fbpx

Stínicí technika v chytré domácnosti – od automatizovaných čidel po ovládání hlasem0

Pojem „chytrá domácnost“ je pro řadu lidí stále velkou neznámou. Ačkoliv jsou čím dál rozšířenější například chytré hodinky či chytré telefony, integraci více zařízení do jednoho komplexního systému zatím zkouší jen menší procento lidí. Velkou výhodou tohoto systému je přitom možnost postupného přidávání jednotlivých zařízení. Není tedy nutné v jedné vlně kompletně obměnit všechny spotřebiče v domácnosti, ale při nákupu toho nového už zkrátka pamatovat na to, zda ho bude možné do systému chytré domácnosti integrovat.

Stínící technika v chytré domácnosti

A čím vlastně začít? Jednou z nejlepších variant z hlediska ovládání i samotného přínosu chytré domácnosti je stínicí technika. Základní variantou je v tomto směru osazení předokenních rolet nebo venkovních žaluzií slunečními a větrnými čidly a následné spárování s aplikací v mobilním telefonu či tabletu. „Tento systém umožňuje nastavit podmínky, za kterých bude venkovní stínění reagovat. V případě velmi silného větru se tak žaluzie automaticky vytáhnou. Jakmile vysvitne slunce, interiér naopak maximálně zastíní. Stejně tak je ale možné naprogramovat je i opačným způsobem – aby v zimním období při svitu slunce pouštěly veškeré teplo dovnitř a interiér se tím mohl vytápět,“ popisuje klíčové přednosti Petr Přichystal ze společnosti LOMAX, která je předním tuzemským výrobcem stínicí techniky.

Chytré propojení stínění s mobilním telefonem však může hrát roli i z hlediska větší bezpečnosti. Při odjezdu na dovolenou je totiž možné buď žaluzie či rolety naprogramovat tak, aby se v určitých intervalech pohybovaly a navozovaly tak dojem, že se v interiéru stále někdo vyskytuje. Druhou možností je pak jejich ovládání pomocí aplikace odkudkoliv. Stačí k tomu pouze internetové připojení. Výsledek je nicméně stejný – potenciální zloděj bude mít za to, že jste svůj domov neopustili a půjde se porozhlédnout jinam.

Chytré ovládání umožní pohyb rolet či žaluzií, i když jste na dovolené.

Integrace venkovního stínění do systému chytré domácnosti však může mít ještě rafinovanější pojetí, a to propojení se systémem vytápění. „Toto řešení ocení uživatelé zejména během topné sezony. Stínění v takovém případě reaguje nejen na vítr a slunce, ale zároveň neustále komunikuje s topením. Pokud si tedy člověk navolí cílovou teplotu v domácnosti, systém se pak už postará o vše podstatné. V případě slunce svítícího v zimě tak vytáhne žaluzie a zároveň reguluje vytápění tak, aby byly finální náklady co nejnižší. Člověk se tím pádem nemusí o nic starat a zároveň má jistotu, že zbytečně nepřetápí,“ uvádí Petr Přichystal s tím, že do systému chytré domácnosti je možné připojit i další výrobky LOMAX, zejména pak garážová vrata.

Do chytré domácnosti můžete připojit i ovládání garážových vrat.

Zatím poslední technologickou novinkou je pak možnost ovládat zařízení LOMAX pouze vlastním hlasem, konkrétně prostřednictvím Siri. „Naše rozhraní je kompatibilní s aplikací Apple Homekit, což znamená, že stínění je možné plně ovládat všemi zařízeními s nakousnutým jablíčkem, ať už se jedná o iPad, iPhone, Apple Watch, Apple TV nebo Apple HomePod. Pokynem může uživatel ovlivnit zejména zastínění, a to i pouhým částečným natočením lamel – tedy když vydá pokyn, že chce zastínit třeba jen na 60 procent. Siri podobně jako u jiných zařízení přijímá pokyny pouze v cizím jazyce, nejčastěji v angličtině. Stínění v jednotlivých místnostech je ale možné mít pojmenované podle sebe česky. Při pokynu „Siri, open Jídelna“ tak aplikace pochopí, že má žaluzie či rolety vytáhnout poblíž jídelního stolu,“ říká Přichystal

Propojení stínění LOMAX s Apple Homekit je přitom velmi jednoduché. Nutné je k tomu vybavení řešením TaHoma Premium, mobilní aplikace TaHoma pak uživatele celou konfigurací plynule provede.  „Lidé si tak ve finále můžou vychutnávat opravdovou futuristickou vychytávku a ovládat své žaluzie či rolety nejen odkudkoliv, ale zejména pomocí hlasových příkazů. Budoucnost je díky výrobkům LOMAX zkrátka blíže, než by si člověk dokázal představit,“ uzavírá Petr Přichystal.

Autor: Komerční sdělení