Kritika těžby břidlicového plynu je vedena převážně obavami ze znečištění podzemních vod. Jak ale ukazují nejnovější poznatky seismologů, hrozbou mohou být také zemětřesení. Poznatky publikované v nejnovějším vydání magazínu Science spojují velká zemětřesení v Japonsku nebo Chile s dalšímiotřesy v oblastech, kde se v USA těží břidlicový plyn.
Podle vědců například chilské zemětřesení (8,8 bodů Richterovy škály) způsobilo v americkém městečku Praha (Prague, Oklahoma) zemské otřesy o velikosti 4,1 o 16 hodin později. V dalších měsících následovaly další menší otřesy, které vyvrcholily výraznějším středním zemětřesením o síle 5,7 bodů. To už je síla schopná ohrozit některé budovy (v americké Praze bylo rozbito 14 domů a dva lidé byli zraněni). „Menší, prakticky nezaznamenatelné zemětřesení jsou běžnou součástí těžby břidlicového plynu,“ uvedl pro Science William Ellsworth, seismolog, který ovšem není autorem studie. Podle něj ale doposud největší zemětřesením spojovaným s hydraulickým štěpením alias „frakováním“ plynu mělo sílu 3,6 bodů.
Více informací o studii najdete na stránkách agentury Reuters. Rizikům těžby břidlicového plynu jsme se nedávno věnovali v článku o dokumentu Gasland. Nabídli jsme také článek o tom, jak se těží břidlicový plyn.