fbpx

Gocycle – stylové elektrokolo do města0

Elektrokolo Gocycle není jen pouhým běžným elektrifikovaným bicyklem. Progresivní kombinací moderních technologií a jedinečného designu ukazuje, kam by se mohl vývoj elektrokol v nejbližší budoucnosti ubírat.

Při cestách na elektrokole Gocycle určitě zaznamenáte, že lidé se za vámi víc otáčejí. Tohle kolo mám totiž nádherný design, za kterým stojí designer společnosti McLaren Cars Richard Thorpe. Při tvorbě tohoto kola si vzal za cíl vytvořit dokonalý a ekologický dopravní prostředek co nejlépe vyhovující moderních obyvatel měst. A to se mu bezesporu podařilo.

Vizuálně Gocycle působí jako netradiční skládací kolo pro městský provoz. Záhy si však všimnete celé řady prvků, které z něj mezi elektrokoly dělají skutečný unikát. Jedním z nich jsou letmo uložená litá paprsková kola, zcela zakrytý řetěz a zadní odpružení. Při bližším pohledu pak upoutá hlavně „palubní deska“ složená z červených LED diod, které cyklistu informují o aktuálním zařazeném převodu, rychlosti kola a stavu baterie.

Kolo s automatickou převodovkou

Gocycle je klasické městské elektrokolo, které jezdci vypomáhá kontinuálně při šlapání (režim pedelec), případně na vyžádání po stisku levého ovládacího tlačítka (režim Empower), na výběr je však i několik dalších způsobů, jak vám může elektropohon při jízdě pomáhat. O pohon se stará 250W elektromotor připojený k zadní planetové převodovce, který napájí 10,74Ah baterie uložená v rámu. Ta by podle údajů výrobce měla vystačit až na 64 km jízdy v režimu pedelec.

Cyklistu zvyklého na běžná elektrokola při provozu překvapí elektronicky řízené automatické řazení. A rozhodně jde o překvapení příjemné. Kolo Gocycle je koncipováno pro běžné každodenní městské dojíždění a pro tyto účely je automatické řazení velmi vhodné. Jde prostě o to, abyste nerušeně a lehce šlapali a kolo se postará o zbytek. Není to sportovní nástroj, ale dopravní prostředek. V praxi vše funguje tak, že „nahoru“ řadíte vy, ale při snížení rychlosti a frekvence šlapání kolo za vás podřazuje. Při úplném zastavení například na semaforu pak po chvilce automaticky zařadí nejlehčí rychlost, aby se vám pak rozjíždělo co nejlépe.

O řazení se stará trojstupňová planetová převodovka Shimano Nexus. První stupeň je velmi lehký (asi jako jednička v autě) a kromě rozjezdů jej využijete opravdu jen ve strmých stoupáních. Na rovině už po několika metrech řadíte na stupeň vyšší. Za pozornost stojí také brzdy. Hydraulické kotoučovky jsou opravdu účinné a vyžadují citlivé zacházení.

Skládačka, hlavně pro převážení

Kolo Gocycle je koncipováno jako skládací. Nečekejte ale skládačku například ve stylu oblíbených kol Dahon. Se skládáním se počítá je pro případ převozu, kolo se dodává s praktickým kufrem, velikosti větší sportovní tašky. Jde tedy o skládací elektrokolo, v praxi jej ale zase tak často skládat nebudete.

Jak už bylo řečeno, Gocycle je vhodný hlavně do města. Tomu odpovídá nejen použití automatické převodovky s elektronickým řazením, ale také design a provedení. Drobné nerovnosti zvládne zadní i přední odpružení a pohodlné sedlo. Největší výhodou je však zcela zakrytovaný řetěz i zadní pastorek – ani při skládání kola pohon prakticky nevidíte, natož aby vám od něj hrozilo zašpinění. Veškeré pohonné části jsou navíc bezúdržbové.

Kolo spolupracuje s mobilem

Skutečnou funkcí budoucnosti je možnost „spárování“ kola s mobilním telefonem se systémem Android a iOS. Do elektroniky kola se pak dají nahrát informace o majiteli, což se hodí pro případ krádeže. Podle údajů výrobce jsou však kola Gocycle natolik osobitá, že se téměř nekradou. Unikátní a nápadné kolo je totiž snadno dohledatelné.

Vzhledem ke své koncepci městského kola s nízkým rámem a 20“ koly s hladkým vzorkem plášťů je Gocycle vhodný zejména pro lehčí jezdce s váhou do 100 Kg, naprosto ideální je pak pro ženy. Pro pohodlnější jízdu je vhodné jej doplnit hlavně o tašku na řídítka, světla a kvalitní zámek. Součástí dodávky je pochopitelně nabíječka, vzhledem k použité li-ion baterii je doporučeno nabíjet je co nejčastěji.

Kolo Gocycle dobře poslouží pro každodenní dojíždění do práce. Díky možnosti složení do přepravního kufru je také praktickým stylovým doplňkem třeba ke karavanu, obytnému autu, jachtě či hausbotu. Hodí se prostě všude tam, kde chcete mít čistý, ekologický a také krásný osobní dopravní prostředek.

Více na www.citybikes.czwww.gocycle-elektrokola.cz

 

Autor: Komerční sdělení