Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Českou biopotravinou roku 2010 je Kančí biolovečák z Biofarmy Sasov na Vysočině

23. 03. 2011 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Vítězem devátého ročníku soutěže a tedy Českou biopotravinou roku 2010 byl vyhlášen Kančí biolovečák z Biofarmy Sasov Josefa Sklenáře. Odborná porota vítěze vybrala mezi dalšími 42 nominovanými biopotravinami.

Biofarma Sasov bourá mýty

Kančí biolovečák je trvanlivý fermentovaný salám nejvyšší kvality, jehož trvanlivost je docílena sušením a fermentací za použití startovacích kultur. Je vyroben pouze biomasa a biokoření, jako přirozený konzervant je použita mořská sůl, biolovečák je proto bezlepkový. Štanglička salámu má hmotnost 400 gramů a trvanlivost je jeden měsíc od data výroby.

Při výrobě se používá maso nekastrovaných kanečků z ekologického chovu prasat na biofarmě Sasov na Vysočině. Maso pro přípravu salámu je bouráno přímo na vlastních jatkách Biofarmy Sasov, výroba probíhá v Kostelci u Jihlavy, pouhých 10 km od farmy. „Výborná chuť, novátorský přístup a maximální šetrnost ke zvířatům,“ shrnul rozhodnutí odborné porty její předseda Pavel Maurer.

Kančí biolovečák je jedinečný tím, že pravděpodobně jako jediná potravina na českém trhu obsahuje maso z nekastrovaných prasat, mladých kanečků. „Ve faremním chovu to znamená, že byl samec ušetřen drastického zákroku kastrace a nestal se z něj kastrovaný samec, tedy vepřík. V Čechách se všeobecně kastruje, jde o pozůstatek dřívější doby, kdy se prasata vykrmovala do velkých hmotností. Přestože podle výzkumů není kastrace nutná, ani kvůli možnému ´kančímu pachu´, stále se kastruje a maso prasat je stále nazýváno ´vepřové´,“ říká Josef Sklenář, vítěz soutěže. Sasovský lovečák jako první kančí biovýrobek v Čechách boří mýty a předsudky, ukazuje další možnosti v chovech zvířat a v našem přístupu k nim – a to nejen na ekofarmách.

Na bio jarmarcích, dožínkách a farmářských trzích se po lovečáku vždy jen zapráší. Dokonce mnozí po ochutnání prohlašují, že jim chutná víc než biouherák, a zkupují lovečáky po několika štanglích domů do svých spíží,“ říká Josef Sklenář, ekologický zemědělec z Biofarmy Sasov.

Josef Sklenář se jako jediný v historii soutěže může pochlubit dvěma vítězstvími. V roce 2004 se Českou biopotravinou roku stal jeho Biouherák.

Vítězové produktových kategorií

I v letošním roce byly kromě hlavní ceny vyhlášeni vítězové jednotlivých produktových kategorií.

Vítězem kategorie mléko a mléčné výrobky se stal Jogurt bílý 3 % z Mlékárny Valašské Meziříčí, vyráběný pro maloobchodní značku „naše bio“.

Nejlépe hodnoceným v kategorii mlýnské a pekárenské výrobky byl Chléb pšenično-žitný cereální s Nopalem BIO z biopekárny Country Life s.r.o.

Porotce velmi zaujala a vítězem kategorie výrobky z ovoce a zeleniny se stala Hrušková bioláda od Hany Němcové z rodinné farmy Koldokol.

Kategorii biovýrobky pro gastronomii vyhrála společnost Extrudo Bečice s.r.o. s výrobkem Bio Lívance.

S velkým napětím byly očekávány výsledky v nově otevřené kategorii vína z ekologických hroznů. Vítězem se stala Malverína pozdní sběr 2007, suché, z produkce společnosti Vinselekt Michlovský.

Soutěž Česká biopotravina roku má prestiž a silné zázemí

Soutěž Česká biopotravina roku byla vloni vyhlášena již podeváté. Celkem 17 výrobců biopotravin do soutěže nominovalo 42 výrobků.

Soutěž vyhlašuje Potravinářská komora České republiky společně s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců. Již tradičním partnerem je společnost Bureau Veritas, lídr celosvětového certifikačního trhu především v oblasti bezpečnosti potravin. „Byl jsem opět velmi mile překvapen vysokou kvalitou nominovaných biopotravin. Gratuluji vítězům,“ komentoval výsledky soutěže Tomáš Kreutzer, ředitel Potravinářské komory ČR.

Také tentokrát se potvrdilo, že porotci nejvíce ocení výrobek, který je něčím zvláštní, jedinečný. Věřím, že jej ocení i zákazníci a doufám, že nás v budoucnosti pan Sklenář zase něčím překvapí. Biofarma Sasov a konkrétně pan Sklenář je členem svazu PRO-BIO, na jehož inovativnost a podnikavost je svaz PRO-BIO skutečně velmi hrdý,“ dodává Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost potravin jsou rozhodujícími faktory pro každou potravinářskou firmu. Jsme pyšní na to, že můžeme podporovat domácí výrobce biopotravin a napomáhat tak ke zvýšení povědomí o kvalitách a výhodách ekologického zemědělství,“ řekl Marcel Skála, obchodní manažer společnosti Bureau Veritas, jež je Zlatým partnerem soutěže.

Konferenčními a veletržními partnery soutěže jsou Veletrhy BrnoBioFach. Mediálními partnery soutěže jsou časopisy Moderní obchod, Food-Service a informační portály Bio-infoNazeleno.cz.

Přehled vítězů, kategorií a nominovaných biopotravin

Výherci soutěže Česká biopotravina roku 2010
Kategorie a název výrobku
Výrobce
Česká biopotravina roku 2010
 
Kančí biolovečák
Josef Sklenář
Mlýnské a pekárenské výrobky
 
Chléb pšenično-žitný cereální s Nopalem BIO
Country Life, s.r.o.
Mléko a mléčné výrobky
 
Naše BIO jogurt bílý 3% 200 g
Mlékárna Valašské Meziřičí, spol. s r.o.
Ovoce a zelenina a výrobky z nich
 
Bioláda hrušková
Hana Němcová, rodinná farma Koldokol
Biovýrobky pro gastronomii
 
Bio Lívance
Extrudo Bečice s.r.o.
Víno z ekologických hroznů
 
Malverina víno s přívlastkem pozdní sběr 2007
Vinselekt Michlovský a.s.

Související články

Tagy: Tiskové zprávy

Jak funguje zadání poptávky:

  1. Zdarma zadáte poptávku po jakékoliv službě či zboží,
  2. vaši poptávku zkontrolujeme a odešleme firmám z daného oboru a lokality,
  3. oslovené firmy vám zpracují nabídku na míru,
  4. nabídky na míru obdržíte přímo do vašeho emailu,
  5. srovnáním nabídek lze ušetřit desítky procent z ceny služeb a zboží.

Ve spolupráci s poptávkovým systémem Poptávej.cz.

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií