fbpx

Tipy na zelenější Vánoce0

Nákupní centra plná vystresovaných lidí, všudypřítomné kolony aut a blyštivě zářící výlohy naplněné lákavým zbožím. Ano, zas je tu adventní čas. Ne, nebojte, nečtete další článek o tom, že pravý význam Vánoc zmizel kdesi pod šustící hromadou lesklého balicího papíru.

Ruku na srdce. I nám je tento scénář prožití „Svátku klidu a míru“ bohužel dost dobře známý. Místo toho zkusíme ukázat, že druhým dát i něco, co peněžní cenu dárku vlastně převyšuje. Jak? Tím, že třeba jen neublíží přírodě a pomůže dobré myšlence. A připomene hodnotu věcí, které občas považujeme za samozřejmé. Jaké jsou naše tipy na vánoční dárky?

Darujte dvakrát

Máte pocit, že za 100 korun si toho už dnes moc nekoupíte? Pro lidi na ulici to je v zimě vstupenka do teplých dveří, které se zabouchnou za ulicí, kde fičí mrazivý vichr. Zakoupením tzv. Nocleženky se člověk bez domova nejen vyspí v teplé posteli, ale má nárok i na koupel a trochu jídla. Své blízké pak můžete obdarovat dárkovým certifikátem – s ním se dozví, kdo díky nocležence tu noc usíná v bezpečí. Nejsou takové dárky potřebným jedna z největších radostí, jaké můžeme zažít? Darováním přístřeší navíc nezatěžujete svět další materiální produkcí.

Jemně popostrčte k ekologii

Češi jsou premianti ve třídění odpadu. Mnohem horší je to ale v tom, kolik ho dokážeme „vyrobit“. Ukažte proto svým blízkým dobrý příklad. Množství mikrotenových sáčků, které bezmyšlenkovitě bereme s každým nákupem, nahradí každému eko-začátečníkovi „zero waste“ sada a ekologické sáčky na ovoce a pečivo. Bezobalovou kapitolu života pomůže otevřít také skleněná láhev.

ekologické sáčky na ovoce a na pečivo
„Zero waste“ sada pro začátečníky

Někomu její pořízení přijde jako pověstné plivnutí do miliardového moře PET lahví, které se ročně vyrobí. Mohl by ale slyšet na neprozkoumané riziko látek, co se z „PETek“ uvolňují. Občasné napití neuškodí, ale když z nich caparti pijí odmalička? Skleněné lahve pro děti jsou pak jasná volba. Navíc vyrobená v duchu ekologicky udržitelné produkce.

Závazek do nového roku: vyzkoušejte ekologickou domácnost

Netrápí vás doma jen množství vyprodukovaných odpadků, ale také množství chemie, kterou jen tak vypouštíte každý den do potrubí? Přitom existují eko čisticí prostředky a ekologické praní ohleduplné k přírodě. Ale pozor, zároveň jsou i stejně účinné jako ty chemické. Koupíte mezi nimi vše, co pro své čisté a voňavé oblečení i nablýskanou domácnost potřebujete. Ať už jsou to bio prací gely a vločky bez přidaných fosfátů, spolehlivé čističe na přírodní bázi nebo delikátní vůně vybraných silic místo jedovatého koktejlu z průmyslových aviváží. A nemusíme asi připomínat, že největším dárkem bude, když partnerce nebo partnerovi s úklidem vždy rovným dílem pomůžete. Podobně jako s péčí o děti.

ekologické praní
Čisticí prostředky ohleduplné k přírodě

Zejména ve věku, kdy jsou děti opravdu malé, je s nimi práce víc než dost. Jen toho přebalování a praní. A množství jednorázových plen, které po jednom použití zbytečně skončí v popelnici. Naopak AIO látkové pleny „all-in-one“ (pořídíte třeba zde) – obléknete svým ratolestem velice snadno. Od prvních dnů po nočník. Uvnitř jsou ušité z bio bavlny a viskózy, takže šup s nimi bez obav do pračky. Šetříte tak nejen přírodu, ale i čas, který pak můžete trávit se svými nejbližšími.

To je pro dnešek vše, dámy a pánové. Doufáme, že vás naše tipy inspirují k darování něčeho, co bude těšit jak obdarovaného, tak i vás samotné. Veselé Vánoce!

Autor: Komerční sdělení