Chytrá domácnost je skvělou pomůckou nejen pro usnadnění života ovládáním domácích spotřebičů z jednoho místa odkudkoliv na světě, a ještě hlasově. Umí též snížit spotřebu energie nebo optimalizovat provoz elektrických zařízení tak, aby co nejvíce čerpala vlastní elektřinu, především z fotovoltaiky. Jenže jaký systém vybrat? Má smysl sáhnout rovnou po nejdražším, nebo i ten lacinější dokáže odvést dobrou službu?

Co je chytrá domácnost
Jako chytrou domácnost dneska definujeme propojený systém elektrospotřebičů, které v sobě mají integrovanou wi-fi, a proto je možné je ovládat na dálku, centrálním systémem řízení. Tím je většinou smartphone, tablet, nebo hlasový asistent. Ten je zároveň i reproduktorem, aby vám dokázal odpovídat na otázky nebo potvrdit přijetí různých pokynů.
Díky chytré domácnosti pak ovládáte spotřebiče z jednoho místa, snadno programujete jejich provoz, můžete mít dům na hlasové pokyny, či řídit provoz některých prvků i v době, kdy jste na dovolené, třeba na jiném kontinentu.
ReklamaSprávně naprogramované ovládání zajistí úplné vypínání spotřebičů, jejich provoz jen po nezbytně nutnou dobu nebo nastavit provoz v čase, který preferujete, například proto, že tou dobou máte od dodavatele nižší tarif. Vedle pohodlí v ovládání tak můžete využít značné úspory energie.
Co se dá zapojit do chytré domácnosti a jak přístroje ovládat? Málo toho rozhodně není! Detailněji jsme se prvkům chytré domácnosti věnovali v tomto článku.
Na kterých prvcích chytré domácnosti záleží nejvíce?
Jednou z funkcí chytré domácnosti je úplné vypínání spotřebičů tak, aby nezůstávaly ve stand-by režimu. Smyslem je úspora energie. Podobně jako u programování konkrétních časů provozu. Jenže aby tento typ provozu zařízení fungoval dlouhodobě, elektrospotřebiče tomu musejí být již od výroby přizpůsobeny.
Musejí zvládat opakovaný velký proudový a napěťový náraz. Proč? „Ve většině dnešní spotřební elektroniky je takzvaný spínaný zdroj, ve kterém je na vstupu kondenzátor. Pokud je zařízení vypnuté, kondenzátor je vybitý a po jeho zapnutí se nabíjí. A může se stát, že prvotní proudový náraz nepřežijí ostatní součástky umístěné před kondenzátorem, kterými proud protéká,“ popsal pro server Lupa.cz Vladimír Janíček z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Důležitější je proto kvalita samotných spotřebičů než ovládacích systémů
Jak plyne z výše uvedeného, aby se chytrá domácnost udržela v chodu co nejdéle, je potřeba ji osadit kvalitními prvky. Největší nároky jsou kladeny na koncové elektrospotřebiče, nikoliv na ovládací systém. Co z toho plyne? Pokud chcete budovat kvalitní chytrou domácnost, je nutné začít „odspodu“, tedy od zařízení, která budou její součástí.
Brány, tedy ovládací místa, kterými lze přes různé protokoly připojit chytrá zařízení, ty se od sebe příliš neliší. Při výběru se tak více soustřeďte na škálu připojitelných spotřebičů, než na cenu ovládacího systému, o nějž je spotřebič dražší/levnější.
Vyplatí se chytrá domácnost?
Měnit zajetou domácnost na chytrou v době, kdy jsou všechny současné spotřebiče funkční a relativně nové, nedává smysl. Pokud chcete na chytrou domácnost přejít, vyplatí se především změna postupná. Jiná je ovšem situace, pokud plánujete rekonstrukci, stěhujete se do nového nebo jiným způsobem plánovaně obměňujete zařízení vaší domácnosti.
V takovém případě se může vyplatit připlatit si za dražší přístroje – a pokud už se vám nevejdou do původního rozpočtu, dorovnat rozdíl v ceně běžného a chytrého zařízení úvěrem. Nijak vás agenda s půjčkou nezdrží. Dají se totiž využít úvěry s rychlým vyřízením i vyplacením. Dnes už je mají v portfoliu i banky. Díky skutečnosti, že půjčkou zafinancujete jen rozdíl v cenách mezi běžnými a chytrými spotřebiči, náklady na její splácení nebudou nijak vysoké. Úspory na energiích a pohodlí získané s chytrou domácností je hravě převýší.

Tip na závěr: jsou u vás častější výpadky proudu? Dejte přednost systému bez cloudu
Ani na chytré domácnosti není vše jen „růžové“. Zranitelným místem, a tudíž i velkou nevýhodou se stává přerušení připojení k internetu způsobené třeba i jen vteřinovým výpadkem proudu. Po obnovení dodávky energie totiž trvá několik minut, než naběhnou všechny síťové prvky a chytrá domácnost se znovu zprovozní.
Leč do té doby si nejenže nerozsvítíte, ale nemožným se stane použití i dalších přístrojů, či dokonce otevření vrat. Při častějších výpadcích proudu, pokud jsou u vás běžné, se raději zaměřte na výběr chytré domácnosti s lokálním řízením, která se po nějakou dobu obejde i bez internetu. Chytrá domácnost, pokud potřebuje venkovní cloud, se bez internetu prostě nehne.