Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

5 netradičních domácích pomocníků: Pračka s dvojitým bubnem a kuchyňské "vychytávky"

Pračka, ve které vyperete zároveň bílé i barevné prádlo? Se dvěma bubny žádný problém. Vaříte večeři a nemáte krájecí prkénko nebo pánev? Inovativní vynález zastane obě funkce. A co takhle chladnička, která využívá odpadní teplo pro kvalitnější uchování specifických druhů potravin?

10. 01. 2014 | Jarmila Bajerová

Ve zkratce:

Nápady designérů mohou být bláznivé, ale také vysoce praktické. Pračka se dvěma bubny umožňující současné vyprání dvou typů prádla bez rizika zabarvení je určitě zajímavý nápad, stejně tak jako sklopná indukční plotýnka vestavěná do zdi nebo pánev měnící tvar v závislosti na teplotě.

Vývoj domácích spotřebičů jde rychle vpřed, přibývají specializované programy, snižuje se energetická náročnost, ale současně se objevují i nové koncepty a myšlenky, které se do běžného života prosazují jen pozvolna a celá řada z nich končí ve stádiu návrhu či prototypu. Někdy oprávněně, jindy to může být škoda. Jaký osud stihne 5 následujících nápadů ukáže jen čas.

Pračka s dvojitým bubnem pro úsporu vody, energie a nervů...

Společné praní bílého a barevného prádla nemusí skončit dobře a je třeba je prát každé zvlášť. To znamená dva prací cykly a dvojité náklady. Pračka "Dual Wash" má přinést řešení díky dvěma samostatným bubnům. Umístění menšího bubnu do většího má přinést snížení spotřeby elektřiny oproti dvěma pracím cyklům v běžné pračce. Zároveň nehrozí zabarvení prádla. Menší buben lze použít také samostatně pro energeticky úsporné vyprání menšího množství prádla.

Pračka se dvěma bubny pravděpodobně klasicko pračku s jedním bubnem v dohledné době nenahradí. (Zdroj: yankodesign.com)

Sklopná indukční plotýnka s vestavěnou digestoří nezabere místo na pracovní desce

V kuchyních, které využívá povětšinou jen jedna osoba se obvykle nevaří příliš často. Pokud má navíc kuchyně malé rozměry, může vzniknout problém, jak sem celý velký sporák vtěsnat. Sklopná indukční plotýnka s kruhovou digestoří vestavěná do zdi představuje praktické řešení. Po použití se jednoduše sklopí a nikde nepřekáží.

Indukční plotýnka zabudovaná ve zdi představuje atraktivní řešení pro malé kuchyně. (Zdroj: yankodesign.com) 

Indukční vaření je stále oblíbenější díky nízké spotřebě energie, bezpečnosti a snadné regulovatelnosti. (Zdroj: yankodesign.com)

Nakrájet a na prkénku hned vařit: To je pánev, která mění tvar

Na začátku je zcela ploché krájecí prkénko, které je ale vyrobeno ze speciální slitiny s paměťovým efektem. Poté, co jej dáte na sporák se jeho okraje ohnou, čímž se z něj stane praktická pánev. Po vychladnutí se opět vrátí do původního tvaru a mezi ostatními kuchyňskými nádobami zabírá jen minimum místa.

Zajímavý nápad, který ale bude v praxi při vaření narážet na určité limity. (Zdroj: yankodesign.com) 

Po rozehřátí a ohnutí materiálu se okraje zbarví do červena. (Zdroj: yankodesign.com)

Jak ohřát každý pokrm zvlášť a přesto všechny naráz?

Mražené nebo hotové chlazené pokrmy jsou pro časově vytížené lidi snadnou volbou, jak se rychle najíst. Ohřev celého menu v mikrovlnné troubě nemusí přinést zcela uspokojivý výsledek, některá část pokrmu může zůstat studená. Každý druh jídla si zaslouží specifické zacházení, které dokáže zajistit speciální vařič/talíř. Pro každou "přihrádku" lze nastavit optimální teplotu. Nápad vychází z korejských kulinářských zvyků, kdy lidé postupně v průběhu týdne spotřebovávají domácí pokrmy, které si sami uvařili o víkendu a zmrazili. Tento přístup by mohl být inspirací zejména pro časté návštěvníky fast foodů.

Různé druhy mražených či chlazených potravin ohřejete pomocí tohoto přístroje přesně na míru. (Zdroj: yankodesign.com) 

Pro každou část vařiče lze nastavit speciální režim. (Zdroj: yankodesign.com) 

Ideální je zmrazit domácí jídlo přímo v členěné plastové míse, která se následně vloží do přístroje. (Zdroj: yankodesign.com)

Odpadní teplo z chladničky pomáhá uchovat zeleninu čerstvou

Chladnička nemusí být vždy nejlepším místem pro uchování čerstvého ovoce a zeleniny. Nepřirozeně chladné prostředí může někdy způsobit naopak rychlejší zkázu. Chladnička ale přesto může být citlivým potravinám nápomocná díky spojení pradávného způsobu skladování potravin s moderní technologií. Na klasickou chladničku je možné umístit speciální hliněné kontejnery s dvojitou stěnou, která po naplnění vodou vytváří chladnější prostředí díky odpařování způsobenému odpadním teplem z chladničky. Jednotlivé kontejnery se mezi sebou konstrukčně mírně liší, aby vyhovovaly různým typům čerstvých potravin.

Speciální kontejnery nad běžnou chladničkou uchovají zeleninu a ovoce déle čerstvé. (Zdroj: treehugger.com)

Kontejnery jsou otočné, aby byly dobře přístupné. (Zdroj: treehugger.com)

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Technologie, Bydlení, Domácnost

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!