fbpx

Stavebnictví zatím výrazně nezpomaluje. Svépomocní stavebníci ale obtížněji nakupují materiál0

Bezpečností opatření související s koronavirem v Česku se některých oborů dotýkají zatím jen okrajově. Jedním z takových případů je i stavební sektor.

Foto: Pixabay.com

Zatímco v některých odvětvích, jako například v automobilovém průmyslu, se linky částečně nebo úplně zastavily, stavební průmysl zatím v řadě případů výrazné omezení nepociťuje. Například společnost Xella, která vyrábí populární materiály Ytong, sice podle svých slov nějaká bezpečnostní opatření přijala, ale jinak její výroba běží v obvyklém rozsahu.

„Výroby se tyto změny nijak nedotkly a probíhá v plném rozsahu, pouze za zpřísněných hygienických podmínek,“ uvedl jednatel společnosti Peter Markovičs tím, že podobně jako ve výrobě fungují nadále beze změn i dodávky materiálu odběratelům.

Reklama

Jak rychle může při současných opatřeních dojít k výpadkům v dodávkách materiálu, podle Petera Markoviče záleží na tom, jak velké skladové zásoby a zásoby materiálu výrobci mají.

Do stavebnin pouze s živnostenským listem

Velkoodběratelé a živnostníci tak zatím dle vyjádření obou firem problémy pociťovat nebudou. Koho se současná opatření dotýkají více, jsou kvůli zákazu prodejů ve stavebninách osobám bez živnostenského listu lidé, kteří staví svépomocí. Ti se tak totiž ke stavebnímu materiálu mohou dostávat hůře.

Zároveň však nyní mají více času na to stavbu pořádně naplánovat, nechat si projekt nacenit a posoudit odborníky.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi