fbpx

Elektroskútry: Vyplatí se jezdit na elektřinu?0

Uvažujete o tom, jak se pohodlně přepravit po městě či na výlet? Stále oblíbenějším dopravním prostředkem nejen pro tyto účely se stávají skútry. Kromě klasických skútrů na benzín jsou k dostání také elektrické skútry. Jak fungují? Jaké mají výhody a nevýhody? Vyplatí se?

Už jste někdy uvízli v dopravní zácpě ve městě? Pokud ano, a zrovna jste někam spěchali, pak si jistě vzpomenete na to, jak bylo tehdy čekání dlouhé. V autě nebo v autobuse je prakticky nemožné se z dopravní zácpy dostat. Možná jste pak z okénka viděli, jak okolo vás elegantně prokličkoval skútr. Skútr je ideální dopravní prostředek do města – pohodlně vás doveze kamkoliv a snadno s ním zaparkujete. Stejně tak si na skútru můžete udělat i kratší výlet ve dvou. Kromě skútrů jezdících na benzín jsou na trhu stále častěji k dostání skútry poháněné elektřinou. Na jakém principu elektrické skútry fungují? Jsou výhodnější než benzinové skútry?

„Spalovací motor má při výrobě kinetické energie účinnost jen 35 %, zatímco elektromotor více než 90 %.“

Reklama

Provoz elektroskútru není závislý na ceně ropy, k jeho pohonu vám stačí si nabít akumulátor z rozvodné elektrické sítě (přes běžnou zásuvku 220 V). Podle výpočtu vycházejícího z průměrné spotřeby 15 Wh na 1 km a při průměrné ceně elektrické energie 4,51 Kč za kWh, by vás jeho provoz neměl přijít na více než 7 Kč na 100 km, při nabíjení v nízkém tarifu ještě méně. Ve srovnání se zhruba 70 Kč na 100 km při jízdě na benzínovém skútru jsou tak provozní náklady elektroskútru i při nárůstu cen energií několikanásobně nižší.

Elektrická vozidla na Nazeleno

   – Elektroskútry: Levnější než benzínové?

   – Elektromobily v Česku: Kdy bude Fabia?

   – Elektromobily: 1 000 km na jedno nabití

   – Hvězda mezi elektromobily: Trabant

Elektroskútry mají nižší náklady na tankování

Pořízení skútru není pro náš rozpočet takovou zátěží jako třeba nákup auta. Pořizovací náklady elektrických skútrů začínají zhruba na 15 000 Kč, přičemž se stejně jako u jiných dopravních prostředků dále připlácí zejména za jízdní komfort. „Speciálně v kategorii elektrických skútrů jsou již dnes pořizovací ceny srovnatelné s cenou skútrů benzinových a přitom náklady na tankování jsou 12 x levnější! Nemluvě o zanedbatelných servisních nákladech, spojených s provozem elektrického skútru,“ říká Lukáš Drahovzal ze společnosti AKUMOTO. Servis se týká nejčastěji jen výměny ojetých pneumatik, ložisek v kolech či elektromotoru nebo hlavě řízení.

Elektroskútry mají lehkou moderní konstrukci pro nenáročný provoz (většinou jsou dvoumístné a povolené zatížení je max. do 150 kg), přesto dosahují dobrých dojezdů. Jsou upraveny k provozu ve všech zemích Evropské unie. K řízení menšího elektroskútru vám postačí řidičské oprávnění kategorie AM. Se skupinou AM, která je součástí skupiny B (na osobní automobil), lze řídit malé motocykly s maximální konstrukční rychlostí do 45 km/h (o objemu do 50 cm3). „Výhodou je, že elektrický skútr nepodléhá technické prohlídce a měření emisí. Navíc u elektrických skútrů platí zvýhodněné povinné ručení, které se pohybuje již od 15 Kč za měsíc (180 Kč ročně), nulová silniční daň a při dobíjení z domácí elektrické sítě neplatíte žádnou spotřební daň za pohonné hmoty,“ sdělil Lukáš Drahovzal.

Elektroskútr má přehledný tachometr. Zdroj: AKUMOTO
Elektroskútr má přehledný tachometr. Zdroj: AKUMOTO

Elektroskútr: Tichý provoz a žádné emise

Řízení elektroskútru je jednoduché, jen otočíte klíčkem a pak už stačí přidat „plyn“ (otočit akcelerátorem). Provoz skútru je tichý a bez emisí. Průměrná rychlost je 40–45 km/h, maximální kolem 50–70 km/h (po přepnutí na úsporný režim klesá zhruba na 45 km/h). Elektroskútry můžete využívat i v zimě, na dosažení provozní teploty elektromotoru totiž nemají nízké teploty vliv. Ani jízda v dešti skútru a motoru neškodí. Nehodí se však do oblastí s extrémními kopci, ale běžné kopce mu nevadí.

V základní výbavě elektroskútru najdete elektrický motor, řídící jednotku, akumulátor, nabíječku. Neměl by chybět ani ukazatel stavu nabití akumulátoru, jistič proti proudovému přetížení motoru, úložný prostor (například pod sedlem), nosič, zpětná zrcátka, stojánky či uzamykatelné řízení. Dokoupit si pak můžete třeba druhou nabíječku, LED diody, přepravní stojan či systém rekuperace brzdné energie.

Základ elektroskútru: Motor, řídící jednotka a akumulátor

Elektrický motor (většinou o výkonu 3–4 kW) dosahuje až o 200 % vyšší účinnosti než motor spalovací. U spalovacího motoru jen asi 35 % energie z paliva poslouží k pohybu vozidla. Zbytek se přemění na teplo vznikající v motoru. Elektromotor má díky minimálnímu množství odpadního tepla efektivitu převyšující 90 %. Bývá zabudován přímo v náboji zadního kola a energie jím vyrobená je přenášena rovnou na vozovku. Vzhledem k jednoduchosti konstrukce (nejsou zde žádné uhlíky, spojky, volnoběžky, variátory ani převody) navíc nevyžaduje téměř žádnou speciální údržbu. Jeho životnost se odhaduje až na 100 000 km.

Tlumič zajistí pohodlnou jízdu na elektroskútru. Zdroj: AKUMOTO
Tlumič zajistí pohodlnou jízdu na elektroskútru. Zdroj: AKUMOTO

Pohonný systém elektroskútru ovládá procesorová řídící jednotka, která budí a časuje všechny cívky v závislosti na přesné poloze motoru a jeho otáček. Tím je dosaženo maximálního výkonu motoru a zároveň hospodárnosti provozu.

Jádrem elektroskútru je akumulátor (lithiový, křemíkový, Li-Ion či LiPol), přičemž není problém namontovat nejnovější typy baterií i do staršího elektroskútru. Baterie nemá paměťový efekt, proto ji můžeme dobíjet pravidelně, klidně i vícekrát denně nebo po krátké jízdě, čas od času i v době, kdy na skútru nejezdíte. Průběžným dobíjením lze totiž zvýšit životnost baterie. Moderní akumulátory pak mají životnost až 2 000 nabíjecích cyklů nebo 12 let, to se rovná až 60 000 ujetých kilometrů.

Rekuperace brzdné energie přináší další úspory

Pokud chcete ušetřit část nákladů spojených s nabíjením baterie, můžete si v doplňkové výbavě pořídit systém rekuperace brzdné energie. Rekuperaci, při které dochází k dobíjení akumulátoru při brzdění motorem, pak při jízdě aktivujete automaticky sepnutím jakékoliv brzdové páky. „V praxi to znamená, že vozidlo získává až 50 % kinetické energie zpět do akumulátorů. Rekuperace má pozitivní vliv nejen na prodloužení dojezdu, ale navíc i na prodloužení životnosti brzd a akumulátorů,“ uvedl Lukáš Drahovzal. Rekuperace se vyplatí zejména při jízdě v hustém provozu nebo v členitém terénu (například po silnici se zatáčkami a prudkým klesáním), kde musíte často brzdit.


Elektroskútr má tichý provoz a neprodukuje emise. Zdroj: AKUMOTO

Městský elektroskútr má dojezd až 120 km

Maximální dojezd městského elektroskútru je při optimálních podmínkách (váha jezdce do 80 kg, max. rychlost 40–45 km/h, střední akcelerace, běžná venkovní teplota) a v závislosti na typu akumulátoru až 120 km. Jízda mimo optimální podmínky však dojezd nijak dramaticky nezkracuje. Po spotřebování většiny energie v baterii by se skútr také neměl úplně zastavit, ale dojet ještě zhruba dalších 5–10 km v tzv. ekonomickém režimu.

Jak elektroskútr funguje v praxi, si můžete sami bezplatně a nezávazně vyzkoušet. Stačí si přes internetový formulář domluvit přesný termín předváděcí jízdy, která by se pak uskutečnila na vámi určené adrese.

Elektrická vozidla na Nazeleno

   – Elektroskútry: Levnější než benzínové?

   – Elektromobily v Česku: Kdy bude Fabia?

   – Elektromobily: 1 000 km na jedno nabití

   – Hvězda mezi elektromobily: Trabant

Elektropohon je sice starší než spalovací motor, ale dosud se příliš neprosadil kvůli tomu, že v něm použité baterie byly těžké a neměly dostatečnou kapacitu. V současnosti se však daří kapacitu baterií zvyšovat a jejich váhu snižovat, proto dochází k rozvoji elektromobilů. Do budoucna se podle Lukáše Drahovzala bude v oblasti elektrických vozidel pracovat zejména na jejich uživatelském komfortu, designu a dílenském zpracování. „Rezervy elektromobilů je obecně možné hledat u prodlužování dojezdů, respektive kapacity jejich akumulátorů. To však platí především pro odvětví automobilové, kde jsou požadavky na dojezd vyšší než u elektrických skútrů,“ uzavírá.

Autor: Redakce Nazeleno.cz