fbpx

Stávka dopravců jako cesta k zelené dopravě0

Dnes se přihodila věc nevídaná. V českých městech lidé hromadně jezdí do práce i do školy na kolech. Nejvíce cyklistů je k vidění v Praze, která je stávkou dopravců zasažena nejvíce. Kdyby se stávkovalo častěji, prospělo by to ovzduší.

Jak se dostat do práce nebo do školy, když nejezdí vlaky, autobusy ani metro? V některých rodinách možná zavládla panika, jiné se na neobvyklou situaci připravily s předstihem a přehledem. A tak je dnes v českých městech k vidění nezvyklý obrázek.

„Stávkujte častěji, budeme jezdit na kole!“

Reklama

Ulice zaplavila kola, chodí se pěšky, jezdí se na koloběžkách nebo kolečkových bruslích. Cyklisté vesele ujíždějí do práce a na kola nasedli i lidé, kteří ho využívají několikrát do roka k rekreačním vyjížďkám.

Do práce dnes na kole vyrazila řada lidí
Do práce dnes na kole vyrazila řada lidí

V podstatě jde o tichý protest a vzkaz dopravcům – klidně si stávkujte, do práce se dostaneme i bez vás. Kdyby dopravci stávkovali častěji, možná bychom se i u nás naučili využívat kolo jako dopravní prostředek. Konec konců, kvůli tomu bylo přece sestrojeno. A pravděpodobně by se i zlepšilo ovzduší v českých městech.

Městské jezdění na kole a komplikace

Jenže ono to celé nemusí být až tak moc růžové. Jezdit na kole do práce s sebou přináší řadu komplikací, které si možná někteří dnešní „cyklisté z donucení“ uvědomí.

 • Za prvé, když trochu víc šlápnete do pedálů, tak se na kole zpotíte a do práce přijedete uřícení. Šaty se vám přilepí na tělo a pravděpodobně budete toužit po sprše. Možná ale patříte k těm šťastnějším, kteří sprchu v zaměstnání mají.
 • Kolo je také třeba někde „zaparkovat“. Jestliže máte malou kancelář a i vaši kolegové dnes dorazí na kole, pravděpodobně se v ní budete tísnit.
 • Počasí je aktuálně poněkud proměnlivé. Když prší a vy jedete domů autobusem nebo metrem, příliš vám to nevadí. Ovšem na kole můžete pěkně promoknout.
 • V řadě českých měst chybí vhodné cyklostezky. A čeští řidiči někdy na cyklisty příliš ohledy neberou. Proto jezděte opatrně a dávejte pozor také na chodce, kteří mají tendenci plést si cyklostezky s chodníkem.

Alternativní zelené dopravní prostředky

Jestliže nevlastníte kolo a přemýšlíte, jak se dnes dostat do práce, máte ještě tyto možnosti:

 • Chůze. Jít do práce pěšky můžete v případě, že to nemáte daleko. Jde o pomalý, ovšem nejjistější způsob dopravy.
 • Kolečkové brusle. Tento způsob dopravy můžete použít, pokud jste v jízdě na bruslích dobří a poradíte si i s překážkami velkoměsta.
 • Koloběžka. Výhodou koloběžky je, že je menší a lehčí než kolo a jezdit se na ní dá relativně rychle.
 • Elektroskútr nebo elektrokolo. Tyto dopravní prostředky jezdí na elektřinu a jsou bezemisní. Narychlo a kvůli jednomu dnu stávky si je ale asi kupovat nebudete.

Městské jezdění na kole a výhody

Městské jezdění na kole má ovšem i své výhody.

 • Na rozdíl od auta, se na kole dostanete všude a nebudete muset čekat v zácpě.
 • Když si pořídíte skládací kolo, uskladníte ho i v té nejmenší kanceláři a také ho pohodlně budete moct vozit MHD, když se počasí zkazí a bude pršet.
 • Každodenním jezděním na kole si zlepšíte kondici.
 • Jízdou z práce na kole můžete vybít vztek i stres a zlepšit si náladu.

Autor: Jana Poncarová