fbpx

Cena hybridních aut na českém trhu klesá0

Automobily s hybridním pohonem jsou na českém trhu už nějaký čas. A na rozdíl od čistokrevných elektromobilů jsou už na silnicích opravdu vidět. Jaké jsou možnosti a o kolik jsou tato auta dražší?

Hybridní vůz je díky svému principu kombinace elektromotoru a klasické spalovací pohonné jednotky ideální pro cestování po městě, kdy vůz často zastavuje a rozjíždí se. Zatímco u konvenčních vozů přijde energie vytvářená při brzdění vniveč, u hybridu poslouží při rozjíždění. Elektromotor mám také pro časté rozjíždění mnohem příznivější průběh točivého momentu. Na dálnici je to ale jinak – tam může být levnější jízda s běžným úsporným dieselem.

Reklama

Tipy hybridních pohonů

Výrobci v současnosti nabízí několik tipů hybridních pohonů, jejichž rozdělení souvisí s tím, do jaké míry spolu oba motory spolupracují. Jako tzv. plug-in hybrid se pak označuje automobil, jehož baterie lze dobíjet pomocí dobíjecí stanice.

  • Asistovaný hybrid – vůz využívá elektromotor jako asistenta, který spalovacímu motoru dodává točivý moment, v okamžiku, kdy je potřeba – například při rozjíždění. Elektromotor je umístěn mezi spalovací motor a převodovku. Automobil tedy nemůže jet čistě na elektřinu. Příkladem takového vozu je známý Honda Civic Hybrid.
  • Plný hybrid – typ hybridního pohonu, který je někdy také označován jako „silný hybrid“. Automobil může využívat pouze spalovací motor, nebo pouze elektromotor, případně jejich kombinaci. Řidiči elektrického pohonu využívají například při pohybu v kolonách. Příkladem je Toyota Prius, asi nejhojnější hybridní vůz na českých silnicích.
  • Plug-in hybrid – hybridní auto, které můžete dobít připojením k elektrickému zdroji. Jde vlastně o mezistupeň mezi klasickými hybridy a elektromobily. Většinou jsme plné hybridy, které mohou být poháněny jak čistě baterií, tak čistě benzinovým motorem, případně jejich kombinací. V souvislosti s plug-in hybridy se často hovoří o chytrých elektrických sítích – tato auta by v masovém měřítku mohla sloužit jako síťový akumulátor vyrovnávající výkyvy v dodávkách energie z obnovitelných zdrojů.

Displej řidiče Toyoty Prius informuje, který pohon právě využívá. Zdroj: Toyota

Co lze koupit v ČR?

V prvním čtvrtletí roku 2012 se mělo dostat do ČR „zelené“ auto roku 2011 Chevrolet Volt. Tento plug-in hybrid využívá pro vyšší dojezd generátor poháněný benzínem a z marketingových důvodů o něm výrobce říká, že je to elektromobil, který nemá problém s dojezdem kolem 600 km (čistě na elektřinu lze v běžném provozu hovořit o dojezdu okolo 80 km). Zatím se ale v nabídce českého Chevroletu neobjevil.

Nevadí. Jeho dvojče je Opel Ampera a ten v ČR k dostání už déle než půl roku je. Cena je přes milion (1 080 000 Kč), za tyto peníze ale motorista dostane skutečný technologický skvost. Po dobití baterie jezdí vůz čistě na elektřinu, a když dojde, přijde ke slovu spalovací motor, který za pomoci benzinu vyrobí přesně tolik elektřiny, kolik je potřeba. Lze vybrat z několika jízdních módů a displeje v autě informují řidiče snad úplně o všem, co s vozem souvisí.

Kromě hybridů se velké automobilky zabývají také čistokrevnými elektromobily – koncept městského elektromobilu Honda: Foto: Honda

Toyota: Lídr mezi hybridy

Na poli hybridů, lhostejno či českém nebo světovém, je však jiný lídr. Je to Toyota, zejména díky modelu Prius. Cena tohoto hybridu se dle výbavy pohybuje od 589 900 (Entry) do 679 900 Kč (Premium). Mnoho let vyvíjená hybridní technologie Hybrid Synergy Drive od Toyoty byla poprvé představena v modelu Prius v roce 1997.

Při jízdě po městě, kdy se člověk často rozjíždí a hned zase zastavuje, se lze dostat se spotřebou i pod 4 litry benzínu na 100 km. Je to díky pomoci elektromotoru, který čerpá přebytečnou energii od konvenčního motoru (zejména při brzdění) a pak při rozjezdu pomáhá. Technicky je to tedy něco podstatně jiného než Opel Ampera.

Letos v květnu přišly na český trh tři nové modely od Toyoty s hybridním pohonem. Toyota Yaris Hybrid se navíc s cenou 359 990 Kč vyrovnala vozům s konvenčním pohonem. Kromě ní lze koupit také letos modernizovaný Prius, Prius+, Prius Plug-in Hybrid a Auris Hybrid. Pět plně hybridní vozů v nabídce pro český trh momentálně žádná jiná automobilka nemá. A čeští zákazníci mají o tyto pohony zájem.

Hybridní pohon už využívají jak malá lidová auta, tak i vozy vyšší třídy. Nabídkou modelů na českém trhu vede Toyota

Pod Toyotu patří i značka Lexus, luxusní odnož tohoto výrobce a zároveň další průkopník na poli hybridních automobilů. V ČR se nabízí modely CT 200h (první plně hybridní luxusní kompaktní vůz na světě), GS 450h a RX 450h. Cena těchto modelů je 699 000, 1 399 000 a 1 469 000 Kč, jedná se tedy už na první pohled o „něco lepšího“.

Na poli hybridů se angažuje již od roku 1999 (model Insight) také Honda, nemá však s hybridními modely Insight (549 000 Kč), CR-Z (569 000 Kč) a Jazz Hybrid (429 000 Kč) takový úspěch jako její japonský konkurent. Co na tom, že je Honda druhý nejúspěšnější producent hybridních aut na světě, s počtem lehce nad milion prodaných hybridů vypadá vedle čtyř milionů Toyoty jako chudý příbuzný.

Honda jde cestou hybridních motorů, které umí poskytnout i sportovní svezení. Foto: autor

Hybridy ze starého kontinentu

Znamená ale to všechno, že hybridy se vyrábí jen v Japonsku? Vůbec ne! Mezi výrobci, kteří kombinují elektromotor a vznětový motor, se angažuje například i Peugeot s modelem 3008 Hybrid4. Navzdory poměrně vysoké ceně oproti verzi s konvenčním pohonem (v době zahájení prodeje 799 900 a 555 000 Kč) se v Evropě už prodalo více než deset tisíc kusů. Vyplatí se koupě z ekonomického hlediska? Kdepak, vyšší pořizovací cena se v nižších nákladech na provoz asi nevrátí.

A i zde je malinko jiný způsob pohonu: Elektromotor zde pohání zadní kola a konvenční motor přední. Automobilka chystá i další modely, které budou mít pod kapotou nejen diesel, ale také elektromotor. U nás lze koupit i jinou čtyřkolku se lvem ve znaku, model 508 RXH. Vzhledem k příslušnosti ke koncernu PSA se dá podobná technologie brzy očekávat i ve vozech Citroën. Tato značka zatím v ČR nabízí pouze hybridní model DS5.

Již déle než rok je u nás k zakoupení i luxusní Mecedes-Benz E300 BlueTEC, další hybrid, který využívá diesel, i když se s emisemi CO2 pod sto gramů na kilometr nedostane. I zde je ale cena oproti standardnímu modelu podstatně vyšší. Na své si přijdou i fanoušci BMW. Tato automobilka nabízí vozy ActiveHybrid 5 a ActiveHybrid 7.

Více zatím jen v autobazarech

Bylo by naivní myslet si, že se na malý český trh dostanou všechny hybridy, které kdy viděly světlo světa. Kdo bude hledat mezi vozy z dovozu, může tak i v ČR koupit spoustu modelů, o kterých v článku nebyla ani zmínka. A tak třeba v bazaru narazíte i na hybridní Ford, který je v těchto technologiích poměrně vepředu. Kdo ví, proč na naši zemi zapomněl, když plánoval, kde své hybridní modely bude prodávat…

Autor: Redakce Nazeleno.cz