fbpx

Tipy pro ekologicky šetrnější vánoce0

Esteticky nevábným průvodním jevem Vánoc, jsou přetékající popelnice a kontejnery na odpadky plné zbytků jídla, obalů, krabic a dalšího odpadu. Přitom balicí papír můžete použít na příští rok a staré suché pečivo třeba odnést do lesa zvířatům. Přinášíme několik tipů a rad, jak prožít ekologicky šetrnější svátky.

Omezit množství odpadu, které v souvislosti s vánočními svátky vyprodukujete, je poměrně jednoduché. Vyžádá si to jen trochu víc přemýšlení a plánování. Můžete se zamyslet, co chcete komu věnovat. Pak zvážit, do čeho dar zabalíte. Těsně před svátky se snažte nakupovat zboží s minimem obalů a naplánovat si, kolik sníte jídla. Můžete pořídit stromeček v květináči a vybrat ty správné ozdoby. Na závěr lze promyslet, co udělat s různými zbytky a nepotřebnými věcmi. Možnosti tu zkrátka jsou.

Vyberte ten správný dárek

Začít bychom mohli například výběrem dárků pro naše blízké. Můžeme jim dát čistě nemateriální, ale zážitkové dary. Ekologický institut Veronika vydal příručku „Ježíšku, letos bez odpadu!“, ve které radí: „Věnovat lze desítky typů permanentek, vstupenek či poukázek: do divadla, na koncert, do kina, na bazén, pro jízdy na koni, pro putování za vínem, masáže, výlet po Baťově kanálu či jiných řekách.“

Reklama

Mnohdy se stane, že dostaneme něco, co se nám nelíbí. Poukaz na nákup tento problém docela elegantně řeší. „Pokud darujete poukaz na nákup v nějaké prodejně, ještě tím ušetříte balicí papír,“ podotýká Jan Smrčka ze Sdružení Tereza, které se zabývá ekologickou výchovou a popularizací. Darovat můžeme také náš vlastní čas nebo práci, třeba v podobě poukazu na hlídání dětí nebo na pomoc s úklidem.

Nejekologičtější? Nemateriální dárky, jako jsou permanentky, poukazy, zájezdy či zážitky

Při nákupu dárků je možné upřednostnit přírodní materiály a věci, jejichž výroba není ekologicky náročná. Také můžeme zvážit, komu koupí dárku prospějeme. „Výtěžek z koupě může putovat na dobrou věc,“ radí Milan Havel ze sdružení Arnika. Vyhněte se věcem, které pocházejí z pochybných továren, jež zneužívají lidskou práci (informace lze najít na webu). Sáhneme raději po výrobku s certifikátem Fair Trade, pak máme alespoň nějakou jistotu, že pracovníci, kteří jej vyrobili, dostali spravedlivou mzdu a dělají ve snesitelných podmínkách.

Pokud dáme přednost místním výrobkům, ušetříme tím za energii, která je potřebná na přepravu zboží například z Číny. Potěšit může i něco na zub, třeba nějaký zajímavý regionální produkt jako sýr z nedaleké kozí farmy, čokoládové pralinky, které vyrábí nějaká maminka na rodičovské dovolené a podobně a další lokálně produkované potraviny.

Do čeho vánoční dárky vůbec zabalit?

Při balení dárků se vyhněte zbytečným plastům a použijte raději papírový balicí papír. Znovu využít se dá i látková stužka. Balíček můžeme ozdobit různými šiškami, suchými rostlinami nebo slámou. Pokud jej máte, použijte balicí papír z loňského roku. Dobrý nápadem může být ušití plátěného pytlíku, který se pak využije k dalšímu účelu, třeba ke skladování nějakých trvanlivých suchých potravin.

Pozor také na odpad. „Pokud najdeme pod stromečkem hodně krabic, měli bychom dbát na to, abychom je do kontejneru vhazovali sešlapané,“ připomíná pracovník Terezy. Častým problémem po svátcích jsou totiž přeplněné popelnice na tříděný odpad právě kvůli nedostatečnému zmačkání odpadků, jako jsou PET lahve či krabice.

Přepálený olej nepatří do odpadu

Tloustnete o vánocích? Na to máme jednoduchou radu. Nepřejídejte se a přemýšlejte, jaké potraviny a kolik nakupujete. K Vánocům nemusíte přistupovat jako ke svátkům obžerství a hodokvasu. Nakupte pouze rozumné množství potravin a pečte jen přiměřené množství cukroví. Při plánování pomůže sepsat si seznam veškerých potřebných potravin a vzpomenout si, co všechno jste minulý rok nesnědli a vyhodili.

Při samotném nákupu se lze vyhnout zbytečnému používání igelitových sáčků a naopak vyrazit do krámu s látkovou taškou nebo košíkem. A nemusíte celé svátky sedět doma u televize či počítače. „Vánoce se dají také strávit z velké části venku, pokud se tak rozhodneme,“ říká Milan Havel z Arniky. Podle něj po svátcích můžeme suché pečivo nebo ovoce, které nestihneme sníst, odnést zvířatům do lesa. Samozřejmě pokud žijeme na venkově. „Pokud potřebujeme něco, co využijeme pouze jednorázově, je zbytečné to kupovat. Měli bychom zvážit, zda není lepší věc si půjčit,“ doplňuje Havel. A můžeme začít drobnostmi, jako jsou formičky na cukroví.

Kulinářské vánoční hody však přinášejí ještě jeden odpadový problém. Většina domácností během svátků vyprodukuje množství přepáleného oleje. „Neměl by se lít do odpadu, protože to pak způsobuje problémy čističkám. Lepší je olej odlévat do nějakého použitého tetrapaku a pak vyhodit do směsného odpadu,“ doporučuje Jan Smrčka ze Sdružení Tereza.

Vánoční stromeček v květináči? Letos už to zkuste

Živé vánoční stromky v květináči jsou k dostání ve větších květinářstvích a zahradnictvích. Potřebují ale chladnější stanoviště – například na chodbě. „Vánoční stromek nemusíme po svátcích vyhodit, ale můžete jej zasadit ven,“ shodují se pracovníci Arniky i Terezy. Kdo má na zahradě nějaký stromek, může ho ozdobit venku. Večerní procházka pro dárečky bude zajímavým zpestřením svátečních chvil. A čím stromeček ozdobit? Ozdobami s přírodních materiálů rozhodně nic nezkazíte. Pěkné jsou například vykrajované tvary z pomerančové kůry, křížaly, oříšky nebo ozdobičky z hlíny či papíru.

Vánoce končí, co s nechtěnými dárky

Straší u vás po vánocích škaredý naivní obraz od tetičky nebo zbytečně rozsáhlý čajový servis? Nepochopili vaši blízcí, že třetí nástěnné hodiny už fakt nepotřebujete? Po vánocích zkrátka nastává sezóna pro internetové aukční portály, jako je Aukro.cz, či Ebay.com.

Jsou však i další způsoby jak se zbavit nepotřebných věcí. Pokud jste ale dostali něco, co nevyužijete, posuňte dárek dál a dejte jej někomu jinému. Nechtěný dárek můžete také odnést do nejrůznějších bazarů, které provozují charitativní či další neziskové organizace.

Zdroj obrázků: Thinkstockphotos.com

Autor: Redakce Nazeleno.cz