fbpx

Tipy pro úsporu vody v kuchyni0

Zkuste si představit, kolik litrů vody proteče kohoutkem v kuchyni, zatímco připravujete oběd nebo myjete nádobí. Jedná se o neuvěřitelná čísla. Zatím bereme vodu jako samozřejmost, ale výhledově jí rozhodně nebude dostatek. Proto bychom se měli začít chovat zodpovědně. Jak snížit její spotřebu v kuchyni?

Ruční mytí vs. myčka

Mytí nádobí a úklid v kuchyni spotřebovávají podobně velké množství vody jako osobní hygiena. Proto pro vás máme několik tipů, jak tuto spotřebu snížit. Pokud myjete nádobí ručně, nenechávejte vodu zbytečně téct. V ideálním případě si pořiďte dvojdřez, jednu jeho část napusťte vodou na mytí nádobí a v druhé části jej oplachujte. Tato strategie je třikrát úspornější? než mytí nádobí pod tekoucí vodou. Další vychytávkou je nechat špinavé nádobí odmočit. Díky tomu jej lze následně umýt v menším množství vody.

Nejvíce úsporné je ale používání myčky. S její pomocí může být spotřeba vody až o polovinu menší než při ručním mytí. Spolu s postupujícími technologiemi navíc můžete ušetřit nejen vodu, ale také energii. Pokud tedy myčku nemáte, ale uvažujete o ní, vyberte si zařízení v energetické třídě A++ nebo ještě lépe A+++. Nezapomeňte ale na několik pravidel. V prvé řadě je důležité, abyste myčku pouštěli, teprve až bude maximálně zaplněná. A pokud to je možné, upřednostňujte úsporný mycí program. Těm nejúspornějším stačí k umytí nádobí pouze deset litrů! A nakonec ještě jedna nesporná výhoda: používáním tohoto pomocníka budete šetřit nejen vodu, ale pochopitelně také váš čas. A to jistě mnozí ocení!

Úsporný perlátor – hotový zázrak!

Pokud myčku nechcete nebo si ji z jakéhokoliv důvodu nemůžete dovolit, zvažte alespoň koupi úsporné baterie do kuchyně. Prvním typem jsou kuchyňské baterie s úsporným perlátorem. Ten vodu smíchá se vzduchem a sníží tak její průtok. Vy ale rozdíl na svém komfortu nepoznáte – perlátor je vyvinut tak, aby i přes menší průtok zachovával silný proud. Díky tomu se vaše spotřeba vody sníží o 40–50 %.

Perlátory mohou být buď zabudované, přičemž baterie obsahuje speciální vzduchové trysky, nebo je můžeme koupit jako samostatný nástavec, který snadno našroubujeme jako koncovku na stávající baterii a nemusíme ji tedy měnit celou.

2v1: bezpečné a úsporné

Mezi další úsporné baterie do kuchyně se řadí ty termostatické. Termostat sníží množství spotřebované vody a energie potřebné na její ohřev až o 40 %. Zkracuje totiž dobu nutnou pro nastavení na požadovanou teplotu. Tyto baterie fungují na principu automatického míchání vody, takže už nikdy nebudete muset čekat. Jejich ovládání je jednoduché a bezpečné. Stačí pouze nastavit teplotu vody a sílu průtoku a baterie si to zapamatují. Navíc bývají vybaveny bezpečnostní pojistkou, která zabrání nechtěnému nastavení teploty nad 38 °C, a tudíž opaření. To ocení především rodiny s dětmi.

Páková nebo kohoutková? Bezdotyková!

Pákové dřezové baterie oproti kohoutkovým výrazně zkracují dobu potřebnou k nastavení požadované teploty vody a jsou tak přibližně o 30 % úspornější. Ještě vyšší účinnost z tohoto hlediska ale mají baterie bezdotykové. V porovnání s běžnými bateriemi snižují spotřebu o více než 60 %, jelikož poskytují pouze takové množství vody, které je pro aktuální potřebu nezbytné. Navíc se jich není potřeba dotýkat, což je vysoce hygienické. Spouštějí se pouhým pohybem ruky pod baterií v dosahu paprsku senzoru.

Na závěr pro vás máme několik obecných rad:

  1. Pod puštěný kohoutek nepatří kromě nádobí ani ovoce a zelenina, kterou chcete omýt. Místo toho napusťte vodu do dostatečně velké mísy a v ní pak vše omyjte. Použitou vodu nevylévejte, ale zalijte s ní květiny.
  2. Až se půjdete napít, sklenici hned neodkládejte do dřezu či myčky. Použijte ji opakovaně. Menší množství nádobí totiž znamená úsporu vody pro mytí.
  3. Pravidelně kontrolujte kohoutky a v případě potřeby vyměňte těsnění. Kapající kohoutek může každý den způsobit ztráty vody 25–55 litrů.
  4. Jídlo vařte v přiměřeném množství vody. Vyberte správnou velikost hrnce – větší objemy vody pak často nejsou potřeba.
  5. Něco podobného platí i o rychlovarné konvici. Vždy do ní napusťte jen takové množství, které budete opravdu potřebovat.

Voda je jednou z nezbytných podmínek pro život na Zemi. Bez ní by neexistovalo skoro nic. Važme si jí tedy a starejme se o to, abychom jí zbytečně neplýtvali!

Autor: Komerční sdělení