fbpx

Tipy pro správný výběr akuvrtačky0

Akuvrtačka je nezbytným nástrojem pro každého domácího kutila. Dá se říci, že dobrá akuvrtačka je dokonce tím nejdůležitějším nástrojem, který poslouží nejen k vrtání, ale také ke šroubování nebo třeba broušení. Máme pro vás pár tipů, jak si akuvrtačku správně vybrat.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zvažte typ použití

Říká se, že nejlevnější elektrické nářadí je konstruováno pro 8 hodin použití. Ne pro osmihodinovou směnu, ale pro celkovou životnost osmi hodin provozu. Zní to šíleně, ale něco na tom bude-. Prostě levnou vrtačku si koupíte tehdy, pokud vám stačí jednou za půl roku přivrtat poličku. Pro práci okolo domu se ale víc hodí dražší, kvalitnější a výkonnější model. Výkonná akuvrtačka se nezalekne betonu a oceli.

Výdrž baterie

Jedním z klíčových faktorů u akuvrtaček je výdrž baterie. Zkontrolujte, jak dlouho může akuvrtačka pracovat na jedno nabití. Vyšší kapacita ( určuje se v ampérhodinách – Ah) znamená delší provozní dobu, což je obzvláště důležité při delších pracích nebo na stavbě, kde nemusíte mít snadný přístup k nabíjecím stanicím. Jsou u akuvrtačky přibaleny baterie dvě? Super.

Reklama

Rychlost a točivý moment

Výkon akuvrtačky se obvykle měří ve dvou klíčových parametrech – rychlosti a točivém momentu. Rychlost ovlivňuje, jak rychle se vrtačka otáčí, zatímco točivý moment udává sílu, kterou vrtačka dokáže vyvinout.

Ergonomie a hmotnost

Nepodceňujte pohodlí a ergonomii při výběru akuvrtačky. Zkuste si ji držet v ruce a zjistěte, zda je dobře vyvážená a má pohodlný úchop. Zbytečná únava nebo nepohodlné držení mohou ovlivnit vaši práci i zdraví.

Funkce a příslušenství

Rozhodněte se, jaké funkce a příslušenství jsou pro vás důležité. Některé akuvrtačky nabízejí integrovaná světla pro lepší osvětlení pracovního prostoru, rychloupínací sklíčidlo pro snadnou výměnu nástrojů nebo různé režimy provozu pro různé úkoly. Hodí se třeba příklep, naopak světlo jsem nikdy moc neocenil.

Cena

Samozřejmě je důležité také zvážit cenu akuvrtačky. Dražší modely často nabízejí vyšší výkon a lepší funkce, ale pokud potřebujete akuvrtačku pouze pro občasné domácí použití, může být levnější možnost dostačující. Ale zrovna na tomto nástroji doporučuji spíš nešetřit. kvalitní akuvrtačka vydrží dlouho, daleko dříve „odejdou“ spíš akumulátory, které se ale dají dokoupit.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.