fbpx

Stavební veletrhy Brno 2009 – co bylo k vidění?0

Největší stavební veletrhy v zemi nabídli návštěvníkům zajímavou podívanou, která ve všech pádech skloňovalo jedno téma: úspornost. Na nízkoenergetické domy, izolace, kvalitní okna či dobře zateplené zdivo jste mohli narazit na každém kroku. Co zaujalo redakci Nazeleno.cz?

Letošní Stavební veletrhy v Brně byly zcela jasně ve znamení energetických úspor. Neúnavně to připomínal i místní rozhlas. Kromě toho se daly charakterizovat i dalšími přívlastky: a sice komplexní (objevily se zde snad všechny obory, které mají se stavebnictvím něco společného) a rozsáhlý (což je také trochu dáno velikostí výstaviště).

„Věčný souboj mezi výrobci jednovrstvého a sendvičového zdiva zůstal nerozhodnut – vyšší hodnoty izolace nabízejí oba.“

Reklama

Směřování k nízkoenergetickým a pasivním domům jak z hlediska stavebních materiálů (cihly tvárnice či různé zateplovací systémy), tak i technického vybavení budov (rekuperační větrání či teplovzdušné vytápění) bylo zjevné na každém kroku. Skoro to vypadá, že většina firem se snaží mít ve své nabídce cokoliv pro nízkoenergetické nebo pasivní domy. Konečně jsme dospěli do stádia vývoje, kdy se tento přístup stává módou či marketingovým sloganem. U některých exponátů jsem měl přesto jisté pochybnosti, zda mají všechny ty skvělé vlastnosti, které jsou v prospektech a hlavně zda jejich poměr užitná hodnota/cena je rozumný a konkurenceschopný.

Co se v Brně objevilo zajímavého z hlediska energetického poradce nebo obyčejného člověka, který přemýšlí o úsporách energie a alternativních zdrojích?

Stavební materiály – jedna vrstva, nebo sendvič?

Již několik let sleduji napínavý souboje mezi jednovrstvými a sendvičovými stěnami. Je totiž jasné, že jednovrstvá stěna má své limity, musí být dostatečně pevná (únosná) a současně musí dobře tepelně izolovat – tyto dvě vlastnosti jsou ovšem v přímém protikladu. Nicméně zdá se, že souboj je stále vyrovnaný, nové cihly a tvárnice, s nimiž přišli velcí výrobci (Porotherm, Heluz a Ytong) se zase o kousek zlepšily, a tak se objevují v nabídce cihly a tvárnice pro nízkoenergetický a pasivní standard. Například pro nové cihelné bloky HELUZ FAMILY 50 udává výrobce hodnotu U= 0,15W/(m2.K) (při aplikace vnější tepelně-izolační omítky 30 mm). 

Cihelné bloky Heluz Family s vynikajícími izolačními vlastnostmi
Cihelné bloky Heluz Family s vynikajícími izolačními vlastnostmi

Ytong (Xella) dokonce nabízí pórobeton YTONG Multipor s tepelnou vodivostí 0,045, což je jen o málo horší než minerální vata. Desky z tohoto materiálu se mohou používat k izolacím podobně jako desky pěnového PS či minerální vaty, jsou ale pevnější než vata a prodyšnější než pěnový polystyrén. Skoro mám chuť souhlasit s tvrzením výrobce „Multipor překonává bariéry mezi zděnými prvky a tepelnými izolanty“. Zatím se sice používá spíše jako tepelný izolant, tj. přidává se na stěnu z pórobetonových tvárnic, nicméně kdoví s čím se setkáme za rok nebo za dva.

Na druhé straně pomyslného hřiště, u sendvičového zdiva, firma KM Beta ( snížila tloušťku vápnopískových bloků na 175 mm (SENDWIX 12DF-LD), což umožní snížení celkové tloušťky stěny či spíše použití silnější vrstvy tepelné izolace při dané tloušťce stěny. Dnes lze již dostat v podstatě takovou tloušťku izolace, jakou si zákazník poručí (i přes 200 mm). Na svých www stránkách má firma i docela šikovný kalkulátor, pomocí něhož si zájemce může spočítat i výslednou cenu takovéto konstrukce.

Bílý polystyrén je nahrazován šedým

Mnoho firem již také nahrazuje běžný (bílý) pěnový polystyrén šedým polystyrenem s obsahem grafitu (Neopor), který má trochu nižší tepelnou vodivost díky potlačení radiačního přenosu tepla.

Šedý polystyrén s nižší tepelnou vodivostí díky potlačení radiačního přenosu tepla 
Šedý polystyrén s nižší tepelnou vodivostí díky potlačení radiačního přenosu tepla

Zajímavý systém pro stavbu pasivních domů je Wolf-Thermo-Module.  Jde o běžně používanou metodu – tvarovky z PS (opět Neopor) se sestaví a vylévají betonem. Na obrázku je vidět sestavená stěna. Tenhle stavební systém má velmi pěkně vyřešeny detaily a je prakticky bez tepelných mostů. Jediná nevýhoda, kterou jsem na něm shledal, je velmi nízká využitelná tepelná kapacita těch stěn. To je dáno skutečností, že na vnitřní straně betonového jádra je zhruba 5 cm PS a jde o daň za jednoduchost výroby tvarovek.

Stavební systém s minimem tepelných mostů
Stavební systém s minimem tepelných mostů

Také některé dřevostavby stojí za pozornost díky dokonalému řešení tepelných mostů a možnosti používat velkou tloušťku tepelné izolace. Zaujal mne například systém K-Kontrol firmy Czech Pan (stavěla stanici v Antarktidě). Společnost využívá pro izolaci jen pěnový polystyrén a zjevně dbá na vzduchotěsnost stavby a kvalitní řešení potenciálních tepelných mostů a vzduchotěsnost celé konstrukce.

V oboru dodatečných izolací stála za zhlédnutí „show“ firmy Linko-S, jež nabízí zateplování stříkanou rychle tuhnoucí polyuretanovou pěnou bez organických rozpouštědel (obchodní název ICYNENE. Ukázka jejího praktického použití vyvolala velký zájem kolemjdoucích. Každé představení přilákalo dav lidí a všichni si za zhruba minutu po vypěnění sahali na povrch pěny. Byla opravdu zcela nelepivá.

Představení - v hlavní roli zázračná rychle schnoucí a izolující pěna
Představení – v hlavní roli zázračná rychle schnoucí a izolující pěna

Klasičtí a zavedení výrobci izolací se namísto představení soustředili na dotační program Zelená úsporám, o jehož popularitě svědčily dlouhé fronty u specializovaného stánku Státního fondu životního prostředí. Společnost Saint Gobain Orsil (izolace Orsil a Isover) nabízí „dotace navíc“ – například energetický audit zdarma při zateplení pomocí jejích výrobků. Společnost Knauf Insulation zase nabízí první pomoc v zateplování.

Dotace na zateplování – Zelená úsporám

   – Kompletní informace o dotacích

   – Poptávka: žádost o kalkulaci

   – Moderovaná poradna

   – Příručka pro žadatele (stránky SFŽP)

   – Jaké firmy mohou provádět zateplení?

   – Formuláře – žádosti o dotace

Dobře izolovaná okna – základ úspěchu

Na výstavě se objevila pochopitelně spousta různých oken pro nízkoenergetické či pasivní domy, některé systémy používaly dokonce čtyři vrstvy skla a součinitel tepelné vodivosti se dostal až na 0,5 W/m2.K.

Osobně se mi velice líbí dokonale vyřešená okna VARION a EDITION od firmy INTERNORM. Není překvapivé, že toto okno bylo oceněno zlatou plaketou na veletrhu CONECO 2008.

Okna Varion a Edition se mohou pochlubit i zlatou plaketou z bratislavského veletrhu CONECO 
Okna Varion a Edition se mohou pochlubit i zlatou plaketou z bratislavského veletrhu CONECO

Zaujal mne ale naprostý nedostatek dveří s odpovídajícími tepelnými vlastnostmi; přesně řečeno s výrazně lepším součinitelem prostupu tepla než mají okna. Neprůhledné dveře se přece izolují daleko snáze než průhledná okna, je to vlastně jen otázka tloušťky použité izolace. Nenašel jsem ale na veletrhu žádné venkovní dveře, které by se dostaly pod hodnotu zhruba součinitele prostupu tepla zhruba 0,7.

Nejlepší dveře měla ve své nabídce opět firma INTERNORM.  Zjevně se zatím dává přednost menším tloušťkám dveří. V Rakousku jsem viděl na pasivních domech dveře, které se svojí tloušťkou podobaly dveřím do chladírny a jejich součinitel prostupu tepla tomu odpovídal. Možná, že časem někdo použije vakuové izolační panely, které jako jediné asi umožní nízký součinitel prostupu tepla při malé tloušťce. 

Kvalitně zaizolovaných dveří v Brně moc k vidění nebylo. Objevily se ale i výjimky
Kvalitně zaizolovaných dveří v Brně moc k vidění nebylo. Objevily se ale i výjimky

Kotle, krby, kamna – novinky

Podobný paradox jsem zaznamenal u plynových kotlů; člověk by očekával, že se již nesetká s kotli o výkonu 24 kW a naopak najde kotle s výkony v oblasti 2 až 6 kW. Opak je pravdou. Kotlů, jejichž výkon se dá snížit pod 3 kW je stále velmi málo. Lze argumentovat tím, že v pasivních domech se stejně kotle na plyn moc nepoužívají, nicméně pro menší rodinné domky postavené podle doporučení dnes platné normy nebo do domů zrekonstruovaných podle požadavků programu Zelená úsporám by se tohle rozmezí výkonu hodilo.

V dnešní době, kdy už se běžně používají ke kotlům zásobníkové ohřívače vody, mají plynové kotle o výkonu nad 15 kW jen omezenou použitelnost. Bude zajímavé sledovat, jak firmy zareagují příští rok.

K vidění bylo jako obvykle velké množství krbových vložek a krbových kamen. Zaujal mne „krbový kotel“ na dřevo firmy Verner, který má deklarovanou účinnost 85 % (to je velmi dobrá hodnota), dává ¾ výkonu do topné vody a jen ¼ do místnosti a navíc umožňuje i přikládání zadem, z vedlejší (technické) místnosti takže se palivo nemusí nosit přes obývací pokoj. Zajímavou nabídků krbů a kamen prezentovala i firma Enbra. 

Krbový kotel na dřevo s přístupem ze zadní části
Krbový kotel na dřevo s přístupem ze zadní části

Pokud jde o technické vybavení budov, na brněnských Stavebních veletrzích bylo k vidění mnoho rekuperačních jednotek pro pasivní domy. Mezi nimi mne zaujal systém THERMWET. Je to vlastně hliníková flexibilní roura (patrně taková, jaká se běžně používá pro rozvod vzduchu ve vzduchotechnických systémech vložená do plastové odpadní trouby o průměru 160 až 200 mm – schéma na obr. 10). Podle výrobce tato konstrukce umožňuje získat i část kondenzačního tepla z odpadního vzduchu (vlhkost z ochlazeného vzduchu kondenzuje na vnějším povrchu hliníkové šroubovice a kondenzát vytéká vnější plastovou trubkou). Je to jeden z výrobků, kde si člověk není jistý, zda se uplatní nebo ne; velmi mne to ale zaujalo protože kdysi jsem chtěl dělat něco podobného (nakonec jsem to vzdal, protože jsem neuměl spočítat, jak účinná bude výměna tepla v takovémto uspořádání a také mi to vycházelo příliš dlouhé).  

Speciální
Speciální „roura“ pro rekuperační systémy. Uplatní se v praxi?

Pokud bych měl na závěr vybrat nejzajímavější výrobek, s nímž jsem se na veletrhu setkal, tak je to asi Solární chladič od firmy UNEGO. Tento, na pohled obyčejný exponát (obr. 8) je určen k odvedení přebytečného tepla ze solárních kolektorů. Už jsem se setkal s mnoha pokusy, jak řešit problém, co s teplem ze solárního systému v době, kdy odjedeme na letní dovolenou a tohle je patrně první pokus, který by mohl být univerzálně použitelný. Moje jediná výhrada směřuje k vysoké ceně výrobku.

Zajímavý nápad - solární chladič od firmy UNEGO
Zajímavý nápad – solární chladič od firmy UNEGO

Také druhá letošní novinka firmy UNEGO Akumulační stěna AKU-LATENT PCM je neobyčejně zajímavá. Jde o systém, který ukládá přebytečné teplo z místnosti ve formě skupenského tepla tání do speciální hmoty, která je nasypána do dutinek polykarbonátové desky. Aktivní hmota Micronal PCM od firmy BASF je tvořena mikrokapslemi parafinového vosku s optimalizovaným bodem tání (v blízkosti pokojové teploty).

Akumulační stěna AKU-LATENT PCM
Akumulační stěna AKU-LATENT PCM

Tyto mikrokapsle se používají už nějakou dobu, nicméně jejich plnění do dutinových polykarbonátových desek je zajímavý nápad a domnívám se, že se tím velmi rozšiřuje možnost použití. Firma UNEGO je celkem známa svými inovativními postupy, takže uvidíme, co se z toho časem vyvine. Domnívám se, že jako vždy, bude asi největším problémem poměr užitná hodnota/cena. 

Naši partneři na Stavebních veletrzích Brno 2009:

ENBRA spol. s.r.o.
Hala F – stánek 003
Dodavatel technologií pro úsporné vytápění (kotle, kamna, krby a další) prezentoval své výrobky na stánku v hale F, kromě toho také pořádal specializovanou přednášku na téma praktického využití dotací z programu Zelená úsporám.

HOTJET CZ, s.r.o.
Hala F – stánek 24A
Výrobce a prodejce tepelných čerpadel představil na svém stánku veškeré stávající produkty i nové modely za příznivé ceny.

Knauf Insulation
Volná plocha G 012
Světový výrobce a dodavatel izolací se širokou škálou výrobků splňujících požadavky na energetickou účinnost, zvukovou a požární odolnost představil své produkty i program První pomoc v zateplování, v němž vám společnost pomůže se získáním dotací.

Regulus spol. s.r.o.
Hala F – stánek 36
Společnost Regulus představila na veletrhu produkt EcoAir-EcoEl Solar – kompaktní systém topení s ohřevem teplé vody pro domácnost využívající tepelné čerpadlo a solární systém.

SAINT-GOBAIN Orsil, s.r.o.,
Výrobce nejrozšířenější tepelné, zvukové a protipožární izolace Isover, společnost Saint-Gobain Orsil, informovala návštěvníky veletrhu IBF 2009 o novém programu Sáhněte si! Zájemci o zateplení a dotace získají v rámci tohoto programu od Isoveru nejen odbornou asistenci při získávání dotací z programu Zelená úsporám, ale také speciální bonus do výše 12 000 Kč a průkaz energetické náročnosti budov zdarma.

Schiedel a.s.
Hala G1 – stánek č. 006
Společnost Schiedel představila v Brně svou novinku – termoizolační tvárnici Schiedel ABSOLUT. Na veletrhu dále vyhlašovala výsledky již druhého ročníku studentské soutěže „Můj rodinný dům“.

DENNERT Massivhaus
EDEN 3000
V centru vzorových domů EDEN 3000 byl k vidění také rodinný dům na klíč společnosti DENNERT Massivhaus, který jako stavební materiál využívat beton lehčený keramzitem, který má vynikající tepelné i hlukové izolační vlastnosti.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.