Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

BASF boduje v oblasti výzkumu a inovací

Chemická společnost BASF nabízí inteligentní řešení pro nové výzvy budoucnosti. Výzkum a vývoj probíhá nejen na základě nových systémů a funkčních materiálů, ale využívá také inovativní průřezové technologie, jako jsou například nanotechnologie.

01. 10. 2014 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

Společnost BASF využívá při vývoji výrobě nenovější poznatky z oboru nanotechnologií. Například nový vysoce účinný izolační materiál Slentite získal díky nanopórům specifické vlastnosti a ve srovnání s tradičními materiály zabírá pouze poloviční prostor při stejných tepelně-izolačních hodnotách.

Nanotechnologie se zabývají vývojem, výrobou a použitím materiálů, jejichž struktura, částice, vlákna či destičky jsou menší než 100 nanometrů, díky čemuž tyto materiály disponují novými vlastnostmi. Mnoho inovací v oblastech, jako je automobilová technologie, energetika, elektronika či stavebnictví a lékařství, by bez nanotechnologie nebylo možné uskutečnit. BASF používá tuto technologii pro vývoj nových řešení a pro vylepšení stávajících produktů.

Vysoce účinné izolační materiály

Nový vysoce účinný izolační materiál společnosti BASF získal díky nanopórům specifické vlastnosti. Slentite™ je první vysoce účinný izolační panel na bázi polyuretanu, který ve srovnání s tradičními materiály zabírá pouze poloviční prostor, přičemž však nabízí stejné izolační vlastnosti. Až 90 % objemu organického aerogelu obsahuje vzduchem naplněné póry o průměru pouze 50 až 100 nanometrů. V důsledku toho je volnost pohybu molekul vzduchu omezená a přenos tepla je snížen.

Grafen

Materiál, který by mohl přispět ke klíčovému technickému pokroku organických diod emitujících světlo (OLED), displejů, a dokonce i baterií a katalyzátorů, je grafen. Grafen úzce souvisí s grafitem, který se například používá v tuhách tužek. Grafen ale na rozdíl od grafitu tvoří jen jedna vrstva atomů uhlíku tenká méně než jeden nanometr. Tento materiál je velmi účinný vodič elektrického proudu a tepla. Je velmi stabilní, ale také pružný a flexibilní. Vzhledem k tomu, že je tak tenký, se ve skutečnosti černý materiál jeví jako průhledný.

Materiál grafen (vpravo) a izolace Slentite. (Foto: BASF) 

Bezpečné využití potenciálu nanotechnologií

Využívání nových technologií vždy vyžaduje objektivní posouzení nejen přínosu, ale také možných rizik, které s nimi mohou souviset. I proto je kromě výroby a vývoje nanomateriálů další prioritou výzkumů také posouzení rizik nanočástic. V uplynulých deseti letech proto BASF provedla více než 150 vlastních toxikologických a ekotoxikologických studií a s externími partnery se podílela i na dalších 30 projektech. V globální síti také společnost spolupracuje s více než 600 významnými univerzitami, výzkumnými ústavy a firmami po celém světě a jako první a doposud jediná společnost v Německu pořádá dialogová fóra zaměřená na nanotechnologie.

Další informace naleznete na www.basf.cz

Související články

Tagy: Technologie, Izolace

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!