fbpx

Stavební materiály a okna – novinky 20140

Okna a jejich novinky

Reflexní rolety

Potěšilo mne, že se konečně objevila tepelně odrazivá roleta (fólie) na okna. Slouží sice především, pro snížení oslnění a tepelné zátěže v letním období, nicméně výrobce zdůrazňuje i úsporu energie v zimním období díky odrazu dlouhovlnného infračerveného záření (tepelné sálání) zpět do místnosti.

Nemalou roli zde hraje i omezení konvekčních ztrát, pokud je roleta umístěna ve vodicích drážkách a vytváří tak další uzavřenou vzduchovou vrstvu. Výrobce udává, že roletky Multifilm mohou snížit náklady na topení až o 25 %. Otázkou ovšem je, pro jaký typ oken to platí; rozhodně ne pro moderní trojskla. Ceny roletek jsou ovšem podle mého soudu extrémně vysoké, kolem 3000 Kč/m2. Mají sice docela pěkný sortiment (okna fasádní i střešní, vertikální žaluzie a pod), ale pokud jde o mne, rozhodně zůstanu raději u svých reflexních rolet z takzvané „izotermické fólie“, která se dá koupit v lékárně za 30 Kč (tj. přibližně 10 Kč/m2). Její odrazivá účinnost bude nejspíš srovnatelná a také je částečně průhledná směrem ven.

Reflexní fólie na okně koupelny.

Zasklení oken

Firma Izolační skla mě potěšila pěkně zpracovaným katalogem a odborným výkladem o správném výběru zasklení pro pasivní domy. Jde o volbu optimálního poměru součinitele prostupu tepla U a prostupu energie ze slunečního záření g. Dnes je už zvykem používat na osluněné jižní straně okna s trochu horší hodnotou U a naopak lepší hodnotou g.

Vystavovali také svůj rámeček pro bezrámové zasklení (obr.6). Dokážou prý udělat bezrámové zasklení o rozměrech 6 x 3,2 m, což je impozantní velikost, která sebou asi nese mnoho zajímavých problémů (časem to prozkoumám podrobněji, zatím jsem jim položil několik otázek).

Ukázka oken zasklených trojsklem s různým poměrem U a g (Akutop Lux je určen pro zasklení na jižní osluněnou stranu domu)

Další zajímavostí je samočistící sklo Bioclean, které pro své čištění využívá fotokatalytický rozklad organických nečistot UV zářením a smytí nečistot deštěm díky hydrofilnímu povrchu. Pokud by to opravdu spolehlivě fungovalo, pak by tato skla umožnila dělat bezrámové a bezúdržbové zasklení i ve vyšších podlažích.

Světlovody

Jako alternativa k oknům jsou již nějakou dobu nabízeny světlovody. Měl jsem vždy pochybnost ohledně tepelných ztrát u světlovodů - zpravidla mají jen jednoduché zasklení na obou koncích a představují vlastně výrazný tepelný most v izolaci stropu. Letos mě pobavilo, když jsem viděl řešení firmy Lightway nadepsané „Jak zabránit vytékání vody ze světlovodů a tvoření plísní na stropě?“. Je vidět, že má nedůvěra měla racionální základ! To řešení je celkem vtipně jednoduché- přerušit světlovod izolačním dvojsklem či trojsklem.

Osobně jsem ale ke světlovodům stále trochu skeptický. Argumenty v sekci „Kam dát světlovod“ (například koupelna, WC, chodba, schodiště, šatny) moc přesvědčivé nejsou. Za cenu, kterou zaplatím za světlovod si do takovýchto občas užívaných místností mohu nainstalovat LED osvětlení se spínačem pohybu, používat to 20 let a ještě mi peníze zbydou.

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.

Profilový obrázek

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.