fbpx

Zázemí pro Golf Pegas Lozorno – okřídlený kůň modulární architektury0

Rychlost výstavby, mobilita a finanční dostupnost. Nejen tyto výhody poskytují modulové stavby. Kromě toho jsou také velmi variabilní, mají kvalitní design a splňují vysoké požadavky na energetickou náročnost. Podívejte se na příklad takové stavby.

Bezkonkurenční rychlost výstavby a mobilita! To jsou stále hlavní devízy modulární architektury. Pojďme se ale přesvědčit, že modulární systémy dnes již nejsou fádní lacinou náhražkou tradičního stavebnictví, ale opravdovou architekturou s kvalitním designem v intencích současných potřeb trvale udržitelného rozvoje. Zázemí golfového rezortu Lozorno poblíž Bratislavy je toho důkazem.

„Složením několika modulů a jejich spolupůsobením vznikl prostor o rozponu 9 metrů, který uvnitř nevyžaduje žádné podpůrné sloupy.“

Reklama

KOMA MODULAR CONSTRUCTION se dlouhodobě věnuje bourání předsudků vůči modulární architektuře. Nejde jen o to, upozornit na nesporné výhody, jakými jsou rychlost, mobilita a finanční dostupnost, ale především ukázat, o jak kvalitní a variabilní systém se jedná. Produktová řada M3 jsou moduly, které svou architektonickou i technickou kvalitou uspokojí i ty nejnáročnější klienty jak z hlediska energetické náročnosti, tak z hlediska designu a výbavy interiéru.

Zázemí golfového rezortu Lozorno bylo realizováno z modulárního systému KOMA
Zázemí golfového rezortu Lozorno bylo realizováno z modulárního systému KOMA

Modulové stavby mají výhodu ve volbě fasády

Atraktivních realizací začíná zásluhou KOMA MODULAR CONSTRUCTION přibývat. V Čechách jmenujme například areály Golf Marina Praha a Golf Letňany. U našich slovenských sousedů je to právě Golf Pegas v Lozornu u Bratislavy, kde na první pohled zaujme obvodový plášť – dřevěný obklad Thermowood z pařené borovice.

Modulové stavby mají totiž obrovskou výhodu ve volbě fasády. Na řadu M3 je totiž možné použít naprosto libovolný obkladový materiál, který se snadno pevní k nosné konstrukci přes dřevěný rošt. Tak je možné dát objektu doslova jakoukoli tvář! Sortiment je široký, záleží jen na přání zákazníka – od high-tech nerezových plechů přes minimalistické cementovláknité desky až po přívětivé přírodní materiály.

Na objektu Golf Pegas v Lozornu na první pohled zaujme obvodový plášť z pařené borovice
Na objektu Golf Pegas v Lozornu na první pohled zaujme obvodový plášť z pařené borovice

Systém KOMA umožňuje libovolnou velikost a rozmístění dveří i oken

Další výhodou systému KOMA je obrovská svoboda při návrhu velikosti a rozmístění dveřních a okenních otvorů. Limitem jsou pouze nosníky obvodové rámové konstrukce, takže v podélném směru nejdelšího modulu s délkou 9 metrů je teoreticky možné vytvořit skleněnou stěnu bez přerušení.

V našem případě objektu Golf Lozorno bylo použito francouzských oken o rozměrech 3 064 x 2 500 mm. Jejich použití úspěšně zahání předsudky o ponuré stísněnosti, které v nás slovo „kontejner“ vyvolává a naopak vytváří vzdušný interiér. Z objektu se tak stává příjemný pavilon, jehož okna jsou navíc vybavena elektrickými vnějšími žaluziemi.

Interiér objektu Golf Pegas Lozorno je světlý a vzdušný
Interiér objektu Golf Pegas Lozorno je světlý a vzdušný

Z modulového systému KOMA lze vytvořit prostor o šířce 9 m

Pocit prostoru navíc umocňuje fakt, že složením několika modulů a jejich spolupůsobením vznikl prostor o rozponu 9 metrů, který uvnitř nevyžaduje žádné podpůrné sloupy. Modulový systém KOMA umožňuje řazení nekonečného množství kontejnerů vedle sebe. U typu M3 je možné vytvořit volný halový prostor o šířce 9 m a hloubce omezené protipožární normou. Celá sestava objektu v Lozornu obsahuje velkou společenskou místnost, dále recepci s kuchyní, kancelář, technickou místnost a šatnu a 2 x WC (muži a ženy) se sprchou.

Na podlaze je použit jako povrchový materiál keramický obklad, což je opět jen jedna z mnoha variant, které tento modulový systém umožňuje. Společnost KOMA nabízí do svých prefabrikovaných staveb dokonce betonové podlahy, které mohou mít tloušťku od 70 do 200 mm. Tím odpadá nepříjemný pocit „duté“ podlahy a objekt tak získává vlastnosti klasického domu bez nejmenšího vlivu na zachování všech výhod mobility.

 Na podlaze je použit jako povrchový materiál keramický obklad, stejně tak i jako na některých stěnách a příčkách
Na podlaze je použit jako povrchový materiál keramický obklad, stejně tak i jako na některých stěnách a příčkách

Rychlost realizace: Dodání stavby do 3 měsíců od objednávky

Systém KOMA umožňuje použití keramického obkladu jak na podlaze, tak na všech stěnách a příčkách, což je praktické zejména pro koupelny a WC, jak to lze vidět i na příkladu Lozorna. Osvětlení zajišťují designová bodová LED svítidla, zapuštěná v podhledu. K vytápění je zvolena kombinace elektrických přímotopů s krbovými kamny.

Unikátní rychlost realizace dosvědčuje fakt, že výrobce zaručuje dodání stavby do tří měsíců od objednávky! Pak je objekt osazen na místo – v našem případě na 16 betonových patek, kolem kterých je vybudována venkovní terasa dosahující k úrovni spodního rámu modulu.

Objekt je osazen na 16 betonových patek, kolem kterých je vybudována venkovní terasa
Objekt je osazen na 16 betonových patek, kolem kterých je vybudována venkovní terasa

Modulární architektura má kvalitní a originální design

Výhody modulárních systémů, zcela zřejmé i na tomto projektu golfového zázemí, posouvají kontejnerovou architekturu na pozici svébytného konkurenceschopného zástupce současného stavebnictví. Díky materiálové a dispoziční variabilitě KOMA systémů, která umožňuje kvalitní a originální design jednotlivých objektů v souladu s účelem, místem stavby a přáním klienta, již nic modulární architektuře nebrání v rozletu.

A co vy, už máte doma svůj „kontejner“?

Autor: Redakce Nazeleno.cz