Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Při cestě na dovolenou vás může benzín stát až 10 000 Kč. Kolik ušetříte s CNG?

Češi při cestách na dovolenou stále využívají jako hlavní dopravní prostředek osobní auto. Kvůli růstu ceny pohonných hmot v posledních letech ale náklady na cestu vzrostly o tisíce korun. Méně zaplatíte, pokud zvolíte automobil s pohonem na CNG. Rozdíly přitom mohou činit až 50 %.

23. 06. 2014 | Jan Pergl

Ve zkratce:

Automobil na CNG má asi poloviční provozní náklady než auto na benzín a také mnohem nižší emise. Spočítali jsme, jak se zemní plyn projeví na celkové cena za palivo při cestě na dovolenou. CNG je nejlevnější, ale musíte si pohlídat, kde natankovat. Na druhé straně auta na CNG mohou běžně využívat i benzín. Dojezd přes 1300 Km bez tankování není výjimkou.

Pokud na dovolenou cestujete automobilem, zaplatíte za pohonné hmoty od 4 000 do 12 000 Kč. Platí to alespoň pro nejoblíbenější destinace Čechů – Chorvatsko, Itálii nebo Řecko –, kde čeští turisté urazí při cestě tam i zpět vzdálenost od 1 400 až do 3 000 km. Nejméně se přitom vyplatí volba vozu s benzínovým motorem, který má nejvyšší provozní náklady. Naopak moderní řešení v podobě elektromobilů nebo vozů na zemní plyn CNG dokážou při cestování na dovolenou ušetřit tisíce korun.

Auta a pohon na CNG

Automobilů na stlačený zemní plyn (CNG) v ČR i v Evropě přibývá. Důvodem je hlavně levnější provoz - ve srovnání s benzínovými auty jezdí vůz na CNG asi o polovinu levněji. Zemní plyn proto začínají ve velkém podporovat jak automobilky tak i dodavatelé zemního plynu. Dávno už proto pohon na CNG není záležitostí přestaveb. Automobilky, jako je VW, Fiat či Škoda, již běžně produkují auta, která toto palivo využívají. Zájem o CNG vozy je zatím hlavně ve firemní sféře, tato auta však začínají být zajímavá i pro běžné domácnosti.

Automobil na CNG jezdí s polovičními náklady oproti benzínovým vozům. Existují však názory, že dosavadní vstřícná daňová politika státu vůči CNG jako palivu by se s větším rozšířením vozů na plyn mohla změnit, a toto palivo by mohlo podražit. Cena plynu je také podobně jako ropa velmi závislá na světové geopolitické situaci. V každém případě však platí, že CNG se jeví jako levnější, perspektivní a také mnohem ekologičtější palivo než benzín.

Rozdílnou ekonomiku provozu zmíněných typů automobilů potvrzuje také případ modelu Škoda Octavia, který se v České republice od června 2014 prodává také ve verzi pro stlačený zemní plyn CNG. Náklady na palivo jsou u CNG verze o zhruba 50 % nižší než u benzínu, konkrétně se pohybují na úrovni zhruba 1 Kč za ujetý kilometr. Dovolená na Hvaru v Chorvatsku vás díky tomu vyjde o zhruba 4 000 Kč levněji. Pokud vyrazíte na Olympskou riviéru v Řecku, zaplatíte za palivo dokonce až o 6 000 Kč méně.

Auta na zemní plyn (CNG) mohou využívat i benzín. V takovém případě dojedete na jedno tankování i více než 1000 Km.  (Foto: Škoda Auto) 

V ČR i zahraničí natankujete bez problémů

Zemní plyn CNG je u nás nejrozšířenějším alternativním druhem paliva – využívá jej přes 7 000 motoristů, kteří dnes mohou pohodlně čerpat na 55 stanicích. Při cestě do Chorvatska z Prahy je jen na našem území možné využít celkem 11 stanic, 7 přímo v hlavním městě a poté další 4 u dálnic D1 a D2. V Rakousku po cestě potkáte zhruba 40 stanic. „Jen kolem Vídně je dnes v provozu celkem 30 plniček zemního plynu, další jsou u města Graz poblíž hranice se Slovinskem. Tam můžete natankovat například v Mariboru. V Chorvatsku jsou stanice v Záhřebu nebo přímo v Rijece,“ vyjmenovává Radek Patera, odborník na CNG ze společnosti E.ON Energie.

Kolik stojí cesta na dovolenou, podle jednotlivých paliv?

DestinaceOdkudKamVzdálenost v km (tam/zpět)CNGNaftaBernzín
ChorvatskoPrahaHvar22884 118 Kč6 223 Kč8 145 Kč
ItáliePrahaBibione14662 639 Kč3 988 Kč5 219 Kč
ŘeckoPrahaOlympská riviéra (Nei Pori)32165 789 Kč8 748 Kč11 449 Kč

Poznámka: Kalkulováno s průměrnými náklady na 1 km: 0,90 Kč (CNG), 1,36 Kč (nafta), 1,78 Kč (benzín). Zdroj: Katalog CNG vozů vydávaný společností CNG Company s.r.o.

Ani u dalších oblíbených tras na dovolenou není potíž najít místa k natankování. Pokud se rozhodnete cestovat do Řecka, CNG stanice jsou dostupné na hlavních silničních tazích nejen na Slovensku a v Maďarsku, ale také v Srbsku nebo Makedonii. Počty tankovacích míst navíc neustále rostou. Vzorem je Rakousko, kde plánují rozšířit současnou síť 170 čerpacích míst o několik desítek dalších. Také v České republice je plánován růst až na 150 veřejných čerpacích stanic.

Investice do CNG se vrátí už za rok

V posledních měsících také poklesla pořizovací cena vozů na CNG a téměř se již neliší od benzínových nebo naftových automobilů. „U modelu Škoda Octavia činí rozdíl mezi CNG a naftou ve verzi Active pouhých 10 000 Kč. Vyšší kupní cena se proto řidiči vrátí již po prvních maximálně 15 000 km,“ vysvětluje Radek Patera. Výhodou modelu Škoda Octavia v provedení na zemní plyn je také víceprvková náprava, za jejíž absenci byl tento model kritizován. Na českém trhu jsou také k dispozici vozy dalších výrobců, například Fiat, Mercedes nebo Volkswagen.

Auta na CNG a elektřinu na Nazeleno.cz:

Vedle ekonomických aspektů splňuje CNG také kritéria týkající se bezpečnosti a komfortu provozu při delších cestách. Kromě nádrže na zemní plyn disponují tyto automobily také doplňkovou nádrží na benzín, která zvyšuje dojezd často na více než 1 300 kilometrů. Pro CNG neplatí ani žádná omezení známá v případě automobilů na LPG. CNG vůz sami natankujete a můžete s ním parkovat v garážích. Navíc produkuje o 65–70 % méně emisí než benzín nebo nafta.

Související články

Tagy: Energie, Technologie, LPG a CNG, Hobby

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií