fbpx

Tepelná čerpadla, jak je neznáte: nahradí klimatizaci a ohřejí vodu v bazénu0

Topení tepelným čerpadlem nám nemusí nabízet pouze vytápění v přechodném období a v zimě. Tato zařízení s použitím správného příslušenství umí více. Rozhodně nebudou stát v létě ladem. Umí totiž ohřát vodu v bazénu i ochladit dům.

Celoroční využití, třeba i pro ohřev vody v bazénu

Kvalitní tepelné čerpadlo je sice v rodinném rozpočtu znatelnou investicí, ale s chytrým přístupem jej dovedeme využívat celoročně a k mnoha činnostem. Pořídili jste si bazén? Přesto, že se obecně spíše otepluje, je i v našich klimatických podmínkách sázkou na jistotu především bazén s ohřevem vody. Sezónu tak dokážeme rozjet už v dubnu a ukončit až na konci října. Zejména tehdy, když ještě přidáme zastřešení a případně i vytápění daného prostoru. 

Co vše umí jediné tepelné čerpadlo?

Vedle klasického vytápění interiéru je tepelné čerpadlo vhodné na ohřev teplé vody pro domácnost. Je proto logické, že dokáže s potřebným příslušenstvím ohřát vodu v bazénu. Pro mnohé je však nečekaná schopnost tepelného čerpadla nahradit klimatizaci. Divíme se, i když jsme už naopak slyšeli o klimatizacích, které umí vytápět. Sofistikované čerpadlo umí chladit vyfukováním studeného vzduchu, nebo sáláním chladu. Přesněji, chlazení tepelným čerpadlem je možné dvěma způsoby: pasivně a aktivně.

Tip: tepelná čerpadla Nibe mají širokou nabídku funkcí i příslušenství pro ohřev vody či chlazení.

Tepelné čerpadlo jako levná pasivní klimatizace

Pasivní způsob chlazení je velice úsporný, využívá se přitom pouhý chod oběhového čerpadla. Díky tomu jde o energeticky nenáročný způsob ochlazování interiéru, bez nutnosti dotovat čerpadlo nadstandardně elektronickou energií ze sítě. O chlazení se stará kapalné médium. Tento pasivní systém je sice méně efektivní než aktivní, avšak velice úsporný. Připojuje se obvykle k nástěnnému, stropnímu nebo k podlahovému vytápění, a funguje na základě sálání.

Tepelné čerpadlo jako vysoce účinná aktivní klimatizace

Aktivní chlazení vychází ze stejného principu jako chlazení v lednici. Čerpadlo se v podstatě uvede do reverzního chodu. V tomto případě se o aktivní chlazení stará nejen oběhové čerpadlo, ale i kompresor a kondenzátor. U tohoto systému lze dosáhnout výrazně nižších teplot chlazení než u pasivního principu. Pro využití aktivního chlazení je zapotřebí zvolit takové tepelné čerpadlo, které to umožňuje. Umí to jak tepelná čerpadla vzduch voda, tak i země voda. Správně zvolená tepelná čerpadla lze pak propojit přímo s ventilátorovými konvektory, které foukají do místnosti studený vzduch. I zde je další variantou napojení na rozvody podlahového vytápění. Aktivní systém nastartuje chlazení velice rychle, bez prodlev.

Při výběru konkrétního zařízení a příslušenství tedy promyslete jaké všechny funkce chcete využívat a v případě použití tepelného čerpadla jako klimatizace zvažte také to, zda je vám příjemnější sálavý nebo vyfukovaný chlad a jaké úrovně chlazení chcete dosáhnout.

Autor: Komerční sdělení