Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Inovace společnosti BASF chrání potraviny

BASF vyrábí inovativní obalové materiály, které ochrání potraviny před nebezpečnými látkami. O zabezpečení potraviny před kontaminací nevhodnými látkami z obalů se stará tenká vrstva polymeru.

24. 11. 2013 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

Papír používaný pro výrobu obalů je nejčastěji vyráběn z recyklovaných vláken. Ta ale obsahují zbytky minerálních olejů. Tato rezidua pak mohou kontaminovat například potraviny, které se v obalech z recyklovaných materiálů přepravují. Řešením jsou inovativní obalové materiály společnosti BASF.

Papírové obaly jsou pro odvětví výroby potravin nezbytné. Jsou lehké, při skladování šetří místo a lze je také z hlediska nákladů efektivně přepravovat. Potraviny také chrání před vlhkostí, kontaminací a poškozením. Kde je tedy problém? Papír používaný pro výrobu obalů je nejčastěji vyráběn z recyklovaných vláken, která obsahují zbytky minerálních olejů. Nejobjemnější složku odpadního papíru, z něhož jsou vyráběny kartonové obaly, totiž nejčastěji tvoří noviny. Ty však obsahují pozůstatky novinových tiskových barev a minerální oleje, jež není možné v recyklačním procesu zcela odstranit.

Špatný obal potravin kontaminuje obsah

Některé zbytky olejů se však odpařují již při pokojové teplotě, tato směs plynů se rozptyluje uvnitř obalu a potraviny (zejména mouka, rýže, nebo nejrůznější směsi na pečení, které dokáží absorbovat větší množství složek minerálních olejů) mohou tyto látky absorbovat. Pokud navíc dojde k nahromadění kontaminantů v potravinách, není je již možné zneškodnit umytím, nebo varem a látky se tak dostávají do těla. To ostatně potvrzují i příslušné dohledové orgány ve Švýcarsku a vědci, kteří se zbytky minerálních olejů v potravinách a jejich účinky zabývají. „Studie Úřadu pro bezpečnost potravin kantonu Curych ukázala, že po dvou měsících se při pokojové teplotě dostalo do potravin 30 % všech látek schopných migrace,“ vysvětluje Heiko Diehl, manažer společnosti BASF v divizi Paper Chemicals.

Inovativní řešení

Právě proto přichází BASF s inovativní vrstvou, která vniku těchto látek do potravin zabrání. Společnost vyvinula různá řešení ochranných vrstev, které se aplikují na vnitřní povrch kartonové krabice. Tyto extrémně tenké vrstvy jsou vyrobeny z polymerů, jinými slovy z makromolekul, jež se skládají z mnoha opakujících se menších molekul. Ochranné vrstvy tenké jen 10 až 15 mikrometrů tvoří jakousi hustou bezpečnostní síť (pro srovnání: tloušťka vlasu je 120 mikrometrů), která již tři roky chrání potraviny před kontaminanty. Díky tomu jsou spolehlivě chráněny i výrobky, které mají dlouhodobou trvanlivost a v obalech zůstávají v průměru 15 až 24 měsíců.

Ochranná vrstva polymeru na materiálu z recyklovaných papírových vláken. (Foto: BASF)

Používání kartonu pro potravinářské obaly je tak vysoké, že využití recyklovaných obalů je nevyhnutelné. Ačkoli pro zbytky minerálních olejů zatím nebyly stanoveny žádné právně závazné limity, není možné tento problém nadále přehlížet. Bez ochranné vrstvy, která zabrání proniknutí kontaminantů, a s běžným recyklovaným kartonem totiž není možné tyto hodnoty dodržet.

Související články

Tagy: Technologie

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!