5. Úsporný režim funguje!
5. Úsporný režim funguje!
Pokud odcházíte na delší dobu od počítače, využijte možností úsporného režimu, který se standardně nabízí v nabídce při vypnutí. Ušetříte tak 10-100 W. V režimu spánku bude úspora ještě větší.
Počítač je jeden z největších žroutů energie v domácnosti. Sám o sobě spotřebovává 100-250 W, další desítky wattů si vyžádá provoz monitoru, reproduktorů a dalších. Proto je každá půlhodina, která zůstane nevyužitá, drahá. Jestli často pobíháte po domě či kanceláři se zapnutým počítačem, určitě využijte úsporný režim nebo rovnou režim spánku.
„Počítač je jeden z největších žroutů energie v domácnosti – pozor na něj!“
ReklamaV obou případech dojde k výrazné úspoře energie. Odborníci rozlišují dvě základní verze úsporného režimu, v základním (S1) jsou vypnuty jen monitor a pevné disky (počítač spotřebovává jen cca 60-80 W), v S3 módu již dochází k vypnutí takřka všech zařízení a příkon klesá k 5W, který má i vypnutý počítač. Režim spánku (S5) je rovněž maximálně úsporný, na rozdíl od předchozích však veškerý obsah zaznamená na pevný disk, takže jej můžete obnovit i při neočekávaném výpadku energie, nevýhodou je delší doba startování (několik desítek sekund). Základní možnosti napájení upravíte ve Windows XP v sekci Ovládací panely/Výkon a údržba/Možnosti napájení. Do úsporného režimu/režimu spánku pak počítač dostanete přímo v nabídce Start/Vypnout počítač.
Jaká může být úspora? Vezměte obyčejnou obědovou přestávku (1 hodina, 230 dní v roce) – rozdíl ve spotřebě bude 40 kWh, tedy cca 125 Kč). Přidejte náhodné návštěvy, vlastní zapomnětlivost či neočekávané zdržení… výhodou úsporného režimu i režimu spánku je, že se zapíná automaticky (dobu prodlevy si můžete nastavit).
Ušetřete s nazeleno: 200 – 10000 Kč