fbpx

Tesla Roadster poletí do vesmíru. Auto přibere raketa Falcon Heavy při prvním startu0

První let nové rakety od společnosti SpaceX se blíží. Má odstartovat z mysu Canaveral na Floridě již tento měsíc. Pokud úspěšně vzlétne, půjde o raketu s největší nosností v současné době. Při prvním startu Falcon Heavy poveze i hodně zvláštní náklad, červený elektromobil šéfa SpaceX, Elona Muska.

Na start rakety Falcon Heavy už se SpaceX připravuje nějaký ten pátek. Přesněji řečeno více než 200 pátků, protože původní datum startu bylo plánováno na rok 2013. Různé odklady ale posunuly vzlet rakety s 27 motory Merlin 1D na leden 2018. Přesný den ovšem ještě neznáme.

Proč jezdit na vrakoviště,když staré auto můžete vyhodit do vesmíru

Elona Muska, který sní o masové výrobě elektromobilů (automobilka Tesla) a levných letech do vesmíru (SpaceX), už asi nebaví jeho staré auto Tesla Roadster. Koneckonců Tesla bude od roku 2020 vyrábět novou verzi Roadsteru s mnohem větším dojezdem. Místo dojezdu necelých 400 km najedno nabití ujede nová Tesla Roadster údajně kolem 1000 km.

Reklama

Co tedy Musk udělá se starou károu? Podle fotek, které nedávno zveřejnil SpaceX, Musk pošle červený elektromobil jako náklad prvního letu Falconu Heavy do vesmíru. Normálně se u zkušebních letů využívají ocelové či betonové bloky, ale to je podle Elona strašná nuda. Určitě je to větší švanda, než jet se svým plechovým miláčkem na 4 kolech na vrakoviště.

SpaceX umí recyklovat rakety i vesmírné lodě

Nosná raketa Falcon Heavy se skládá ze tří raket Falcon 9. Dvě postranní už společnost SpaceX dříve použila k jiným vesmírným misím. Právě SpaceX se stala první firmou, které se podařilo znovu využít již vyslané rakety (Falcon 9) i kosmické lodě (Dragon).

Elon Musk plánuje recyklovat i raketu Falcon Heavy, přestože budoucnost vesmírných výprav vidí už v dalším raketoplánu BFR, který SpaceX vyvíjí pro první cesty na Mars v letech2022 a 2024.

Falcon Heavy unese nejtěžší náklad mezi současnými raketami

Rekordmanem v letech do vesmíru s těžkým nákladem zůstává prozatím raketa Saturn V se 140 tunami, které byla schopná vynést k nízké oběžné dráze zeměkoule. Saturny létaly k Měsíci pod hlavičkou programu Apollo v 60. a 70. letech minulého století. Falcon Heavy má sice ovíce než polovinu nižší nosnost (63,8 tun k nízké oběžné dráze Země), přestojde o raketu, která v současnosti unese nejvíce. Tedy za předpokladu, že se tento měsíc úspěšně odlepí od Země.

Fotografie: SpaceX

Autor: Redakce Nazeleno.cz