter Petr Banasinski.

Značná poptávka je opět po teplovodních systémech, které umožňují využít krb nejen k lokálnímu vytápění, ale i k ohřevu vody v akumulačních nádobách. Ta následně míří do topného okruhu, tedy například do radiátorů či podlahového vytápění. Případně je možné ji použít i pro běžnou spotřebu. Zatímco dříve tuto variantu lidé volili zejména pro rekreační objekty, v posledních měsících ji začali poptávat i pro své domácnosti.

Reklama

Klíčová je ekonomická stránka

Jako hlavní argumenty přitom zmiňují volbu co nejúčinnějšího topného systému, do preferencí však vstupuje i finanční stránka. Dřevo zůstává stále velmi dostupným a ekonomicky výhodným palivem. Pokud tedy má tedy člověk možnost vytápět celý dům pomocí akumulačních kamen, je velmi jednoduše naplněno kritérium účinnosti. Od začátku topné sezony pak lidé zmiňují i snahy o stlačení nákladů na vytápění. Akumulační systémy přitom volí i přes jejich vyšší pořizovací cenu, neboť počítají s tím, že se jim investice brzy vrátí,“ uvádí Banasinski. Zhruba od začátku letošního února pak do uživatelských preferencí výrazně vstupuje i další faktor – obava z budoucnosti týkající se dodávek plynu.

Design nahrazuje účelnost

Současný důraz na úsporu nákladů a maximální účinnost vytápěcího systému přitom znamená výraznou změnu dřívějšího trendu. V období pandemie totiž spotřebitelé preferující vytápění dřevem upřednostňovali úplně jiné kvality. „Kamnářskému segmentu nahrálo i období pandemie. Lidé tehdy zůstali doma a začali své odložené peníze investovat do domácností. Prioritu u nich hrála zejména snaha zkrášlit svůj interiér z hlediska designu. Proto velmi často sahali po krbových vložkách s různými variantami prosklení,“ popisuje dřívější trend Petr Banasinski.

Krbové vložky podle něj měly v řadě případů pouze doplnit stávající systém vytápění a neměly sloužit jako primární zdroj tepla pro interiér. Během pandemie se jednalo o investice, které lidé do té doby často odkládali i několik let. Nyní se ale podle prodejců vše otáčí a estetiku nahrazuje spíš účelnost. Od plynu se tak – zdá se – vracíme zpět ke dřevu, ale už ne pro krásu hořícího ohně, ale z cenových důvodů. Pohled na plameny je pak spíš jen drobnost navíc.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi