Mezi populární stavební materiály patří OSB deska a spárovka. Využití mají v interiéru i v exteriéru, a to dokonce i jako designový prvek. Nejčastějším uplatněním jsou obklady, konstrukce pergol a přístřešků, stavební oplocení či dočasné zaslepení stavebních otvorů. Pojďme se na oba stavební materiály podívat podrobněji.

OSB deska
Pokud se pídíte po tom, co znamená zkratka OSB, tak máme pro vás vysvětlení. Vychází totiž z anglického sousloví oriented strand board, což bychom mohli přeložit jako orientovaná třísková deska. Vyrábí se lisováním velkých, 2 až 7 centimetrů dlouhých dřevních štěpků nebo hoblin, a to ve třech až čtyřech vrstvách.
Díky různé orientaci vrstev lze dosáhnout lepších mechanicko-fyzikálních vlastností. OSB deska může mít broušený i nebroušený povrch a v hraně vyfrézovanou drážku, díky které se jednotlivé díly lépe napojují při obkládání stěn nebo pokládání podlah. Protože jsou OSB desky vodovzdorné, lze je využít na stavbu domů a všude tam, kde musejí čelit povětrnostním vlivům a vlhkosti.
Kde všude se OSB desky používají
Víte, že se OSB desky využívají při stavbě dřevostavby? Jedná se o tzv. sendviče, kdy se stěny budují tak, že se na dřevěný rám z obou stran upevní OSB deska s využitím hliníkové fólie. Prostor mezi deskami se pak vyplní tepelně izolační vrstvou, kterou může být například skelná vata. Z OSB desek lze vytvořit i designovou podlahu nebo obložení stěn, které se po pokládce už jen přebrousí a nalakuje. Zajímavý vzhled takto upravených může najít uplatnění v interiéru moderního bytu i domu.
Kromě interiéru se OSB desky používají na výstavbu dočasného oplocení stavenišť, jako materiál pro ztracené bednění, na výrobu stropních i-nosníků, na nástavby bytových domů.
Jaké výhody OSB desky nabízejí
Popularitu si OSB desky získaly díky svému širokému uplatnění a příznivé ceně. Nabízejí tvarovou stabilitu na vysoké úrovni a vynikající hodnoty pevnosti v ohybu, tlaku a tahu. Poměrně snadná je i jejich montáž, kdy k ní postačí běžné spojovací prostředky. Radost mohou mít i ekologové vzhledem k typu materiálu, ze kterého se OSB desky vyrábějí. Hlavní složkou je totiž dřevo, byť je ve formě dlouhých třísek. Protože se jedná o 100% využití dřevní hmoty, můžeme zde hovořit o šetrnosti k životnímu prostředí.
V hlavní roli spárovka
Dalším dřevěným materiálem, který si podrobněji rozebereme, je spárovka. Truhláři jistě vědí, o čem je řeč. Jedná se o dřevěnou desku čtyřstranně hladce hoblovanou, která je slepená v jedné vrstvě z menších dřevěných hranolů různých délek a tlouštěk. Jako lepidlo se používá takové, které není zdraví škodlivé, proto je možné spárovky považovat za zdravotně nezávadný materiál, který klidně nahradí i laminátové desky.
Z čeho se spárovka vyrábí
Jako základ se pro spárovku využívají dřeva ze severského smrku či severské borovice, dubu a buku, případně jasanu, modřínu, které jsou odolné a pevné. Používá se dřevo z exotických dřevin, jako je například mahagon, teak. Tyto spárovky se pak od sebe liší tvrdostí a barvou dřeva. Většinou bývají dodávané v přírodním provedení, proto se po dokončení práce s nimi doporučuje použít vhodné ošetření ke zvýšení jejich životnosti – například lazurový nátěr.
Výběrem vhodného dřeva spárovky lze pak v interiéru vytvořit zajímavý a originální prvek. Lze vsadit na českou klasiku, buk a dub vyrostlý v tuzemsku, nebo si vybrat některé z exotických dřev. Pochopitelně záleží i na tom, v jakém stylu je ostatní vybavení obydlí. Spárovka by s ním měla dobře ladit.
Spárovky průběžné a spárovky technické
Spárovky se vyrábějí v různé kvalitě. Tam, kde není třeba dokonalý vzhled na jedničku, se využívají spárovky technické. Vyrábějí se z nich police, regály či nepohledové obklady v místnostech. Pokud ale trváte na vysoké kvalitě vzhledu, pak pravděpodobně sáhnete po průběžné spárovce. Ta vynikne jako obklad schodišť, stěn a stropů, je z nich možné vyrobit pracovní desku, police do skříněk, parapety, regály.
Se spárovkami se velmi dobře pracuje, protože se jedná o desky s hladkým povrchem. Lze je snadno zkrátit pilou, provrtat nebo obrousit. Je tedy zřejmé, že se používají i v nábytkářství. Truhláři z nich vyrábějí nábytek jakéhokoliv typu. Oblíbili si je i domácí kutilové, kteří rádi pracují se dřevem.
V prodejnách hobby produktů najdete spárovky z různých druhů dřeva. Pro obložení stěn nebo na pracovní desku v kuchyni je ideální použít spárovku z dubu nebo buku. Při výrobě nábytku se zase uplatní spárovka z borovice nebo smrku. Neméně zajímavě bude v interiéru vypadat spárovka z exotického dřeva.
Zdroj obrázku: Bilanol / Shutterstock.com