fbpx

Elektrokola: Stanou se vaším dopravním prostředkem?0

Elektricky asistované bicykly se pomalu ale jistě stávají běžnou záležitostí. V čem tkví jejich výhody? K čemu se elektrokola hodí a proč jsou zelenější volbou než oblíbené skútry? Seznamte se s dopravním prostředkem, který má budoucnost.

Kolo je tradičním prostředkem levné, univerzální a ekologické osobní dopravy. Mezi jeho limitující nevýhody ovšem patří jistá fyzická náročnost, která se doplňuje s náročností časovou – málokdy budete v cíli zároveň rychle i bez námahy. S úkolem, jak tyto nepříznivé aspekty omezit, aniž by byly ztraceny jmenované výhody, se stále lépe vyrovnávají elektrické či elektricky asistované bicykly, zkráceně elektrokola nebo e-kola.

„Provoz elektrického kola je desetkrát levnější než provoz skútru.“

Reklama

Co je elektrokolo? V zásadě jde o jízdní kolo, které je vybaveno malým elektromotorem, jehož účelem je dát jezdci pocit „větru v zádech“; není již nutné potit se při jízdě do kopce nebo při rozjíždění, nýbrž postačí lehké rovnoměrné šlapání. Na rovině navíc dokáže e-kolo jet příjemnou rychlostí i samo. Ovšem čím větší porci námahy ponecháte motoru, tím se přirozeně sníží jeho výdrž. Nelze také pominout, že elektrokolo je oproti stejnému obyčejnému kolu znatelně těžší, takže část energie vydává motor na transport sebe sama.

Alternativní doprava na Nazeleno

   – Skládací kola: nový hit zelené dopravy?

   – Test elektromotorky Quantya

   – Nová Toyota Prius je tu!

   – Chevrolet Volt: Co hrozí, když uspěje?

Jaké jsou jízdní vlastnosti standardního e-kola?  Pohodlně dosažitelná cestovní rychlost 25 – 30 km/h a dojezd motoru v řádu desítek kilometrů je ideální na dojíždění do zaměstnání, kdy budete s přehledem míjet kolony automobilů v každodenní ranní zácpě. Elektrokolo se ale hodí i na odpolední vyjížďky do přírody za město, pokud není vaším cílem podávat vrcholné sportovní výkony, ale jen se osvěžit krajinou a čerstvým vzduchem.

Elektrické kolo je stále kolo

A proč si raději nepořídit rovnou moped nebo skútr, kterému vydrží palivo déle a může jet bez jakéhokoli šlapání mnohem rychleji? Předně, elektrokolo je z hlediska zákona pořád „jen“ kolo, čili se na něj nevztahuje povinné ručení, řidičské zkoušky, registrace, výstroj atd. Maximální výkon motoru ovšem nesmí překročit 1 kW (obvykle se používají motory do 0,5 kW) a konstrukční rychlost nesmí přesáhnout 25 km/h (standard). To neznamená, že by na e-kole nebylo povoleno jet rychleji – je to pouze mez, do jaké vás bude motor podporovat.

Horské e-kolo s BLDC motorem na předním i zadním kole
Horské e-kolo s BLDC motorem na předním i zadním kole. Zdroj: www.long-faith.com

Protože e-kolo je kolo, můžete s ním jezdit po cyklostezkách a lesních pěšinách. Nezapáchá, takže jej můžete bez problémů skladovat doma a lépe jej tak chránit před zloději. A co je důležité, náklady na provoz se řádově liší: zatímco u skútru se spotřebou 1,5 l/100 km při ceně paliva 25 Kč/l stojí kilometr necelých 40 haléřů, u elektrokola, jehož baterie můžete z běžné 230V sítě dobít za několik hodin, je to asi desetkrát méně.

Kde lze elektrokolo pořídit?

Přistupme nyní od teorie k praxi. Jsou v zásadě dvě možnosti, jak si pořídit elektrické kolo: buď si koupit hotový sériový model od výrobce, nebo si sehnat pouze komponenty a postavit si elektrokolo vlastní. Druhý přístup, který může být finančně výhodnější, nachází mezi „českými kutily“ nemálo příznivců a na internetu můžete k tomuto tématu najít například diskusní vlákno na webu příroda.cz anebo blog s podrobným popisem zkušeností se stavbou a používáním elektrokola </a>.

V tomto článku nicméně vyjdeme více vstříc těm, kteří nemají čas, chuť, nebo možnost skládat si svůj samohyb po večerech v garáži a preferují koupi hotového elektrokola. Na webu Nazeleno.cz jsme již informovali o tom, že se v příštím roce na českém trhu objeví převratná novinka firmy Dahon. Již nyní však můžeme vybírat z rozšiřující se nabídky českých i zahraničních prodejců, jako jsou:

E-kolo TDL2 350W
E-kolo TDL2 350W. Zdroj: www.extrainzerce.eu

Cenu elektrokola ovlivňuje baterie

Nelze bohužel říci, že by ceny na českém trhu byly oproti vyspělejšímu zahraničí nižší, spíše naopak. Nové elektrokolo u nás pořídíte za 20 – 30 000 Kč. Výrazný vliv na cenu má typ baterie-akumulátoru; nejlevnější (a v Česku stále běžné) jsou klasické olověné, jejichž velkou nevýhodou je vysoká hmotnost a omezená možnost recyklace. Preferují se lehčí, avšak dražší baterie niklové (NiMH) nebo lithiové (Li Ion, Li Pol), u nichž lze říci, že s cenou stoupá životnost, takže celkové náklady jsou ve výsledku srovnatelné.

V poslední době se rozvíjí technologie LiFePO4, která oproti Li Ion a Li Pol nabízí při menší hmotnosti vyšší účinnost, životnost, ale i odolnost proti přebíjení a mechanickému poškození. Její nevýhodou je vyšší pořizovací cena (od 7 000 Kč), kterou ale její vynikající vlastnosti v zásadě vyrovnávají. Dá se předpokládat, že baterie LiFePO4 mají potenciál nahradit tradiční olověné baterie nejen v oblasti elektrických bicyklů.

E-kolo MTB s akumulátorem LiFePO4
E-kolo MTB s akumulátorem LiFePO4. Zdroj: upload.ecvv.com

Existují určité kontroverze ohledně toho, jaký je pro e-kolo nejvhodnější typ a umístění motoru, nicméně nejčastěji se vyskytuje tzv. bezkartáčový stejnosměrný (angl. zkr. BLDC), situovaný přímo do náboje předního nebo zadního kola. Zkušenosti nepotvrzují, že by nezvyklý náhon na přední kolo výrazně měnil jízdní vlastnosti bicyklu. Existují ostatně i výkonné modely s motory na obou kolech – opět je ale třeba z legislativních důvodů dbát, aby součet jejich maximálních výkonů nepřesahoval 1 kW.

Závěrem můžeme říci, že elektrokola jsou perspektivní alternativou, která v sobě spojuje ekologické a tělocvičné výhody cyklistiky s moderními energetickými technologiemi a mohla by při větším rozšíření znatelně ulevit zejména městskému provozu. Relativně vysoké pořizovací náklady jsou vyvažovány užitnou hodnotou a minimálními provozními náklady.

Autor: Redakce Nazeleno.cz