fbpx

Stavební materiál z hlíny – co si můžete koupit?0

Hlína je ekologicky a velmi zdravý stavební materiál a stavby z hlíny jsou v současnosti stále oblíbenější a to nejen mezi „alternativními“ stavebníky. Na tento trend reagují i velcí producenti stavebních materiálů. Na trhu najdete hlavně cihly z nepálené hlíny a hliněné omítky.

Stavby z hlíny jsou charakteristické velkým podílem ruční práce a přípravou materiálu přímo na staveništi. Jedná se o tradiční materiál využívaný našich krajích od nepaměti. Jeho velkou výhodou je místní původ a snadná příprava. Místo, odkud se hlína těžila, měla donedávna každá vesnice. Je to patrné i z častého místního názvu „hliník“.

Nepálených cihel – vepřovic, vepříků či kotovic – se používalo nejen pro stavbu příček, ale i nosných stěn. Častá byla také technologie dusání monolitických hliněných stěn či stavba z hliněných válků. Nepálené cihly se vyráběly ze směsi hlíny a vody s přídavkem prasečích štětin (odtud název vepřovice) či otrub, z níž se pak za pomocí formy tvarovaly a sušily jednotlivé cihly.

Reklama

Vepřovice ze stavebnin

Nechce se vám těžit hlínu a plácat vepřovice ručně? V současnosti je možné nepálené cihly koupit jako běžný stavební materiál se všemi požadovanými atesty, které zaručují deklarovaná technické parametry. Jsou vhodné hlavně na stavbu vnitřních příček či vyzdění předstěn. Nelze je ale většinou použít pro stavbu vnějších či nosných zdí.

Ačkoli by se mohl zdát opak, bohužel nejde o levný stavební materiál. V každém případě však s nepálenými cihlami můžete získat zajímavé a esteticky působivé výsledky. Hlína má navíc velmi pozitivní vliv na mikroklima v místnosti.

Cihly z nepálené hlíny na českém trhu

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz