Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

LPG a CNG

LPG je zkapalněný ropný plyn, který je možné používat jako palivo do zážehových motorů. CNG je stlačený zemní plyn, který je rovněž možné využívat k pohonu motorových vozidel. LPG i CNG jsou čistějšími alternativami k benzínovým nebo naftovým motorům. Přesto se však stále jedná o fosilní paliva, která stejně tak jako ropa produkují skleníkové plyny, ovšem v daleko menším objemu.

LPG mohou využívat majitelé všech vozů, pokud je nechají přestavit. Přestavba auta se podle náročnosti pohybuje mezi 10–40 000 Kč. Nádrž na zkapalněný plyn se nejčastěji umisťuje do kufru vozidla. Auta přestavěná na LPG jsou šetrnější k životnímu prostředí a svému majiteli ušetří také peníze, protože cena LPG je nižší než cena benzínu nebo nafty. Nevýhodou je, že autu vzroste spotřeba a klesne výkon. Navíc přijdete o záruku, proto se LPG instaluje převážně do starších vozů.

CNG neboli stlačený zemní plyn je další alternativou k benzínu nebo naftě. Ačkoli se také jedná o fosilní palivo, emise CNG jsou menší než u benzínu nebo nafty. Auto na CNG je proto šetrnější k životnímu prostředí. Většinu benzínových aut lze snadno přestavět na CNG. Nevýhodou ovšem je velikost nádrže na CNG, která často zabere velkou část kufru. Problémem je nedostatečně vyvinutá struktura čerpacích stanic (v ČR kolem 20). Proto si většina vlastníků CNG automobilu pořizuje také domácí čerpací stanici. CNG je levnější než benzín. Auto na 1 m3 plynu, který stojí asi 15 Kč, ujede stejnou vzdálenost jako na litr benzínu.

více informací

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií