fbpx

Půjčovna vozů na CNG: Vítěz 1. ročníku E.ON Energy Globe Award ČR0

Půjčovna vozů na CNG zvítězila v prvním ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR v kategorii Vzduch. Čím projekt půjčovny aut na CNG zaujal porotu? Zrealizovali jste obdobný projekt? Přihlaste ho do letošního ročníku E.ON Energy Globe Award ČR a vyhrajte 50 000 Kč!

Projekt první české půjčovny automobilů, jež pohání stlačený zemní plyn (CNG, compressed natural gas), zvítězil v kategorii Vzduch soutěže E.ON Energy Globe Award  ČR. Půjčovnu vozů na CNG otevřela v Praze v roce 2007 společnost Pražská plynárenská Správa majetku, s.r.o., která je součástí koncernu Pražská plynárenská.

„Vozidla na CNG produkují méně zplodin a náklady na palivo jsou oproti benzínovým automobilům poloviční.“

Reklama

Zajímavý nápad se uchytil, půjčovna rozšířila vozový park a o rok později otevřela firma pobočku v Českých Budějovicích a také v německém Chamu. V Praze pak firma vybudovala další čerpací stanice na CNG.

Auta na CNG šetří ovzduší i náklady na palivo

Vozidla na zemní plyn jsou oproti klasickým ekologičtější a úspornější. Produkují o 90 % méně zplodin, o 20 % méně oxidu uhličitého a náklady na palivo jsou oproti benzinovým autům zhruba poloviční.

O projektu, jehož hlavním cílem je zlepšit životní prostředí v Praze a posílit důvěru veřejnosti v plynové automobily, hovoří ředitelka společnosti Pražská plynárenská Správa majetku Ing. Lenka Poklopová.

 • Jak projekt půjčovny vznikl, co bylo impulsem k jejímu zřízení, kdo zřízení inicioval? Existovala poptávka po CNG vozech nebo jste zkusili nabídnout něco nového, zda se to ujme?

Rozhodnutí o vybudování půjčovny předcházel průzkum trhu a dotazníková akce mezi zaměstnanci koncernu Pražské plynárenské, a. s., v němž více než 30 % respondentů projevilo o zapůjčení CNG vozidla zájem. Zaměstnanci by podle průzkumu měli zájem o zapůjčení vozu nejen na víkend nebo dovolenou, ale také o dlouhodobý pronájem. V současné době slouží naše auta jak našim zaměstnancům, tak široké veřejnosti.

Jak se přihlásit?

Do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR se mohou se svými realizovanými projekty zdarma přihlásit firmy, obce, školy, odborná i laická veřejnost. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2010.

Adresa pro písemné zaslání přihlášky:
E.ON Česká republika, s. r. o.
Team E.ON Energy Globe Award ČR
F. A. Gerstnera 2151/6
370 49 České Budějovice

Přihlášku lze zaslat i elektronicky na e-mail projekty@energyglobe.cz nebo ji vyplnit on-line zde.

Více informací o Energy Globe Award najdete na www.energieplus.cz

 • Jaké byly náklady na zřízení a co jak funguje provoz půjčovny?

Náklady na zřízení CNG půjčovny spočívaly v nákupu 23 CNG vozidel, o půjčovnu se stará jeden zaměstnanec na plný pracovní úvazek. Vzhledem k největšímu počtu typů CNG
vozidel a ceně jsme zvolili značku FIAT, konkrétně vozy FIAT Multipla (rodinné auto, vhodné na dovolenou k moři, na hory), FIAT Panda (městské auto), FIAT Doblo Cargo (dodávka – pro řemeslníky, převoz materiálu), Iveco Daily (např. stěhování). Půjčovnost se pohybuje v průměru kolem 80 %, což je srovnatelné s běžnými půjčovnami na trhu.

Další naší výhodou je, že nezapůjčená CNG vozidla mohou být využita v rámci dopravy koncernu Pražské plynárenské. Vozidla z půjčovny navíc zvyšují prodej zemního plynu u CNG stanic Pražské plynárenské, těžké je vyčíslit efekt propagace Pražské plynárenské a CNG na vozidlech, která se pohybují na ulicích. Jejím hlavním smyslem je seznámit širokou veřejnost s vozidly s pohonem na CNG.

 • Kdo vaše automobily nejčastěji využívá, kdo je typický zákazník?

Spektrum je opravdu široké. Naše vozidla využívají jak městské podniky, tak nejrůznější soukromé firmy a fyzické osoby, kteří si chtějí CNG vyzkoušet nebo nemají vyhovující typ vozidla pro daný účel (čtyřčlenná rodina má Škodu Fabia a k moři je lepší prostorná FIAT Multipla) nebo mají auto v servisu. Významnou část zákazníků jsou zaměstnanci koncernu Pražské plynárenské. Příjemné zjištění je i to, že se k nám zákazníci vracejí. V poslední době roste zájem o dlouhodobé pronájmy.


Ředitelka společnosti Pražská plynárenská Správa majetku Ing. Lenka Poklopová

 • Co Vás přivedlo k účasti v soutěži E.ON Energy Globe Award?

K účasti v soutěži nás především přivedla myšlenka jak nejlépe prezentovat projekt, který je šetrný k našemu životnímu prostředí. Dále pak fakt, že takový projekt (první půjčovna vozidel s pohonem na stlačený zemní plyn) doposud v ČR nebyl a donedávna nebyla žádná jiná společnost, která by se zaměřila pouze na vozy s tímto pohonem nebo
alespoň částečně obměnila svůj vozový park. Dnes už je tomu samozřejmě jinak.

 • Co pro Vás znamená vítězství v E.ON Energy Globe Award – jak pro Vaši firmu, tak i pro Vás osobně?

Pro společnost Pražská plynárenská, a.s., a její dceřinou společnost Pražská plynárenská správa majetku, s.r.o., která provozuje autopůjčovnu CNG, znamená toto vítězství v soutěži, v kategorii Vzduch, obrovskou odměnu za práci těch, kteří se na tomto projektu podíleli. Dále pak zviditelnění společností, které mají zájem na ozdravení životního prostředí v hl. městě ale i v jeho okolí. Z oceněného projektu vyplývá, že cesta podpory využití CNG v dopravě je správná.

Přihlaste svůj úsporný projekt a získejte metostanici!

Připravili jste projekt z oblasti úspor energií nebo obnovitelných zdrojů? Přihlaste ho zdarma do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR. Prvních 30 přihlášených získá meteostanici Hyundai! Více informací najdete zde.
 • Na co jste použili odměnu 50 000 Kč za vítězství?

Byla použita tím nejlepším způsobem, který lze využít. Tato částka byla ještě o deset tisíc navýšena a předána mladému chlapci, který je upoután na invalidní vozík.

 • Připravujete nějaký nový projekt, se kterým by bylo možné opět se zúčastnit soutěže?

Ano, v současné době je ve fázi přípravy i několik dalších projektů, ale v tuto chvíli je předčasné o nich podrobněji mluvit.

 • Jak vy osobně vidíte budoucnost vozů na CNG? Mají šanci stát se masovým dopravním prostředkem?

Ve světě dnes jezdí na zemní plyn téměř 11 milionů vozidel (5 milionů v roce 2006) a jejich počet stále roste. Zemní plyn patří dnes mezi nejvíce využívané alternativní pohonné hmoty, zejména z hlediska ekologického využití, dostupnosti a ekonomické výhodnosti ceny plynu. Máme-li stručně charakterizovat využívání plynu v dopravě na začátku 21. století, můžeme říci, že se jedná o řešení – ekologické, ekonomicky výhodné, v praxi ověřené, technicky vyřešené, bezpečné a ihned použitelné. Zásoby zemního plynu jsou zhruba třikrát větší než ropy. Na rozdíl od LPG považují automobilky CNG za perspektivní palivo a sériově vyrábějí CNG automobily. Z výše uvedených skutečností je zřejmé, že CNG může být palivem budoucnosti.

Jaké projekty je možné do soutěže přihlásit?

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR je rozdělena do sedmi kategorií. Jaké projekty mohou v jednotlivých kategoriích soutěžit?
 • Země: Zemědělství, energetické plodiny, stavební materiály, budovy, izolace, využití solární energie (vítěz získá 50 000 Kč)
 • Oheň: Výroba energie a její efektivní využívání ve všech oblastech (vítěz získá 50 000 Kč)
 • Voda: Pitná voda, využití a možnosti úpravy vody a odpadních vod, ochrana vodních zdrojů (vítěz získá 50 000 Kč)
 • Vzduch: Ochrana čistoty ovzduší, kvalita ovzduší ve vnitřních prostorách i vnějším prostředí, ochrana klimatu a snížení CO2 (vítěz získá 50 000 Kč)
 • Mládež: Projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které zpracovala mládež nebo škola (energeticky úsporná opatření v hodnotě 300 000 Kč)
 • Obec: Projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, o něž se zasloužila obec (vítěz získá 50 000 Kč)
 • Kutil: Malé i velké projekty z oblasti ekologie, úspor energií, obnovitelných zdrojů energie zpracované jednotlivcem (vítěz získá 100 000 Kč)
 • Používáte vy sama CNG vůz?

Jistě a velmi ráda. Právě pro jeho výhody oproti vozům na jiná paliva.

 • A používá je Vaše firma, resp. celý koncern jako služební vozidla?

Jsme plynárenská společnost a naší hlavní činností je nákup a prodej zemního plynu a činnosti s tím spojené. Zemní plyn je „naše“ surovina a musíme ji sami maximálně využívat. Těžko bychom přesvědčovali naše zákazníky, aby jezdili na CNG, když bychom jezdili na benzín nebo naftu. V koncernu PP máme více než 70 CNG vozidel, cílem je mít až 80 % CNG vozidel. Některé typy speciálních vozidel ale v CNG verzi zatím bohužel nejsou k dispozici.

 • Rozšířili jste půjčovnu i do Českých Budějovic. Počítá se i s dalšími pobočkami? Jaká je budoucnost půjčovny a celého projektu obecně, jaké máte další plány?

Kromě pobočky v Českých Budějovicích máme v současné době i další pobočku CNG půjčovny v německém Chamu. O tom, že se jedná o zajímavý projekt, svědčí i aktivity největší evropské autopůjčovny SIXT, která v roce 2009 začala v rámci svých poboček v Praze zápůjčky CNG vozidel, konkrétně se jedná o 10 CNG Mercedesů B třídy. Jak bylo již řečeno, půjčovna CNG vozidel je především podpůrný projekt pro rozvoj CNG vozidel pro nově budované CNG stanice v Praze. Pokud bude o zápůjčky větší zájem, jsme připraveni počet vozidel zvýšit. Jsme připraveni rozšířit pobočky i do dalších měst ČR. Je nutné si ale uvědomit, že další projekty CNG půjčoven se nabízejí jen tam, kde jsou již vybudovány CNG stanice.

Odhalte tajemství úspor energie a alternativních zdrojů na www.energieplus.cz.

Autor: Redakce Nazeleno.cz