Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Biopaliva

Biopaliva jsou zdroj energie, které pocházejí z rostlin, jež byly vypěstovány a sklizeny v krátkodobém časovém měřítku. Jsou proto řazena k alternativním zdrojům energie. Biopaliva mohou být tuhá (štěpka, pelety), kapalná (bionafta) nebo plynná (bioplyn). Biopaliva patří ke kontroverznějším tématům. Diskutabilní je především vliv biopaliv na životní prostředí.

Nejefektivnější se biopaliva uplatňují v automobilovém průmyslu, kde dokážou zcela nahradit ropné produkty. Klasicky se získávají výrobou etanolu fermentací z kukuřice, cukrové třtiny nebo řepy. Dalším typem biopaliv jsou rostlinné oleje. V jejich případě stačí zahřátí, díky němuž se sníží viskozita, a v této formě mohou být spalovány v motorech.

Ačkoli je ve výsledku vliv biopaliv na životní prostředí kladný, hodnoty účinnosti se liší. Otázkou je, o kolik méně uhlíku se dostane do atmosféry v porovnání se spalováním fosilních paliv. To se měří pomocí analýzy životního cyklu, která je postavená na logice, že každý rostlina by při svém růstu měla spotřebovat tolik dusíku, kolik jej vydá při spalování biopaliva, jež z ní bylo vyrobeno.

více informací

Partneři sekce

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií