Po dodavatelích elektrické energie nepotěšily své zákazníky ani teplárenské společnosti. I ty se chystají zvyšovat ceny za dodávky svých služeb. Od ledna 2009 (Brněnské teplárny ale například upravily cenu již od prosince) tak většina zdraží, cena by se měla zvýšit maximálně o deset procent. Mohou za to zvýšené ceny vstupů, nejvíce podražilo uhlí. Obyvatelé Hradce Králové a Pardubic tak například od Nového roku zaplatí za teplo zhruba o 7 procent více. I tak ale cena zůstane pod celorepublikovým průměrem – ve Východních Čechách zaplatí 307 Kč za gigajoul, průměr v České republice se v roce 2008 podle údajů Teplárenského sdružení pohyboval okolo 441 Kč za GJ.
Velké rozdíly mezi cenami jsou dány zejména odlišnou skladbou surovin používaných k vytápění. Uhlí je tradičně levnější než třeba zemní plyn, vzhledem k ekologickým daním a rostoucí ceně surovin však budou právě teplárny závislé na uhlí zdražovat nejvíce. Zdražují ale například i na plynu závislé Brněnské teplárny, které argumentují předchozím nárůstem cen suroviny, který se neodrazil v ceníku.
ReklamaCena tepla v České republice 1989-2008
Zdroj: Teplárenské sdružení
Cena tepla roste prakticky neustále. Skokové nárůsty z let 1997 a 1998 (35 % a 21 %) se však již neopakují. V roce 2007 se zvýšila cena tepla o 1,7 %, v roce 2008 o 10,3 %. Podle údajů Teplárenského sdružení se průměrná roční spotřeba bytu pohybuje okolo 78 GJ/rok. Průměrná domácnost tedy zaplatí za teplo zhruba 34,5 tisíc korun. Zdražení například o 7 % se na rodinném účtu odrazí v konkrétních cifrách nárůstem zhruba o 2 400 Kč.