Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Podívejte se na nejzajímavější auta s alternativním pohonem na českém trhu

Automobily s alternativním pohonem se stávají stále běžnější součástí českých silnic. Vybrali jsme sedmičku nejzajímavějších vozů, které lze na jaře 2016 v Česku pořídit. Svůj prostor dostaly všechna řešení od elektromobilů přes hybridní auta až po vozy na plyn.

11. 04. 2016 | Martin Singr

Ve zkratce:

Podívejte se s námi na nejzajímavější auta s alternativním pohonem (elektromobily, plug-in hybridy a CNG) na českém trhu. Za pár let je budeme vídat stále častěji.

Jednotlivé vozy byly seřazeny abecedně, neboť nelze jednoznačně vybrat pouze jeden druhu pohonu jako nejlepší, o konkrétním voze ani nemluvě. Vždy záleží na mnoha proměnných jako denní ujetá vzdálenost, počet osob přepravovaných v autě a roli hraje i možnost automobil bezproblémově dobít či naplnit v případě CNG.

BMW i3

Kompaktní elektromobil bavorského výrobce je v Česku v prodeji od konce roku 2013 za cenu 900 000 korun. Na jedno dobití ujede 130 – 160 kilometrů, nabízí se ale také verze plug-in hybrid. Díky malému benzinovému dvouválci o objemu 650 ccm lze s touto verzí ujet až 240 km. Pořizovací cena je ale vyšší.

Hlavním trumfem elektromobilu BMW i3 je však využití mnoha moderních či chytrých technologií – karoserii pro maximální odlehčení často tvoří CFRP, tedy plasty tvrzené uhlíkovými vlákny a o kontakt s vozovkou se starají úzké vysoké pneumatiky.

Německý ekologický luxus. Na autě BMW i3 zaujme také vysoký podíl recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Foto BMW

Dojezd prodlužuje silná rekuperace, která omezuje nutnost využívat brzový pedál na úplné minimum a potěší i palubní počítač kompletně v češtině. Není divu, že se ze loňský rok stal tento vůz s 94 prodanými kusy nejprodávanějším elektromobilem v Česku.

Fiat Panda Natural Power

Premiéru v sériové výrobě turínské automobilky si pohon na stlačený zemní plyn odbyl v modelu Multipla před mnoha lety a nyní se nabízí téměř ve všech modelech. Velkou výhodou je, že se úprava na CNG dotýká jen minimálně zavazadlového prostoru a vnitřního prostoru vůbec. Akorát nenajdete v kufru rezervu, stačí kompaktní sada na opravu defektů.

Fiat Panda - jinak velmi praktické a levné auto pro nenáročné motoristy je v provedení na zemní plyn trochu dražší. Foto Omniauto.it

Nádrže na plyn jsou pod podlahou a to příznivě ovlivňuje těžiště a tím i jízdní vlastnosti vozu. Klasická nádrž na benzin zůstala kontrétně u Fiatu Panda v původní velikosti. Bohužel v nabídce na plyn je pouze jedna motorizace 0.9 TwinAir Turbo a cena 330 000 je oproti konvenční variantě až neúměrně vysoká.

Nissan Leaf

Nejprodávanější elektromobil na světě (200 000 prodaných kusů do loňského prosince) do značné míry těží z faktu, že byl prvním dostupným elektromobilem v globálním měřítku. Na trh v Japonsku a USA byl uveden koncem roku 2010 a v dalším roce se stal autem roku.

Nissan Leaf - dnes už legenda mezi elektromobily. Foto Nissan

Nyní je na trhu již druhá generace, kde již proklamovaný dojezd atakuje 200 km (v reálném provozu je to okolo 150 km) a spotřeba v je v praxi okolo 22 kWh/100 km. Je fakt, že pro cesty na dálnici je vhodnější CNG, nicméně o to více elektromobil exceluje při cestování ve městě, tam se lze dostat i po 15 kWh na sto km. Pokud bude mít majitel výhodný tarif elektřiny, může být cena i pod padesát haléřů na kilometr.

Peugeot 308 R Hybrid

Nedávno představený kompaktní hatchback z dílen Peugeot Sportu kombinuje radost z jízdy a nízkou spotřebu. Benzinový agregát spolu s dvěma elektromotory dává výkon 500 koní, přičemž emise jsou pouhých 70 gramů na km, což poukazuje na spotřebu okolo tří litrů na 100 km. Vůz může fungovat ve třech režimech – čistě elektrický, HYbrid nebo HYbrid Sport s funkcí boost.

Opel Ampera

Evropské dvojče Chevroletu Volt znamenalo na starém kontinentu jistou revoluci, jedná se o jeden z prvních plug-in hybridů. Je to vůz fungující na elektřinu, která když dojde, zapojí se spalovací motor. Po nabíjení ujede vůz v čistě elektrickém režimu něco okolo padesáti kilometrů, o všem informuje středový displej v interiéru.

Drahý, ale krásný a technologicky velmi pokročilý. Plug-in hybrid Opel Ampera. Foto Autoevolution.com 

Navzdory titulu Evropské auto roku 2012 a i přesto, že úspěšný Chevrolet Volt se dočkal svého nástupce, objevili se spekulace, že se Opel Ampera se z evropského trhu stahuje. Nová generace však boduje nejen vyšším dojezdem, ale také nižší cenou a tak se možná přece jen v Evropě představí. Cena okolo milionu, ačkoliv dle odborníků odpovídající, byla u první generace největší slabinou technologického skvostu.

Škoda Octavia G-TEC

Kromě modelů GreenLine s mimořádně úspornými vznětovými motory nabízí domácí automobilka také vozy, které mají již v sériové podobě jako pohon stlačený zemní plyn, tedy CNG. Je to nejmenší model Citigo a oblíbená Octavia.

Škoda Octavia patří díky dobré ekonomice provozu k oblíbeným firemním vozům. Foto Škoda auto 

Díky nákladům pod korunu na kilometr se vůz vyplatí zejména na delší dálniční přesuny. Oproti verzi GreenLine vyjde kilometr téměř na polovinu. Škoda Octavia G-TEC ujede na plyn zhruba 430 km a poté může automaticky pokračovat na benzin dalších 940 km – nádrž na konvenční palivo není nijak zmenšená, naopak chybí rezerva, ale to je u sériových vozů na CNG standard.

Volkswagen Golf GTE

„Hot hatch“ s ekologickým přívlastkem je podobné kategorie jako Audi A3 e-tron. Jedná se o plug-in hybrid s výkonem přes dvě stě koní, který však umí ujet až padesát kilometrů v čistě elektrickém režimu. Dle homologačního testu je spotřeba 1,5 litru na 100 km, ale dle odborných hlasů je tato hodnota dána spíše nedokonalostí v měřicí metodice.

Vůz lze plně nabít z běžné zásuvky za tři a půl hodiny, při využití rychlonabíjení je čas o hodinu kratší. Kdo by pak chtěl ryzí elektromobil, může sáhnout po verzi e-Golf. Cena obou alternativních modelů je téměř milion, nutno dodat ve velmi slušné výbavě, informace o dvojnásobné ceně oproti benzinovému modelu je tak mírně zavádějící.

Související články

Tagy: Energie, Technologie, LPG a CNG, Hybridy a elektromobily

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!