Bydlení se stává čím dál dražší a stále více lidí hledá alternativní možnosti. Představte si svět, ve kterém byste si mohli postavit dům bez hypotéky a s minimem materiálů, které navíc najdete kolem sebe. Co takhle postavit si domek SuperAdobe?
Koncept stavby SuperAdobe navrhl iránský architekt Nader Khalili, který založil neziskovou organizaci CalEarth s cílem najít řešení bezpečného a udržitelného bydlení pro každého. Architekt vytvořil revoluční stavební systém, při kterém vám pro stavbu stačí kousek pozemku, půda, pytloviny, ostnatý drát a několik základních nástrojů.

Domy SuperAdobe byly původně navrženy s cílem pomoci lidem v oblastech postižených přírodními katastrofami nebo válkou. Materiály na stavbu lidé mohli získat přímo v místě stavby. Metoda je inspirovaná tradiční architekturou v íránských pouštích. Je ale upravená tak, aby plnila požadavky moderního bydlení a zjednodušená tak, aby dům mohl postavit téměř kdokoli. Dnes stavby SuperAdobe budí zájem u lidí, kteří se zajímají o alternativní životní styl. Přestože jsou vyrobeny z pouze několika málo materiálů, mohou úplně stačit pro moderní život.
ReklamaJak se staví SuperAdobe?
Technologie “superadobe” je poměrně jednoduchá – do kruhu zpevněného ostnatým drátem se vrství “nekonečný” pytel ručně naplněný směsí písku, jílu a slámy. Pytel je pak uspořádán v placatých vrstvách nebo dlouhých spirálách. V klimatických podmínkách ČR je lepší do směsi přidat nějaké pojivo, například trochu cementu. Důležité je skládat pytle tak, aby vnitřní strana opisovala přesnou kružnici.

Mezi každou vrstvu pytle se pokládají zmíněné ostnaté dráty obvykle ve dvou řadách, které díky svým ostnům jednotlivé vrstvy dobře zafixují a zabezpečí proti posunutí. Čím výše jsou další řady pytlů, tím více se kopule uzavírá – na vrcholku se dělají pytle spíše placatější a širší, aby byla zajištěna stabilita.
Výsledkem je pak kruhovitá budova kupolovitého nebo oblého tvaru. Oblouk se v architektuře využívá po tisíce let a tvar klenby slouží celé struktuře, aby odolávala gravitaci. Domy ve tvaru kopulí mají extrémně silné konstrukce. Zajímavostí je, že tyto stavby ustojí živelné pohromy jako jsou hurikány, záplavy nebo zemětřesení. Stavby SuperAdobe dokonce prošly kalifornskými testy zemětřesení a odolaly zemětřesení o síle 7,6 stupňů Richterovy škály.
Při stavbě domu technologií SuperAdobe je nutné podobně jako u dalších alternativních stavebních postupů počítat s vysokým podílem ruční práce. Ačkoli se tyto stavby obecně velmi dobře staví svépomocí, je dobré si zajistit dozor někoho, kdo už podobný dům někdy stavěl. Hrubá stavba samotného domu je díky této technologii poměrně levná, a celý projekt tak prodraží případné další vybavení (okna, vestavby, zařízení atd.).
Design domu
Existuje spousta různých způsobů, jak pracovat s prostory domu, můžete v něm mít ložnice, chodby a krásné vnitřní i venkovní prostory. Lidé si mohou navrhnout své vlastní SuperAdobe a vybavit si ho tak, jak potřebují. Metoda Superadobe umožňuje přistavit další půlkruhy kolem hlavní budovy, takže je možné postavit i dům s dispozicemi 4+1. Dům je možné z interiéru i exteriéru omítnout třeba hliněnými omítkami.

Do domu lze samozřejmě zavést voda, elektřina a kanalizace a můžete v něm tedy bydlet jako v běžném rodinném domku. Majitelé si u těchto staveb chválí příjemné vnitřní klima, jak si ale tyto domy stojí z hlediska energetických nároků, příliš nevíme.
SuperAdobe Jaroslava Duška
Dům SuperAdobe se rozhodl postavit také herec Jaroslav Dušek. Na správnou techniku dohlížela Iliony Khalili, vdova po architektovi Khalilim, který systém SuperAdobe vymyslel. Dům stojí v Jindřichovicích pod Smrkem a jedná se zatím o jedinou stavbu tohoto druhu v Česku. . Pokud byste o takovém domu také uvažovali, můžete si napsat o radu na email: info@superadobe.cz.