fbpx

Stavíte pasivní dům? Takhle by měl vypadat0

Život v pasivním domě znamená nejen úsporu nákladů na vytápění. V ideálním případě je uvnitř zdravé a komfortní prostředí. Na první pohled pasivní dům od běžného nepoznáte. Přesto se liší. Čím je pasivní dům výjimečný? A jak by měl vypadat?

Nikdo už nechce platit horentní sumy za vytápění. Pasivní dům je úsporný, ale neobejde se bez moderních technologií, které mírně navyšují prvotní investici. Díky řízenému větrání s rekuperací je uvnitř domu příjemné prostředí, vždy dýcháte čerstvý vzduch zbavený nečistot a prachu. V pasivním domě se snadno udržuje tepelná pohoda. V zimě vám v něm nebude zima, v létě horko.

Pasivní dům šetří teplo

Základním kritériem pasivního domu je úspora tepelné energie. Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kWh energie na metr čtvereční vytápěné plochy. Naproti tomu běžná novostavba spotřebuje kolem 80 až 120 kWh energie na metr čtvereční plochy. Lidé žijící v pasivním domě počítají účty za vytápění v řádech tisíců, lidé v běžných domech v řádech desetitisíců.

Reklama

Pasivní dům – moderní dřevostavba. Foto Centrum pasivního domu
Samotný název pasivní dům odkazuje k tomu, že budova získává pasivní tepelné zisky. To zní možná příliš technicky, ale v podstatě je to jednoduché. Pasivní domy mají zpravidla jižní stranu prosklenou, aby využily maximum slunečního záření. Využívají nejen slunce, ale také teplo vyzařované lidmi a spotřebiči.

Pasivní dům má kvalitní izolaci

Aby pasivní zisky zůstávaly uvnitř domu, je důležité velmi dobré zateplení. Proto se používají velmi kvalitní okna, zpravidla s dvojsklem nebo častěji s trojsklem. Dobře izolující okna poznáte podle součinitele prostupu tepla, který by měl dosahovat hodnot 0,6 až 0,8 W/m2.K. Také okenní rám musí dobře izolovat, používají se dřevěné nebo plastové rámy doplněné izolací.

Vyhledejte si s námi výhodné pojištění domácnosti!

Důležitá je tepelná izolace fasády. Při stavbě pasivního domu je nutné ohlídat neprůvzdušnost obálky budovy, která se ověřuje tlakovou zkouškou (takzvaný blower door test). Klíčová je také eliminace tzv. tepelných mostů, tedy míst, kde je konstrukce nebo izolace zeslabena (většinou kvůli nosnému prvku). Těmito místy mohou unikat desítky procent celkové tepelné ztráty domu.

Kompaktní tvar pasivního domu

Aby mohl pasivní dům těžit ze solárních zisků, je nutné už od počátečního architektonického návrhu pracovat s orientací stavby. Prosklení by mělo směřovat na jih, orientace na východ nebo západ není vhodná, protože v létě by se mohl dům přehřívat – jižní zasklení lze mnohem snáze regulovat, například markýzou nebo jiným stínicím prvkem. Ty jsou obvykle u pasivních domů nezbytné.

Pasivní domy se nevyznačují žádnou přemrštěnou architekturou. Důležité je minimalizovat tepelné mosty. Proto mají pasivní domy kompaktní, jednoduchý tvar. Nevytápěné prostory, například garáže, se někdy umisťují mimo dům nebo na severní stranu domu, kde vytváří jakousi nárazníkovou zónu.

Větrání pasivního domu

Jeden z mýtů o pasivních domech říká, že si v této stavbě neotevřete okno. Neznamená to, že to nejde, ale v pasivním domě to není třeba. Funguje zde řízené větrání s rekuperací tepla. To znamená, že uvnitř domu je neustále čerstvý vzduch. Technika odvádí vydýchaný vzduch, a výměník využívá až 80 % tepla, které předá nově přiváděnému vzduchu. To šetří náklady na vytápění.

Pasivní dům v kostce:

  • Potřebuje dobrý architektonický návrh.
  • Využívá pasivní solární zisky.
  • Má kompaktní a jednoduchý tvar.
  • Využívá špičkové izolace a zateplení.
  • Minimalizuje tepelné mosty.
  • Funguje v něm řízené větrání s rekuperací.
  • Používá obnovitelné zdroje, například solární panely.
  • Obejde se bez klasického topného systému.

Autor: Jana Poncarová