fbpx

TEST! Elektrokolo Agogs Uphill zvládne každý terén0

Jak se jezdí na elektrokole určeném do terénu? Půjčili jsme si elektrické kolo Agogs Uphill a otestovali ho za vás. Co se nám líbilo a nelíbilo?

Lesy a kopce v okolí města Blanska znám dobře ze sedla běžného horského kola. Byla jsem proto zvědavá, jak na trase, kde je několik typů povrchů a různé úrovně stoupání, obstojí elektrokolo Agogs Uphill.

Reklama

„Elektromotor spolehlivě spínal už po prvním šlápnutí a přepínání mezi jednotlivými úrovněmi asistence bylo ihned poznat.“

Jízda na elektrokole určeném především do terénu mě příjemně překvapila – byla pohodlná, rychlá a zábavná. Hned na začátku „testovací“ trasy mě udivilo, s jakou rychlostí jsem na elektrokole Agogs Uphill vyjela kopec, který mi na běžném kole dává celkem zabrat. Ani poměrně prudké stoupání po kamenité nezpevněné cestě nebylo pro elektrokolo žádný problém. Nutno podotknout, že na tomto místě obvykle z kola sesedám.

Elektrokola na Nazeleno

– Jak se jezdí na elektrokole?

– 11 zajímavých skládacích elektrokol

– Nákup elektrokola: Na co dát pozor

– Jak vybrat kvalitní elektrokolo?

– Elektrokolo i na cesty po městě

Elektrokolo v terénu: Pohodlná jízda

Elektrokolo Agogs Uphill je již na první pohled jiné než běžná horská kola. Zadní kolo je kvůli umístění baterie posunuté mírně dozadu. Na jízdní vlastnosti to však žádný vliv nemá. Kolo při jízdě dobře sedí na cestě a je velmi stabilní i při terénních nerovnostech. Navíc má Agogs Uphill odpruženou přední vidlici i sedlovku, což ještě umocňuje pohodlí při jízdě.

Baterie elektromotoru je umístěna souběžně se zadní částí rámu kola v úrovni pod sedlem. Pokud by bylo potřeba ji vyjmout, bylo by nutné zároveň vytáhnout sedlovku. Při nabíjení však není žádná manipulace s baterií nutná.  Samotný elektromotor je nenápadně ukryt v ose zadního kola. Podél rámu směrem od motoru k řídítkům vedou kabely k ovládacímu zařízení s podsvíceným displejem, které je umístěno na levé straně řídítek.

Baterie je umístěna na zadní části rámu kola
Baterie je umístěna na zadní části rámu kola. Foto: autorka

Prostřednictvím tlačítek na displeji jsem mohla volit šest úrovní asistence elektromotoru. Na displeji se zobrazuje také aktuální rychlost, počet ujetých kilometrů nebo stav nabití baterie. Displej navíc umožňuje regulaci intenzity podsvícení, což je praktické zejména při jízdě v noci, kdy může být světlo z displeje nepříjemné.

Osm rychlostí a přesné „řazení“

Agogs Uphill má bytelný hliníkový rám a přehazovačku s osmi rychlostmi. Počet rychlostí je pro rekreační cyklisty naprosto dostačující. Více rychlostí není potřeba také díky instalovanému senzoru šlapání, který snímá rychlost šlapání a zároveň i jeho sílu. Díky tomu jsem měla při jízdě pocit, že se mi kolo snaží přizpůsobit a samo pozná, jestli zrovna zdolávám prudší kopec, nebo si při klidnější jízdě po rovince užívám krásy okolní krajiny. Kolo se chovalo inteligentně a snažilo se mi dle aktuální situace nabídnout nejvhodnější intenzitu pomoci.

„Řazení“ bylo velmi přesné a plynulé. Kolo je vybaveno pouze jedním tácem, proto je ovládání řazení umístěno pouze na pravé straně řídítek. Přední talíř je navíc opatřen krytem, který chrání řetěz proti spadnutí.

Sedlo elektrokola Agogs Uphill je pohodlné a také řídítka dobře padnou do ruky. Stabilitu a pohodlí umocňují šlapky, které jsou dostatečně velké a nekloužou.

Technické parametry elektrokola  Agogs Uphill

Typ kola
Terénní MTB elektrokolo
HMOTNOST
20,6 kg + 3,1 kg baterie
Max. zatížení
120 kg (vč. nákladu nosiče)
DOJEZD
40 – 70 km v režimu PAS (dle míry asistence)
Typ a kapacita baterie
AE Lithium-Polymer 360 Wh (10Ah / 36V)
Max. doba nabíjení
5,5 hodiny
POHON
Asistované šlapání 6 úrovní, akcelerační páčka
Typ elektromotoru
Bafang QSWXH series, bezkartáčový v zadním náboji
Max. / jmenovitý výkon motoru
400W / 250W
Průměrná rychlost jízdy
31 km/h
Max. stoupání
18%
CENA 34 988 Kč (vč. DPH)

Režim „Auto“ a dojezd elektrokola

Elektromotor spolehlivě spínal už po prvním šlápnutí a přepínání mezi jednotlivými úrovněmi asistence bylo ihned poznat. Oblíbila jsem si především režim „Auto“, který se ovládá pomocí páčky na levé straně řídítek. Stlačováním páčky dochází k plynulé regulaci výkonu elektromotoru, podobně jako například u plynu na motorce.

Na rovinatých úsecích jsem úroveň asistence elektromotoru přepnula na režim „Auto“ a pak si pouze chvilkami vypomáhala stlačením páčky, pokud to situace vyžadovala. Tím jsem se zároveň vyhnula nutnosti častého „řazení“ při každé změně úrovně terénu.

Jízda do kopce byla velmi snadná
Jízda do kopce byla velmi snadná. Foto: autorka

Protože jsem elektrokolo měla půjčené pouze na jeden den, nemohu objektivně vyhodnotit délku dojezdu na jedno nabití akumulátoru. Podle výrobce by ale elektrokolo mělo na jedno nabití ujet 40–70 km (samozřejmě záleží také na stylu jízdy a konkrétním terénu).

Jízda na elektrokole: Co by mohlo být lepší?

Elektrokolo Agogs Uphill je těžší než běžná horská kola – včetně baterie váží asi 23 kg, což bezpečně poznáte, když vypnete elektromotor. Při manipulaci s elektrokolem je nutné s tímto faktem počítat, stejně tak je dobré mít na paměti, že kolo je o něco delší, než je obvyklé.

Agogs Uphill je těžší než běžná kola
Agogs Uphill je těžší než běžná kola. Foto: autorka

Nepříliš praktické je vedení kabelů vně rámu kola – mnohem příjemnější by bylo, kdyby se schovaly dovnitř rámu. Je mi ale jasné, že toto řešení je nutné, aby byla zachována dostatečná tuhost rámu.

Výhody a nevýhody elektrokola Agogs Uphill

Výhody

 • snadné ovládání
 • dobrá stabilita
 • přesné řazení
 • auto režim s plynulou regulací výkonu
 • 6 úrovní asistence elektromotoru
 • odpružená vidlice a sedátko
 • volba intenzity podsvícení displeje
 • pohodlná řídítka i sedlo

Nevýhody

 • vysoká hmotnost oproti běžnému horskému kolu
 • délka kola
 • viditelné kabely

Při testování jsem také narazila na drobnou závadu. Po několika ujetých kilometrech došlo k povolení vodicí lišty baterie, která se začala mírně otřásat, což bylo nepříjemné. Vzhledem k tomu, že test probíhal pouze v jednom dni, nemohu potvrdit, zda šlo o náhodu nebo vlastnost, každopádně se jednalo o problém snadno odstranitelný.

Pro koho a do jakého terénu je elektrokolo Agogs Uphill vhodné?

Elektrokolo Agogs Uphill obstálo na zpevněných asfaltových cestách, hladkých lesních pěšinách i na kamenitém terénu. Jde v podstatě o univerzální kolo, které využijete nejen v přírodě, ale i ve městě.

Elektrokolo Agogs Uphill se osvědčilo i na zpevněném terénu
Elektrokolo Agogs Uphill se osvědčilo i na zpevněném terénu. Foto: autorka

Agogs Uphill se hodí zejména na trasy, které svou délkou příliš nepřekračují dosah baterie. Po vybití baterie se elektrokolo chová dál jako běžné kolo, ale vzhledem k jeho hmotnosti je potřeba počítat se zvýšenou námahou.

Pro většinu běžných výletů je však dosah baterie dostatečný. Agogs Uphill je určen pro aktivní i sváteční cyklisty, kteří touží poznávat krajinu na bezproblémových výletech po kopcovaté krajině a mimo pevné cesty. Kolo se nehodí pro sjezdy a zcela drsné zacházení, ale zvládne běžnou zátěž terénního kola.

Elektrokolo Agogs Uphill zapůjčila prodejna a půjčovna elektrokol Igielektrokola.

Autor: Redakce Nazeleno.cz