fbpx

Test vysavačů 2012 – některé téměř nefungují0

Spotřebitelský magazín dTest v září otestoval sedmnáct modelů vysavačů. Test ukázal velké rozdíly v kvalitě a mnoho nedostatků ve výbavě a funkčnosti.

Mezi testovanými vysavači jsou rozdíly ve všech aspektech. Nejlepší modely jsou tiché, úsporné, seberou většinu prachu a nečistot, které nepustí. Ty nejhorší toho příliš nevysají, létá z nich prach a některé jsou hlasité jako náklaďák. O kvalitě vysavačů ale nerozhoduje příkon motoru ani typ filtru, je nutné sledovat hlavně sací výkon a mechanické provedení přístroje.

Vítězem testu je vysavač Electrolux ZG 8800 UltraGreen a na druhém místě Elektrolux ZJM 6820

U vítěze testu redakce dTestu ocenila hlavně tichý chod, vysokou účinnost vysávání a velký dosah. Druhý – mimochodem daleko levnější – model pak testery zaujal hlavně svou vysokou účinností. Ani vítězové testu se však nevyhnuli určitým výtkám – Electrolux ZG 8800 UltraGreen je hodně těžký a má horší přístup k sáčku, druhý model má pak menší kapacitu sáčku, který tedy bude nutné častěji měnit.

Reklama

Nejhorším v testu je vysavač Zanussi ZAN 2310

Tento model redakce dTestu ohodnotila známkou „uspokojivý“. Nepřesvědčil hlavně kvůli nízké kvalitě filtrace a špatné přístupnému kabelu.

Přečtěte si víc: Kompletní výsledky testu si můžete přečíst na stránkách dTestu

Spotřebiče v domácnosti – rady a testy:

  • Jak na výběr myčky nádobí

  • Jak vybrat úspornou pračku

  • TEST: Která pračka s předním plněním je nejlepší?

  • Ledničky a ekonomika jejich provozu

  • Test televizí: Která má největší spotřebu elektřiny?

Důležitý je sací výkon vysavače

Trh s vysavači se nevyvíjí nijak vzrušujícím způsobem. Žádné technologické revoluce se nekonají. Před rokem jsme přinesli test robotických vysavačů; verdikt zněl: jsou chytré, hezky se na ně dívá, některé dovedou i něco vysát, ale tím to končí. Jsou to jen sofistikované smetáčky a klasický podlahový vysavač nenahradí. A tak jsme se podívali na zoubek posledním modelům z řad klasiků, u nichž se práci nevyhnete. Jak vám ji pomohou usnadnit?

Cílem je odstranit prach a jiné nečistoty z koberců a tvrdých podlah a zajistit, že zůstanou tam, kde je chceme mít, tedy v sáčku nebo prachové nádobě. K tomu je třeba především dostatečný sací výkon. Pokud se domníváte, že to poznáte tak, že hubici spuštěného vysavače neodlepíte od koberce, jste na omylu. Sací výkon je zcela nezávislý na příkonu vysavače. Pohledem do tabulky se můžete snadno přesvědčit, že sací výkon na hubici vysavače se pohybuje od 200 do 400 W, příkon od 1000 do 2000 W. Ale vysavač s výkonem 300 W může mít příkon 1000 nebo taky 2000 W.

Účinný vysavač si dobře poradí i se zvířecími chlupy

Zvířecí chlupy představují pro vysavač náročný úkol – pomoci může turbokartáč. Foto: Thinkstock.com

Aby to bylo ještě složitější, sací výkon nevypovídá o tom, jestli prach, vlasy, zvířecí chlupy a ostatní nečistoty skutečně dostanete odevšud. Zde se dostává na přetřes konstrukční řešení hubice vysavače, které je ne vždy zdařilé. Nedostatky se projeví především při vysávání koberců; tři modely získaly ve zkouškách na koberci dostatečné nebo nedostatečné hodnocení. Hoover a Fagor toho z koberce příliš nevysají, vysavač Zanussi pohořel při zkouškách s vlákny.

Pokud máte domácí zvířata, je pro vás důležité, aby právě v této zkoušce vysavač obstál. Výrobci nabízí modely odkazující na zvláštní určení pro domácnosti se zvířaty, v testu například Dyson DC 37 Animal Turbine, to ale neznamená, že si s chlupy neporadí i běžný vysavač. V případě Dysonu je výhodou malý turbokartáč ve vybavení, který může pomoci při čištění srstí obzvlášť zaneřáděných míst. Ale turbokartáče mají i jiné vysavače bez přívlastku „animal“ a tak nemá valného smyslu rozhodovat se při koupi podle podobných označení.

Podobně je to s dalším přívlastkem, parketovým. Prakticky ke každému vysavači dnes dostanete speciální hubici na vysávání tvrdých podlah. Tu můžete rovnou s klidem odložit do skříně, zpravidla s ní nepořídíte lépe než s univerzální hubicí po přepnutí na režim vysávání tvrdých podlah. V mnoha případech vysává speciální parketová hubice dokonce hůře. S univerzální hubicí v příslušném režimu běžnou podlahu nepoškrábete, stane-li se, je chyba spíše na straně nekvalitní podlahové krytiny než vysavače.

HEPA filtr není záruka

Drahý výfukový HEPA filtr se stal téměř standardem, naleznete jej i u těch nejlevnějších modelů. Nepřináší to až tak výhodu spotřebitelům, jako výrobcům těchto filtrů. HEPA je sice účinný a odfiltruje i velmi malé částice prachu, ale jeho účinek je k ničemu, když prach z vysavače vylétá jinudy. Je tak jedno, zda si pořídíte vysavač Proline s jednoduchým výstupním mikrofiltrem nebo Etu s technologií HEPA; množství prachu vylétajícího z obou vysavačů je podobné.

Nejlepší vysavače „čistí vzduch“

Nejlepší vysavače fungují v podstatě jako čistička vzduchu. Množství prachových částic z výfuku je mnohonásobně nižší než množství částic v nasávaném vzduchu. Zejména Bravo a Electrolux ZJM 6820 jsou v této oblasti příkladné.

Opět se vyplatí připomenout, že nemá smysl věnovat pozornost tomu, zda je vysavač deklarován jako vhodný pro alergiky. Vhodný není žádný. Při vysávání dochází k víření prachu pohybem hubice, těla vysavače, kroky obsluhy, odstrkováním nábytku i prouděním vzduchu z výfuku. Jemného polétavého prachu se prostě nezbavíte. Platí proto „selská“ rada: při úklidu mít otevřená okna, aby vzduchové proudy část jemného prachu vynesly ven. Zcela nevhodné jsou vysavače používající prachovou nádobu místo sáčku a u sáčkových je vhodné, aby byl sáček uzavíratelný, jinak se s prachem z domácnosti setkáte chtě nechtě ještě jednou, v koncentrované podobě.

S úsporným vysavačem ušetříte

Úsporným vysavačem lze nejen ušetřit, ale především snižovat zbytečnou spotřebu elektrické energie a tak přispívat k ochraně životního prostředí. Na to, aby vysavač dobře vysával, nemusí mít příkon 2000 W, bohatě stačí polovina. Vzorem je v tomto ohledu Electrolux UltraOne-Green.

Pro hodnocení slouží spotřeba při vysávání 10 m2; u uvedeného vysavače činí 219 Wh. U největších žroutů z našeho testu je to přes 350 Wh, tedy rozdíl více než 130 Wh při srovnatelných výkonech. To je rozdíl, který se počítá.

Účinně a potichu

Trendem posledních let jsou tiché vysavače. Je nutno uznat, že výrobci se snaží. Zatímco dříve bylo celkem jedno, jaký vysavač si pořídíte, řval vždy, dnes lze narazit na modely, které pracují překvapivě tiše a účinně (a naopak). U nejtišších modelů, Electrolux UltraOne, Miele či Rowenta, jsme naměřili úroveň hluku okolo 65 dB u obsluhy vysavače a méně než 60 dB ve vzdálenosti pěti metrů; 60 dB se uvádí jako hlasitost běžného hovoru. Nejuřvanější vysavač Proline vydává hluk téměř 80 dB (68 dB ve vzdálenosti pěti metrů), tedy přibližně tolik jako hlučná ulice plná aut. Jako vždy je součástí hodnocení i subjektivní posouzení povahy zvuku vysavače, takže tichý vysavač, který by třeba nepříjemně hvízdal, by v našem testu neobstál.

Pozor na cenu náhradních sáčků do vysavače

Pokud si pořídíte kvalitní vysavač, mějte na zřeteli, že není bezúdržbový. Pravidelná péče o vysavač výrazně přispívá k udržení jeho účinnosti, ale také prodlužuje životnost a šetří vaši kapsu. Šetřit na údržbě, tedy především na výměně filtrů, se nevyplatí.

Nezapomeňte, že hlavním filtrem každého vysavače je prachový sáček, respektive prachová nádoba. Rychlost jeho / jejího naplnění pochopitelně závisí na tom, co vysáváte. I když při běžném provozu výkon vysavače při postupném plnění sáčku či prachové nádoby příliš neklesá (až na výjimky), vysávání některých materiálů, zejména jemné a drobné stavební sutě, nedělá vysavačům pro domácnost příliš dobře. Pokud se chystáte například vrtat do zdi, je nejlepší použít pro vysávání prachu a drobnější suti již částečně naplněný prachový sáček a ten ihned poté vyhodit.

Plný vysavač donutí k výměně sáčku či vysypání prachové nádoby dříve či později každého. Mnoho uživatelů ovšem podceňuje údržbu a výměnu dalších filtrů. Filtry jsou přitom klíčové pro správný výkon a účinnost filtrace.

Jenže sáčky nejsou nejlevnější a filtry teprve ne. Doporučujeme před nákupem vysavače srovnat si ceny (a dostupnost) náhradních sáčků i motorových a výfukových filtrů. Nákup levného vysavače, do kterého za půl roku neseženete sáčky, o filtrech nemluvě, jsou vyhozené peníze. Ceny filtrů je nutné posuzovat s ohledem na doporučenou dobu jejich používání a také na to, zda jsou či nejsou omyvatelné. Dražší HEPA filtry zpravidla omyvatelné jsou, ovšem je třeba je před opětovným používáním nechat důkladně vyschnout. Mytí pod vodou lze bez výrazného vlivu na účinnost filtru doporučit pouze jednou či dvakrát, i tak se jedná o výraznou úsporu; ceny HEPA filtrů se běžně pohybují okolo pěti set korun za kus bez ohledu na omyvatelnost.

Která značka vysavače je nejspolehlivější?

Z dat o spolehlivosti jednotlivých značek, která dTest získal z dotazníku zaslaného našim předplatitelům, vyplynula zajímavá čísla. Nejspolehlivějšími vysavači v domácnostech jsou vysavače Miele. Velmi vysoká spolehlivost znamená, že u 97 % vysavačů této značky mladších deseti let nebyla zaznamenána žádná porucha nebo vada. I podle ostatních výsledků patří vysavače celkově ke spolehlivým spotřebičům.

Je přitom zajímavé, že stejně spolehlivé jsou jak velmi drahé a drahé vysavače Rainbow, Vorwerk nebo Dyson, tak značky Bosch, Electrolux nebo Philips nabízející kvalitní výrobky za zlomky cen uvedeného tria. Do průzkumu byly zařazeny vysavače všech technologií. Ve spolehlivosti podle technologií vedou tyčové, resp. stojanové vysavače spolu s vysavači ručními. Málo poruch respondenti zaznamenali také u vodních a víceúčelových vysavačů. Klasické podlahové sáčkové vysavače se umístily mezi průměrem. Nejméně spolehlivé jsou podle průzkumu robotické vysavače a především podlahové bezsáčkové vysavače. Ty se svou poruchovostí řadí mezi méně spolehlivé až nespolehlivé výrobky.

Autor: Redakce Nazeleno.cz