fbpx

Tlení pro radost: Jak založit a nastartovat kompost0

Většinou bývají v rohu zahrady. Tvoří je staré trámy, jednoduché dřevěné konstrukce nebo mají podobu moderních plastových zařízení. Nově pak můžeme kompostovat klidně i bytě, a to díky stále oblíbenějším vermikompostérům. Komposty jsou zkrátka nezbytné. Nejen, že vám ušetří peníze za odvoz poplenice, ale navíc vám pomohou vnést do vaší zahrady i květináčů tolik potřebné živiny. Jak správně kompostovat?

Kompostér musí umožnit dobrý přístup vzduchu k uložené hmotě. Tip: zasaďte do něj dýně. Foto: Pixabay.com

Jak na založení kompostu

Kompostování je snadné, pokud víte, jak na to. Velkou část práce za vás odvede příroda. Do kompostu můžete házet téměř všechny rostlinné zbytky. Jednou za čas ho proházíte. Za parného léta je dobré kompost postříkat vodou a podpořit tak rozkladné procesy. O nic víc se starat nemusíte.

Kompost založíte jednoduše tak, že někde v polostínu v místě, kde to moc nevadí, navršíte rostlinný odpad na hromadu. Nebo sem postavíte kompostér, což je bedýnka se stěnami, které dovolují přístup vzduchu k obsahu. Hotový kompostér můžete zakoupit, často jeje také nabízí obce zdarma v rámci dotací. Nebo ji ho prostě postavte třeba z palet nebo ze starých prken, nic na tom není. Odpovídající kompostér nabízí například prodejna Lidl nebo Obi.

Reklama

Vrstvy kompostu

Pokud kompost teprve zakládáte, pamatujte na to, že dospodu patří hrubší a vzdušný materiál, aby mohla z kompostu odtékat přebytečná voda a zároveň měl kompost zajištěný přísun vzduchu i ze spodní části. Pokud chcete tlení v kompostu urychlit, přidejte chlévský hnůj.

Můžete použít také urychlovač kompostu, který běžně koupíte v hobymarketech. Většinou jde o směs různých látek a enzymů rozkládajících celulózu. Názory na fungování urychlovačů kompostu se ale liší – některým zahrádkářům funguje, ale podle jiných jde jen o vyhozené peníze. Urychlovač ale není drahý a můžete ho proto alespoň vyzkoušet.

Pestrý kompost – uhlík a dusík

Pestrost kompostu svědčí. Pro správné kompostování je totiž důležité dodržet správný poměr uhlíku a dusíku. Jak na to? Zjednodušeně řečeno – dusík je zelený odpad, uhlík je zase hnědá a černá složka. A tím je možné se řídit. Posekaná tráva – dusík; větvičky, štěpka, popel – uhlík.

Takto vypadá hotový vyzrálý kompost – sypká organická hmota bez nepříjemného zápachu. Foto: Pixabay.com

Čím rozmanitější zkrátka kompost bude, tím lépe. Míchejte vlhké se suchým, zelené s hnědým. Starší s novějším. Nebojte se přimíchat do kompostu například dřevní štěpku nebo piliny. Přidávejte posekanou trávu. Drobné úlomky větviček. Na podzim shrabané listí a čistý dřevěný popel. A nezapomínejte také na pravidelné přehazování kompostu.

Přilákejte žížaly

Aby se kompost dobře rozkládal, potřebuje vlhkost a žížaly. Vlhkost zajistíte snadno – kompost jednou za čas prolijte vodou. Žížaly přilákáte vhodnou skladbou kompostu. Chutná jim například lógr. Pokud si doma vaříte turka nebo máte přístroj na espresso, zbytky kávy vyhazujte přímo do kompostu.

Pokud třeba na zahradě vyryjete žížalu, hoďte ji do kompostu. Totéž udělejte se slimáky (pouze s těmi, kteří jsou v Česku původní) a hlemýždi. Foto: Pixabay.com

Sledujte teplotu kompostu

Správně založený kompost se začne do dvou dnů ohřívat na teplotu přes 50°C. Můžou za to mikroorganismy. Po několika dnech zase teplota klesá. Protože si kompost bude sedat, je vhodné ho asi po 2 měsících přeházet. Vyzrálý kompost získáte do roka.

Co přidat do kompostu?

  • Odřezky nebo zbytky zeleniny a ovoce.
  • Kávová sedlina a čajové zbytky.
  • Skořápky z vajec nebo z ořechů.
  • Posekaná tráva, listí a drobné větvičky.
  • Suchý plevel.
  • Popel ze dřeva.
  • Piliny, kůra nebo hobliny.
  • Zbytky pečiva.
  • Lepenka, papírové kapesníky nebo ubrousky.
  • Trus býložravých hospodářských zvířat.
  • Peří, chlupy, vlasy.
  • Podestýlka domácích býložravých zvířat.

Co do kompostu neházet?

  • Kosti, zbytky masa nebo kůže.
  • Rostlinné oleje a tuky.
  • Rostliny napadené chorobami.
  • Vykvetlý plevel.
  • Chemicky ošetřené materiály.
  • Exkrementy masožravých zvířat.

Kompostovací toaleta

Zajímavou záležitostí je pak kompostovací toaleta coby alternativní způsob zpracování našich exkrementů. Jedná se o toaletu, která odděluje moč a stolici a umožňuje přeměnu stolice na užitečnou organickou hmotu. Její využití ocení především lidé žijící mímo město bez přístupu ke kanalizaci. Kompostovací toaletu ovšem oceníte i na chatě a chalupě nebo při kempování.

Používání kompostovací toalety je velmi snadné. Stačí oddělit moč a stolici a poté pokrýt stolici pilinami, listy, suchou trávou nebo jiným organickým materiálem, který pomůže usnadnit přeměnu odpadu na organickou hmotu. Kompostovací toalety mohou být různého typu, včetně suchých, mokrých a hybridních modelů. Výslednou organickou hmotu pak můžete použít jako hnojivo pro zahrádku nebo zahradu.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.