fbpx

Táborák v přírodě bezpečně a s ekologickým podpalovačem0

Kdo by si dovedl představit léto bez vůně táboráku. Znáte ovšem pravidla pro rozdělání ohně v přírodě? Připravili jsme si pro vás krátký návod a ještě přidali pár tipů na šetrné podpalovače, které neškodí přírodě.

Zdroj: Pixabay

Kde si v přírodě můžete legálně rozdělat oheň

V Česku si můžete v přírodě oheň legálně rozdělat 50 a více metrů od lesního porostu. Zapomeňte tedy i na lesní mýtinky a paloučky. Táborák také musí být daleko od křovin, sena, trávy a dalších snadno vznětlivých věcí. A nesmíte mu samozřejmě zapomenout vytvořit bezpečné podloží, například z 5 cm tlusté vrstvy hlíny

Po dohoření si musíte být jistí, že je oheň zcela vyhaslý, a to včetně žhavého popela. Ideálně celé ohniště zalijte vodou tak, aby se z něj ani nekouřilo a uhlíky pořádně rozmělněte.

Reklama

O táboráku v přírodě pak neuvažujte v době velkého sucha, kdy stoupá riziko vzniku požárů.

Jak správně založit táborák

Ohniště ohraničte kruhem z kamenů. Používejte suché kameny a ne ty říční. Proč? V ohni mohou praskat a také odlétávat, protože jsou částečně nasáklé vodou. Při prudké změně teplot v ohni pak kameny snadno puknou. Jestli máte po ruce lopatku, můžete si pro založení táboráku také vykopat díru v zemi.

Poskládat dřevo na táborák můžete hned několik způsoby:

  • Pagoda – „věž“ z větví nebo polínek poskládaných od největších po nejmenší do tvaru připomínajícího pyramidu.
  • Teepee – polínka nebo větve postavíte do tvaru známého indiánského stanu s malými mezírkami, abyste zajistili dobrý přístup vzduchu.

Materiál pro podpálení v obou případech dejte do středu obou „stavbiček“ a podpalte ho.

Oheň nikdy nenechávejte bez dozoru! Stejně tak by u táboráku neměly být ponechány děti bez dozoru dospělého.

Táborák šetrný k přírodě

Pro založení ohně použijte šetrné podpalovače i palivo. Rovnou tedy zapomeňte na benzín, plasty a další „laskominy“. Pro podpal použijte suchý mech, dřívka, trávu, drolící se dřevo z pařezu, kůru. Případné můžete využít i ekologické podpalovače.

Ekologické podpalovače

Na trhu jich najdete hned několik. Například SOLO ekologický podpalovač a zápalka 2v1 je vyrobený z dřevo-vláknité desky, se špičkami s hlavičkou se zápalkovou hmotou. Vydrží hořet až 8 minut a zvládne podpálit i mokré dřevo. Kromě táboráku můžete tento podpalovač využít také pro zahradní grily, domácí krby i kotle.

Další možností je Ecopal  z bavlny, včelího vosku, pryskyřice a jojobového oleje. Vzniká coby vedlejší produkt při výrobě Včelobalů, takže při jeho výrobě nevzniká žádný odpad. Je voděodolný, vydrží hořet 4 minuty a seženete ho ve dvou různě velkých baleních. A samozřejmě se také hodí nejen pro podpal táboráku, ale také grilů, krbů či pecí.

Autor: Bára Kocmánková