Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Hybridy a elektromobily

Automobily na hybridní pohonelektromobily patří k zajímavým alternativám benzinových a naftových automobilů. Masové rozšíření hybridních vozů nebo elektromobilů ale komplikují některé nedostatky těchto technologií. Hybridní automobil je vozidlo, které pro svůj pohon využívá více zdrojů energie. Obyčejný spalovací motor je u hybridního automobilu doplněn elektromotorem. Elektromobil je automobil, který je poháněn elektrickým motorem, který jako zdroj energie využívá akumulátor, jenž je nutné pravidelně dobíjet.

Hybridní vozy jsou rozšířenější než elektromobily. V hybridních vozech se jízdou na benzínový pohon dobíjí akumulátor, který pak může sám automobil pohánět. Kapacita baterií je bohužel malá. Vybavením hybridu větší baterií by stoupla jeho hmotnost a pokles spotřeby by nebyl tak výrazný. Z nedostatku kapacity baterií se používá elektromotor samostatně, jen pokud auto běží na volnoběh nebo na ujetí prvních několika kilometrů. Mezi nejznámější hybridním vozy patří Toyota Prius nebo Honda Insight.

Elektromobily jezdí pouze na energii z akumulátorů, a proto neprodukují žádné škodliviny. Auta na elektrický pohon jsou limitována svým dojezdem, který je od 100 do 300 km. Malý dojezd a nedostatečně vyvinutá dobíjecí infrastruktura jsou překážkou rozšíření těchto automobilů. Dobíjení baterie trvá delší dobu (1–5 hodin), než tradiční načepování benzínu. Nevýhody však mohou vyvážit minimální náklady spojené s provozem.

více informací

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií