fbpx

Víte, co je modulární stavění? Ekologický dům stojí už za týden0

Ukážeme vám příklady modulárních staveb, které jsou nejen ekologické, ale jejich výstavba je super rychlá. Přitom nezatěžuje okolí stavby nepořádkem, hlukem či odpady a její vzhled odpovídá nejnovějším architektonickým trendům.

K uvedení do problematiky modulární výstavby musíme napřed vysvětlit samotný systém. Pro tento účel jsme si vybrali firmu KOMA MODULAR, která se v Čechách dvacet let věnuje výrobě obytných modulů.

„Od návrhu po dokončení uplyne pouhých šest týdnů.“

KOMA MODULAR na ukázkách svých prací deklaruje délku výstavby u různých typů staveb. Ty všechny splňují náročné nízkoenergetické normy. Na modulární výstavbě je mimo její rychlosti zásadní také její ekologický aspekt výroby. Ale popořádku.

Rychlost modulární výstavby

Rodinný dům z modulů dokáže tato vizovická firma na vaši parcelu postavit za jeden týden. Doba od samotného návrhu po realizaci netrvá déle než pouhých šest týdnů. U větších staveb, jako jsou mateřské školky, dům pro seniory, různá rozlehlejší sportovní zázemí, či bytové domy dokáže KOMA MODULAR postavit budovu za šest týdnů. Doba od návrhu po realizaci netrvá déle než tři měsíce. Jak je to možné? Je to tím, že se vše vyrábí ve fabrice a na místo stavby se přiveze již hotový dům, který je tam pak pouze poskládán. Sekundárním pozitivním efektem je pak fakt, že stavbu a její okolí nezanese stavební odpad, výstavba není hlučná, prašná ani náročná na různá motorová vozidla déle než pár dnů.

 
Zázemí lyžařského areálu v Novém Městě na Moravě od firmy Koma Modular Construction. Foto: Ivan Němec

Ekologické aspekty modulární výstavby – moduly M3

Modulární výstavba je šetrná k životnímu prostředí nejen díky již zmíněné ekologičnosti na stavbě. Ale dokáže reagovat na nejnovější trendy v ekologickém stavění. Pro příklad si opět vezmeme výrobce KOMA MODULAR. Tato firma se jako první z tuzemských výrobců modulů vrhla na výrobu právě nízkoenergetických M-trojek, které splňují náročná kritéria nízkoenergetických staveb. Moduly M3 jsou vybaveny trojitým sklem, dokonalou izolací, ale také rekuperací a dalšími potřebnými prvky, které v konečném důsledku šetří nejen přírodu, ale také peníze. Nízkoenergetický modul je ovšem ekologický také tím, jak je vyráběn, z jakých materiálů apod. Vizovická společnost si na ekologičnost svých výrobků potrpí a tak při samotné výrobě veškeré odpady recykluje.


Super VIP sanitární kontejnery od autorů TOI TOI & DIXI a Koma Modular Construction. 2 x foto: ADCO GmbH

Ekonomická výhodnost modulárních staveb

V neposlední řadě je důležité se podívat na ekonomický aspekt výstavby. V současné době je trh ve stavebnictví řekněme v těžké situaci. Jakákoliv výstavba zažívá zlé časy, protože jednoduše nejsou peníze. Nicméně tato prozatím alternativní forma výstavby krizi ve stavebnictví může využít. Náklady na stavbu z modulů jsou srovnatelné se stavbou dřevostaveb, přičemž pokud se budeme držet hesla „čas jsou peníze“, je výrazně výhodnější. K tomu si může výrobce dovolit udržet vysokou kvalitu proto, že se jedná o velkovýrobu ve fabrice. Firma získává výhodné podmínky od svých dodavatelů, protože  vyrábí celoročně a ve velkém. To se samozřejmě pozitivně promítá do konečné ceny samotné stavby.

Kvalitní architektura

Na závěr je možná dobré vyvrátit mýty o ne zcela hezké vizáži modulárních staveb. Pro inspiraci se můžete stát přáteli modulární architektury na Facebooku. Zde není třeba slov, nýbrž spíše ukázek. Příklady KOMA MODULAR staveb nechám mluvit za sebe.


Kontejnerový ateliér architektonické kanceláře. Autoři: Cornerstone.design ltd.
Foto: Wendy-Ann Khouri, Alty Benjamin Jr., David Douglas


Bayside Marina Hotel navrhli architekti z Yasutaka Yoshimura Architects. Foto: Yasutaka Yoshimura


Návrh domova pro seniory v pražských Strašnicích. Autoři: Ing. arch. Martin Prokš a Ing. arch. Marek Přikryl
Foto: Koma Modular Construction

Kontakt:
E-mail: info@container.cz
Tel.: +420 577 007 711
Fax: +420 577 452 837 +420 577 452 839
Web: www.koma-modular.cz

Autorem textu je Jiří Kout.

Autor: Komerční sdělení