fbpx

Zateplení domu můžete realizovat postupně. I tak budete šetřit energie0

Zateplení domů je jedním z dlouhodobějších způsobů, jak ušetřit za vytápění. Při případné rekonstrukci a dodatečném zateplení domu je třeba dávat vždy přednost kvalitě před levnějším řešením. Je to investice, která se v budoucnu rozhodně vyplatí.

Kdo celou rekonstrukci nepromyslí pořádně, vystavuje se riziku, že dům opatří slabou či nevhodnou tepelnou izolací. A utratí mnoho peněz za nekompletní řešení. Výše uvedené samozřejmě platí jak pro vnitřní zateplení, tak i venkovní.

Plánujete-li rekonstrukci a zateplení domu, mějte na paměti, že není vždy třeba dělat rovnou všechno najednou. Můžete si ji rozdělit do několika částí. Začít můžete zateplením fasády a oken, pokračovat izolací střechy a podlahy. Každá část, resp. opatření vám na úspoře energie přidá určité procento:

  • Zateplení fasády – 32 %
  • Zateplení střechy – 30 %
  • Zateplení podlahy – 10 %

Pozor na kondenzaci vlhkosti – zejména u oken

Stará dřevěná okna trpí na nerovnosti, které dovnitř propouštějí chladný vzduch. Měla ale jednu velikou výhodu a tou je schopnost propouštět i vlhkost z interiéru směrem ven. S výměnou oken za plastová, jde proto ruku v ruce i nutnost instalace parozábrany. Ta zajišťuje, že při izolování vnější stěny domu mohou vodní páry z interiéru unikat ven a nekondenzují v plášti budovy. Při její absenci může docházet k vlhnutí zdí a tvorbě plísní. Parozábrana se instaluje i v případě zateplení střechy a podkroví.

Nespokojujte se s pouhou výměnou oken, neboť tato změna přidá pouhých 7% k celkové úspoře energie. Zateplení fasády se nejčastěji řeší kontaktním systémem (polystyren, tuhá minerální vlna…). Pokud je v domě problém s vlhkostí zdiva, které nejde vyřešit hydroizolací, je třeba zateplení vyřešit systémem provětrávané fasády.

Jak zateplit střechu a podlahu

U zateplení střechy, resp. nejvyššího stropu je důležité, aby tepelná izolace fasády a střechy na sebe navazovaly. Vrstvu tepelné izolace mezi krokvemi je třeba doplnit další tepelnou izolaci, a to nad krokve, nebo pod krokve.

Novou podlahu zateplete pomocí polyetylénové podložky, která funguje jako akustická i tepelná izolace. V případě podlahového vytápění zvolte speciální podložku, která navíc umožňuje proudění vzduchu pod podlahou a lepší distribuci tepla. Jakmile se pokládá hydroizolační vrstva podlahy, měly by hydroizolační vrstva provedena i na stěně.

Pokud nevíte, jaké materiály jsou pro zateplení vašeho domu nejvhodnější, poraďte se s odborníky v prodejně hobby marketu.

Autor: Komerční sdělení